ترمینال و پایانه مسافربری ایلام کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

0 3,641

ترمینال و پایانه مسافربری ایلام کجاست؟ ایلام در قسمت غربی کشور و مرکز استان ایلام به شمار می رود و دارای جمعیتی برابر با 194 هزار نفر و مساحت 212804/ 67 هکتار است. استان ایلام با استان های کرمانشاه از شمال و شمال شرقی، در جنوب با خوزستان، از سمت شرق با لرستان و در غرب با کشور عراق مرز مشترک دارد. این استان دارای راههای ارتباطی متفاوتی است که آن را با استان های همسایه مرتبط می کند.

طول را ه هاي استان مجموعا 3606 كيلومتر است که مشتمل بر 1525كيلومتر راه اصلي و فرعي، 41 كيلومتر بزرگ راه، 1590 كيلومتر راه روستايي و 450 كيلومتر راه مرزي می باشد. برای سفر به این شهر در دسترس ترین روش، سفر زمینی و از طریق اتوبوس است. برای خرید بلیط اتوبوس می توانید به مستر بلیط سری بزنید و خریدی ایمن و آسان را برای خود رقم بزنید. در ادامه این مطلب می خواهیم درباره ترمینال ایلام اطلاعاتی را برای شما به نمایش بگذاریم.

معرفی ترمینال و پایانه مسافربری ایلام

این ترمینال اصلی ترین و بزرگترین ترمینال استان ایلام به شمار می رود و در قسمت جنوبی شهر قرار گرفته است. ترمینال ایلام به علت قرار گرفتن در خیابان چاله سرا به این نام نیز معروف است. سرویس های مختلفی از مبدا این ترمینال به سرتاسر ایران ارائه می شود. این سرویس ها در روزهای معمولی حدود 30 سفر در روز و در ایام تعطیلات تا 50 سفر می رسد. سرويس دهي اين ترمينال در ايام اربعين، عيد نوروز و ابتداي مهرماه و مناسبت هايي كه معمولا مسافران بيشترين تقاضاي خدمات رساني را دارند تا 70 سرويس در روز قابل افزايش است.

ترمینال و پایانه مسافربری ایلام

امکانات ترمینال و پایانه مسافربری ایلام 

علی رقم کم بودن میزان سفرهای این ترمینال، باز هم از امکانات بالائی برخوردار است. از این امکانات می شود به دفاتر نمایندگی فروش بلیط اکثر تعاونی ها و شرکت های مسافربری، سکوهای سوار و پیاده شدن به طور جداگاه برای هر شرکت، اتوماسیون حمل بار، سالن های انتظار متفاوت و بزرگ، مسافرخانه و هتل کاوه، سالن های غذاخوری و کافی شاپ، دستگاه های آبسردکن اشاره کرد.

رمپ ویژه معلولان، پارکینگ، مسجد و نمازخانه، حمام و آرایشگاه، شعبه بانک ملت، دستگاه های خودپرداز، تلفن های همگانی، غرفه های فروش اجناس و خوراکی ها و سوغاتی، ایستگاه پایانه‏ای اتوبوس های شرکت واحد، دفتر نمایندگی تاکسیرانی شهر ایلام، نیمکت های سایبان دار در محوطه پایانه، خدمات مکانیکی و کارواش و خوابگاه مجهز رانندگان از دیگر امکانات موجود در این ترمینال به شمار می روند.

این امکانات بر اساسی نیاز مسافران و رانندگاه ایجاده شده اند تا رفاه و آسایش آنها را در استفاده از ترمینال بیشتر کنند. پارکینگ این ترمینال دارای امنیت بالائی است و به صورت شبانه روزی خدماتش را ارائه می کند. یکی از مزایای این ترمینال توجه به افراد ناتوان و معلول است. خوابگاه موجود در ترمینال برای استفاده رانندگاه غیر بومی در بین دو سفرشان تعبیه شده است. در محوطه این ترمینال نیمکت های سایبان داری ایجاد شده، که برای زمان های انتظار بسیار مناسب است.

مسیرهای ترمینال ایلام

مسیرهای ترمینال و پایانه های مسافربری ایلام

مسیر های خروجی این ترمینال شامل تهران پایانه غرب (آزادی)، اصفهان پایانه کاوه، اهواز، پایانه ارومیه، بوکان، میاندوآب، سنندج، پایانه همدان، پایانه شهرکرد، بروجرد، دورود و دهلران است. در برخی مواقع به علت کمبود تقاضا برای سفر، مسافران دو مسیر که در امتداد هم قرار دارند را به طور همزمان با یک اتوبوس جا به جا می کنند.

از شهر هائی همچون تهران پایانه غرب (آزادی)، پایانه کرج،  پایانه صفه (اصفهان )، پایانه کاوه (اصفهان)، پایانه سیاحت اهواز، پایانه ارومیه و پایانه سنندج برای این مقصد سرویس هائی  عرضه می شود.

شرکت های مسافربری ترمینال ایلام

در این ترمینال به علت مسیرهای کمی که در آنها سرویس ارائه می شود، شرکت های مسافربری زیادی فعالیت ندارند. شرکت مسافربری سیروسفر، شرکت مسافربری ترابر بی تا، شرکت مسافربری میهن نور آریا و شرکت مسافربری عدل از جمله شرکت هائی هستند که در این ترمینال اشتغال دارند. کلیه سفرهای این ترمینال توسط این چهار شرکت برنامه ریزی و اجرا می گردد. این شرکت ها علاوه بر خدمات مسافربری، خدمات باربری نیز ارائه می دهند که به موجب آن دفاتر باربری در ترمینال راه اندازی کرده اند.

راه‌های دسترسی به ترمینال ایلام

فاصله ترمینال تا مرکز شهر 8 دقیقه است. و از طریق تاکسی های حاضر در ترمینال که به صورت شبانه روزی در آنجا مستقر هستند می توانید به تمام قسمت های شهر برسید. علاوه بر این اتوبوس های شهری نیز آماده ارائه خدمات به مسافران هستند. استفاده از اتوبوس های شهری باعث کاهش هزینه های شما می شود.

ترمینال مهران

ترمینال های استان ایلام

استان ایلام علاوه بر ترمینال ایلام در سرتاسر استان دارای ترمینال های مختلفی است که به مردم آن مناطق خدمات ارائه می کنند. از جمله این ترمینال ها می توان به ترمینال مرزی مهران، ترمینال ایوان، ترمینال دره شهر، ترمینال آبدانان ، ترمینال دهلران، ترمینال ملکشاهی، ترمینال شیروان و چرداول، ترمینال سیروان، ترمینال بدره و ترمینال لومار اشاره کرد.

ترمینال مهران

این ترمینال در قسمت جنوبی شهر مهران قرار دارد. فاصله آن تا مرز مهران 12 دقیقه می باشد. اهمیت این ترمینال به علت نزدیکی آن به مرز ایران و عراق می باشد. همچنین دلیل دیگر برای یا اهمیت بودن آن سرویس هائی است که برای عتبات عالیات ارائه می کند. از این ترمینال اتوبوس هائی برای عتبات عالیات در عراق سرویس دارند. بیشتر این سرویس ها در زمان های خاص و در اربعین عرضه می شود. در دوران اربعین این ترمینال شاهد جمعیت بسیاری زیادی است، در حدی که باعث بسته شدن مرز در این ایام می شود.

راه‌های ارتباطی ترمینال و پایانه مسافربری ایلام

آدرس پایانه مسافربری ایلام ایلام، میدان مادر، بلوار نبوت، ترمینال مسافربری شهرداری ایلام
تلفن ترمینال ۰۸۴۳۲۲۲۷۳۹۰

اگر از ترمینال و پایانه های مسافربری ایلام استفاده کرده اید می توانید نظر خود را در این بار در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.