نام قدیم شهرستان بهشهر استان مازندارن، اشرف است. این شهر در طول حیات خود نام های مختلفی به خود گرفته است، که از آن جمله می توان کبود خانه، پنجاه هزار، هزار جریب، کلباد، قره طغان و خرگوران را نام برد. خر کوران در زبان پهلوی ساسانی به معنای سرزمین بزرگان یا سرزمینی با دشت های وسیع و سرزمین کارنها و قارنها که در این  ناحیه حکومت می کردند اطلاق می شد. این شهرستان به خاطر نوع آب و هوا و حاصلخیزی خاکش همیشه مورد توجه بشر بوده است و می توان گفت در رده های تاریخی مختلف همیشه افرادی در آن ساکن بودند. به خاطر همین موضوع آثار تاریخی مختلف و زیادی در این منطقه وجود دارد که هر کدام مربوط به دوران خاصی هستند. از میان آثار تاریخی که در این شهر وجود دارد می توانیم به باغ عباس‌آباد، عمارت صفی‌آباد، گوهرتپه، غار کمربند، غار هوتو و بسیاری دیگر را نام برد که نشان از رونق این شهر در دوران های مختلف دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تاریخی به جای مانده از دوارن های پیش از تاریخ می پردازیم. این اثر تاریخی غار هوتو نام دارد که بر اثر تحقیقاتی که در آن انجام شد مشخص گردید در دوره های مختلفی بشر در این غار زندگی می کرده است.

معرفی غار هوتو

معرفی غار هوتو

در جنوب شهر بهشهر و در مسير روستای تروجن بر دامنه ي صخره ای که حدود 20 کيلومتر با ساحل جنوب شرقی دريای مازندران فاصله دارد دو غار به نام های کمربند و هوتو قرار دارند. اين دو غار از جمله معروف ترين غارهای دربردارنده ی بقايای پيش از تاريخی در ايران هستند که توسط کارلتون کوون از دانشگاه پنسيلوانيای آمريكا در سال های 1949 و 1951 شناسايی و کاوش شده اند. گفته می شود این غار محل زندگی انسان هایی در دوره های مختلف بوده است. در سال 1994 میلادی هیأت اکتشافی دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا به سرپرستی کارلتون کوون به مدت هشت روز، از 13 تا 20 اکتبر، در غار کمربند به کاوش می پردازد و در پایان کاوش با راهنمایی کارگزان محلی موفق به شناسایی غار دیگری موسوم به هوتو بر دامنه همان صخره می گردد، در این زمان دهانه اصلی غار مسدود شده بود و هیچ نشانه ای از وجود غار دیده نمی شد و تنها شکافی کوچک در سقف غار وجود داشت که از آن طریق به داخل غار راه می یابند، این شکاف در اثر انفجار دینامیت برای استخراج سنگ ایجاد شده بود. بر اساس کاوش هایی که در این غار صورت گرفت مشخص شد که این غار در 70 هزار سال پیش دارای ساکنانی بوده است و افرادی در آن سکنا داشتند. این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شماره ثبت ۷۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وجه تسمیه غار

وجه تسمیه غار

ساکنان منطقه این غار را با نام اتو یا هوتو می خوانند و برای مفهوم این نام نیز دو نظریه دارند، دسته ای آن را به معنی آهن تخت می دانستند زیرا که سنگی شبیه به آن در غار وجود داشت و برخی دیگر نیز این نام را به جهن انعکاس صدا در داخل غار می دانند، به طوری که هر گاه در غار «هو» بگویید، پژواک آن «تو» شنیده می شود. البته محققان نظریه دوم را چندان درست نمی دانند.

دوره های تاریخی در غار هوتو

کاوش هایی که در این غار انجام گرفت دارای 4 ترانشه (ترانشه‌ها اساساً جوی های عمیقی هستند که توسط محققان ایجاد می شوند) بود که با نام A، B، C و D نام گذاری شده اند. ترانشه A در عقب غار و در امتداد دیواره شرقی آن قرار دارد و دارای ابعادی برابر با 5 در 3 متر است. در این ترانشه آثاری مربوط به عصر آهن و نوسنگی پیدا شده است. ترانشه B در جلوی ترانشه A  و به شمت دهانه غار قرار دارد و آثار این دوره نیز مربوط به دوره نوسنگی می شود. ترانشه C دقیقا در جلوی در غار قرار دارد و به خاطر ریزش دیواره غربی کار آن به طور کامل انجام نشد. ترانشهD  نیز ترانشه ای کوچک بود که بر روی کف ترانشه های A و B حفر گردید. در این ترانشه آثاری قدیمی تر از دوران نو سنگی پیدا شد. در این بخش بقایای سه اسکلت انسانی پیدا شد. یافته هیا غار هوتو عمدتا شامل قطعات شکسته سفالی، ابزار و قطعات سنگی و استخوانی بوده است.

راه های دسترسی به غار

راه های دسترسی به غار

اگر کنجکاو شدید که از غار دیدن کنید، باید به شهر بهشهر بروید و این غار در فاصله 5 کیلومتری جنوب غربی آن قرار دارد. با خودرو شخصی به راحتی و بدون هیچ دردسری می توانید به این مکان بروید و در صورتی که می خواهید از وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به این محل استفاده کنید می توانید از تاکسی ها کمک بگیرید. برای سفر به بهشهر بهتر است از اتوبوس استفاده کنید و بلیط اتوبوس بهشهر را به صورت آنلاین از مستر بلیط خرید نمائید.

بازدید از غار هوتو

در نزدیکی این غار مجتع تفریحی احداث شده است که باعث می شود زمانی که شما برای دیدن این غار می روید می توانید از امکانات آن نیز استفاده کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *