آزمون آیلتس در ترکیه

آزمون آیلتس در ترکیه؛ هر آنچه باید در این مورد بدانید

آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های مهم برای مهاجرت به خارج از کشور است. اما چرا برخی از کسانی که قصد مهاجرت و زندگی در خارج از کشور را دارند، ترجیح می‌دهند تا برای آزمون آیتلس به ترکیه بروند؟ تفاوت برگزاری آزمون آیلتس در ایران و ترکیه چیست؟ برای شرکت در آزمون آیلتس در ترکیه چه باید کرد؟ در این مقاله از مستربلیط، هرآنچه باید درباره آزمون آیلتس ترکیه مانند هزینه آزمون، زمان برگزاری آن، مراکزی که آن را برگزار می‌کنند و برنامه‌ریزی برای شرکت در این آزمون بدانید را توضیح می‌دهیم.

چرا برای آزمون آیلتس به ترکیه برویم؟

آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در دنیاست که هم‌ردیف با آزمون تافل محسوب می‌شود. این آزمون را دانشگاه کمبریج و شورای فرهنگی بریتانیا برگزار می‌کنند. کسانی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی‌زبان تحصیل، زندگی یا کار کنند باید این آزمون را بگذرانند.

آزمون آیلتس در ایران هم برگزار می‌شود اما برخی از داوطلبان این آزمون ترجیح می‌دهند تا برای شرکت در این آزمون راهی کشور ترکیه شوند. علت اصلی سفر داوطلبان به ترکیه محدودیت دفعات برگزاری این آزمون در کشور ایران است. در واقع، آزمون آیلتس در ایران تنها در بازه‌های زمانی خاصی برگزار می‌شود. داوطلبانی که در این آزمون‌ها نتوانسته‌اند نمره مورد نظر خود را کسب کنند راهی کشورهای همسایه می‌شوند.

بهترین و نزدیک‌ترین کشور برای شرکت در آزمون آیلتس ترکیه است. برای سفر به ترکیه نیازی به اخذ ویزا نیست. از آن گذشته، داوطلبان می‌توانند هم به‌صورت هوایی و هم از راه زمینی راهی این کشور شوند تا در کم‌ترین فاصله زمانی ممکن از آزمون قبلی خود، در آزمون آیلتس در ترکیه نیز شرکت کنند.

تفاوت آزمون آیلتس در ترکیه و ایران

به‌طور کلی، آزمون‌های آیلتس که در ایران و ترکیه برگزار می‌شوند، از نظر نحوه برگزاری و سؤالات آزمون هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. یکی از اشتباهات رایج درباره این آزمون آن است که آزمونی که در ترکیه برگزار می‌شود ساده‌تر است و با سفر به ترکیه می‌توان نمره بالاتری کسب کرد. این موضوع تابه‌حال توسط هیچ مقام رسمی یا وب‌سایت معتبری تأیید نشده است.

با وجود یکی بودن اصل آزمون آیلتس ایران و ترکیه، این دو با یکدیگر تفاوت‌های جزیی دارند. اول اینکه آزمون زبان آیلتس در ترکیه را شورای فرهنگی بریتانیا که با نام شورای بریتانیا نیز شناخته می‌شود، برگزار می‌کند، اما مسئول برگزاری این آزمون در ایران سازمان IDP استرالیاست.

تفاوت بعدی در آزمون ترکیه‌ای و ایرانی این است که کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، با پذیرش در آزمون ترکیه‌ای ساده‌تر در این کشور پذیرش می‌گیرند. در واقع، دانشگاه‌ها و مراکز تجاری ترکیه کسانی که در آزمون آیلتس این کشور پذیرفته شده‌اند را زودتر از سایرین می‌پذیرند. در نتیجه، شانس اشتغال و تحصیل در این کشور برای این افراد بیشتر می‌شود.

تفاوت مهم دیگر برگزاری آزمون در ایران و ترکیه به زمان آن مربوط می‌شود. در ترکیه هر ماه این آزمون برگزار می‌شود، در صورتی که در ایران تنها در بازه‌های زمانی خاصی می‌توانید در آزمون آیلتس شرکت کنید.

ثبت نام آیلتس ترکیه

هزینه آزمون آیلتس در ترکیه

نکته مهمی که باید در زمان ثبت‌نام در این آزمون بدانید، هزینه آزمون آیلتس در ترکیه است. کسانی که می‌خواهند در این آزمون شرکت کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که هزینه ثبت‌نام این آزمون در مقایسه با آنچه در ایران می‌پردازند معمولا کمی بیشتر است. این موضوع به مسائل مختلفی به‌ویژه نرخ دلار و نوسانات ارزی مربوط می‌شود. علاوه‌بر این، برای شرکت در آزمون ترکیه باید هزینه‌ای را برای حمل‌ونقل بپردازید. البته، با برنامه‌ریزی صحیح می‌توانید هزینه‌ها را به حداقل برسانید.

هزینه آزمون آیلتس در ترکیه به نوع آن بستگی دارد. اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک یا جنرال به‌صورت کاغذی یا کامپیوتری دارید، باید هنگام ثبت‌نام مبلغ ۳۴۰۰ لیر ترکیه بپردازید. مبلغ آزمون UKVI و عمومی آیلتس ۳۹۰۰ لیر ترکیه است و برای آزمون لایف اسکیلز آن هم از شما مبلغ ۳۵۰۰ لیر ترکیه درخواست می‌شود.

زمان برگزاری آزمون آیلتس در ترکیه

به‌طور کلی، این آزمون هر ماه در شهرهای مختلف ترکیه برگزار می‌شود. بااین‌حال، زمان برگزاری آزمون آیلتس در ترکیه بر اساس نوع آزمونی که در آن شرکت می‌کنید، متفاوت است. اگر بخواهید در آزمون آکادمیک، جنرال یا UKVI آیلتس شرکت کنید، باید به سایت مراکز برگزارکنندگان این آزمون سری بزنید و بر اساس نوع آزمون مورد نظر خود، آخرین زمان برگزاری آزمون آیلتس 2023 در ترکیه را بررسی و مناسب‌ترین آنها را انتخاب کنید.

در زمان برگزاری آزمون آیلتس در ترکیه، بخش ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ در همان روز آزمون بدون وقفه انجام می‌شوند. این آزمون معمولا صبح‌ها در ساعت ۹ تا ۱۲ و بعدازظهرها بین ساعت ۱۳ تا ۱۶ به وقت آنکارا انجام می‌شود. زمان برگزاری بخش اسپیکینگ آزمون هم برای کسانی که در آزمون‌های کاغذی شرکت می‌کنند، روزی متفاوت از سایر بخش‌های آزمون است. این زمان معمولا ۷ روز قبل یا بعد از زمان آزمون اصلی خواهد بود. داوطلبان ۴۸ ساعت پیش از این تاریخ از طریق ایمیل از زمان برگزاری بخش اسپیکینگ آزمون مطلع می‌شوند.

مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ترکیه

مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ترکیه شورای بریتانیا و IDP هستند. این مراکز آزمون آیلتس را در شهرهای مختلف این کشور نظیر آنکارا، استانبول، آدانا، ازمیر، آنتالیا، ارزروم، بورسا، کارابوک، غازیانتپ، مرسین، سامسون و کارارمان برگزار می‌کنند.

آزمون آیلتس در ترکیه به دو شیوه مرکزی و آنلاین برگزار می‌شود. کسانی که قصد شرکت در آزمون‌های کاغذی یا کامپیوتری برگزار شده در مراکز مختلف را دارند، باید به سایت رسمی شورای بریتانیا به آدرس: https://www.britishcouncil.org.tr/en مراجعه و با توجه به زمان مورد نظر خود یکی از این مراکز را انتخاب کنند.

در حال حاضر، تنها آزمون آکادمیک آیلتس در ترکیه به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و برای ثبت‌نام در آن باید به نشانی https://www.britishcouncil.org.tr/en/exam/ielts/dates-fees-locations/ielts-online مراجعه کنید.

برنامه ریزی برای آزمون آیلتس در کشور ترکیه

چگونه برای آزمون در ترکیه ثبت نام کنم؟

برای ثبت‌نام در آزمون آیلتس ترکیه باید به وب‌سایت رسمی برگزارکننده این آزمون در ترکیه به نشانی https://ieltsregistration.britishcouncil.org/ مراجعه کنید. پس از آن باید منتظر ایمیل این مرکز باشید. این ایمیل معمولا ۵ تا ۷ روز پیش از آزمون به دست شما می‌رسد و در آن تمام جزییات مربوط به برگزاری آزمون آیلتس در ترکیه را مشاهده می‌کنید.

برای ثبت‌نام در این آزمون باید مدارک زیر را آماده کنید.

  • تصویر اسکن شده صفحه اول گذرنامه معتبر که حداقل ۶ ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد.
  • تصویر ۶ در۴ با زمینه روشن
  • تصویر اسکن شده کارنامه آزمون قبلی در صورت تجربه آزمون قبلی
  • آدرس ایمیلی که به آن دسترسی دارید.
  • شماره تلفن همراهی که با آن حساب کاربری واتساپ ساخته‌اید.
  • آدرس پستی دقیق همراه با کدپستی

ثبت‌نام کودکان در آزمون آیلتس

برای ثبت‌نام آزمون آیلتس، بزرگ‌سالان باید بیش از ۱۸ سال سن داشته باشند، اما افراد کمتر از ۱۸ سال هم می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. برای ثبت‌نام این افراد، باید سرپرست یا قیم قانونی آنها به وب‌سایت برگزارکننده آزمون مراجعه و به عنوان قیم یا والدین کودک ثبت‌نام کند. این افراد باید با مراجعه به بخش ثبت‌نام این آزمون، اطلاعات اولیه خود شامل ایمیل، رمز عبور، نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، اطلاعات تماس و آدرس را وارد کنند. سپس، لازم است که در بخش مربوط به رزرو آزمون گزینه «فرزند من» را انتخاب کنند.

در صفحه بعدی که روبه‌روی شما باز می‌شود، باید اطلاعات شخصی کودک را وارد کنید. در انتها از شما خواسته می‌شود تا اجازه ثبت‌نام او را تأیید کنید. با عبور از این مرحله، ثبت‌نام کودک تکمیل می‌شود.

لغو یا تغییر زمان ثبت‌نام آزمون آیلتس

ممکن است شرایط غیرمنتظره‌ای پیش بیاید و نتوانید در زمان تعیین‌شده خود را به مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ترکیه برسانید. در این شرایط، مجبور می‌شوید که آزمون را لغو کنید یا تاریخ آن را تغییر بدهید، اما آیا چنین امکانی وجود دارد؟

بله، اگر به هر دلیلی نتوانید در زمان تعیین‌شده راهی ترکیه شوید، می‌توانید آن را لغو کنید یا تاریخ آزمون خود را تغییر بدهید. در این حالت، باید موضوع را به مرکز برگزارکننده آزمون اطلاع بدهید، وگرنه مبلغ پرداخت‌شده به شما بازگردانده نمی‌شود.

اگر درخواست لغو آزمون را بیش از ۵ هفته قبل از تاریخ برگزاری آزمون به مراکز مربوطه اطلاع بدهید، مبلغ آزمون به شما بازگردانده خواهد شد. در برخی از مواقع هم به دلایل پزشکی نمی‌توانید در زمان تعیین‌شده در آزمون شرکت کنید. در این صورت، اگر در طول ۵ هفته باقی‌مانده تا زمان آزمون مستندات لازم را ارائه کنید، ۷۵ درصد از هزینه آزمون به شما بازگردانده خواهد شد.

سفر به ترکیه برای آیلتس

برنامه ریزی برای آزمون در ترکیه

برای شرکت در آزمون آیلتس در کشور ترکیه باید مقدمات سفر را آماده کنید. معمولا افرادی که در این آزمون شرکت می‌کنند نسبت به هزینه‌های سفر و آزمون نگران هستند، اما با برنامه‌ریزی صحیح و به‌موقع می‌توانید هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

برای کمتر شدن هزینه‌های این سفر چند راه دارید. اول از همه اینکه برای اقامت سراغ گزینه هاستل بروید. برخلاف تصور رایج درباره هاستل‌ها، این اقامتگاه‌ها امکاناتی مثل هتل‌ها دارند و حتی در برخی از آنها می‌توانید از امکاناتی نظیر کتابخانه، اینترنت یا صبحانه رایگان هم استفاده کنید. تنها تفاوت هاستل‌ها با هتل‌ها و اقامتگاه‌های عادی در این است که سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه‌هایی مشترک دارند. با توجه به اینکه قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید، اقامت در هاستل‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا با فرهنگ سایر ملل بیشتر آشنا شوید.

همچنین، می‌توانید برای شرکت در این آزمون از تورهای گردشگری ترکیه استفاده کنید. با خرید این تورها هزینه خوراک و اقامت را هم پرداخت می‌کنید. بنابراین، نگران این مسائل نیستید و با خیالی آسوده خود را برای شرکت در آزمون آماده خواهید کرد.

راه دیگری که برای کاهش هزینه‌ها دارید، استفاده از امکانات بخش رزرو بلیط هواپیما در مستربلیط است. در این بخش، می‌توانید بلیط هواپیما به شهرهای مختلف ترکیه را بر اساس فیلترهای زودترین زمان، کمترین قیمت و سریع‌ترین زمان ببینید. گزینه کمترین قیمت برای آن دسته از داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس مناسب است که می‌خواهند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند. گزینه‌های سریع‌ترین زمان و زودترین زمان هم برای آنهایی مناسب است که به‌تازگی از زمان آزمون اطلاع یافته‌اند و می‌خواهند هرچه سریع‌تر خود را به ترکیه برسانند.

آخرین راهی که برای کاهش هزینه‌ها به شما پیشنهاد می‌کنیم، سفر زمینی است. برای کمتر شدن هزینه‌ها می‌توانید با خرید ارزان‌ترین بلیط اتوبوس یا قطار از مستربلیط راهی مرزهای این کشور شوید و از آنجا با اتوبوس یا قطار خود را به شهرهای ترکیه برسانید.

علاوه‌براین، مستربلیط گزینه‌ای با نام «ارزان شد خبرم کن» دارد که هم برای خرید بلیط هواپیما و هم برای خرید بلیط قطار یا بلیط اتوبوس می‌توانید از آن کمک بگیرید. با انتخاب این گزینه، زمانی که بلیط یکی از این وسایل نقلیه ارزان‌تر شد از طریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود. در نتیجه، این امکان را خواهید داشت که با کمترین هزینه ممکن راهی ترکیه شوید.

شما بگویید

آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های اصلی زبان انگلیسی است که برای کار، تحصیل یا اقامت در کشورهای انگلیسی‌زبان باید در آن موفق شوید. برخی از داوطلبان این آزمون ترجیح می‌دهند تا برای شرکت در این آزمون خود را به ترکیه برسانند. شرکت در آزمون آیلتس در این کشور تابع قواعدی است که برگزارکننده آن یعنی شورای بریتانیا تعیین می‌کند. در این مقاله، شرایط این آزمون را توضیح دادیم. برای سفر به ترکیه و شرکت در این آزمون به ارزان‌ترین روش ممکن می‌توانید از روش‌هایی که معرفی کردیم استفاده کنید.

آیا شما تاکنون تجربه شرکت در این آزمون را داشته‌اید؟ اگر پاسختان به این سؤال مثبت است، لطفا تجربیات خود را با خوانندگان عزیز مستربلیط به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *