بهشهر یکی از شهرهای استان مازندران است، که قدمتی بالا دارد و یکی از زیباترین شهرهای خطه شمال محسوب می شود. ای شهر در دوران صفوی دارای محبوبیت فراوانی بود و شاه عباس اول در این شهر اقدام به ساخت باغ ها عمارت های متعددی کرد. بهشهر از شهرهای مهم استان مازندارن است که آثار باستانی و مدارک تاریخی زیادی درباره وضعیت فرهنگ، تمدن و تاریخ آن وجود دارد. پس از برچیده شدن نظام ملوک الطولیفی در مازندران، این منطقه مورد توجه شاخ عباس قرار گرفت و مکرر جهت شکار و تفرج به این منطقه می آمد؛ تا اینکه در اسل 1021 هجری قمری، بهشهر را که در آن زمان تنها روستایی بود، با نام اشرف البلاد، بنیان نهاد. شاردن در کتاب خود می نویسد:«این پادشاه فاتح برزگ و سیاستمدار عظیم، عده بسیار کثیری از مردم ارمنستان و گرجستان را بدانجا کوچ داد و از آنجا از نو مسکون کرد … شاهنشاه، سی هزار خانواده مسیحی را به این ناحیه انتقال داد». بهشهر در دوران پادشاهی شاه صفی هم هنوز مورد توجه بود؛ او برخی کارهای نا تمام شاه عباس را تمام کرد و کاخ زیبای صفی آباد نیز به دستور او در دو کیلومتری غرب مجموعه باغ های صفوی ساخته شد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از باغ هایی که در دوران صفوی در این شهر ساخته شد و به باغ شاه بهشهر شهرت داشت اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی باغ شاه بهشهر

معرفی باغ شاه بهشهر

باغ در ایران، به عنوان یکی از عناصر مهم موجود در شهر، از روزگاران گذشته مورد توجه بوده است. با آنکه طراحی باغ و ارتباط آن با سایر عناصر موجود در شهر در طول تاریخی باغشازی ایران تا سده های اخیر، نسبتا مسیری پیوسته را طی نموده است، در عین حال می توان ابداعات و تنوع طلبی شگفت انگیزی را نیز مشاهده کرد که از نقشه ای متفاوت و متنوع ناشی می شود که باغ در ایران می توانسته بپذیرد. در ایران باغ های متفاوتی ساخته شده است که اغلب توسط حاکمان و پادشاهان با می شدند. یکی از این باغ های باغ شاه بهشهر نام دارد که در این شهر و توسط ساه عباس صفوی ساخته شده است. باغ شاه بهشهر یکی از باغ های مجموعه تاریخی بهشهر است که با کمی کلی نگری می توان آن را یک مجموعه تاریخی صفوی برشمرد. آثار باقیمانده از مجموعه باغ های تاریخی بهشهر، که بیشتر آنها مربوط به دوران صفوی هستند، تا اندازه ای است است که می تواند تصویری مبهم از چگونگی ساختار و روابط آنها به دست دهد. این باغ ها در گذشته به هم مرتبط بودند ولی امروزه این ارتباط از دست رفته است. باغ شاه در حقیقت هسته اصلی باغ های بهشهر بوده و عمارت دیوانخانه در آن قرار داشته است. این عمارت در حمله افغان ها سوزانده شد و در زمان نادر شاه افشار دوباره ساخته شده و عمارت چهلستون نام گرفت. این بنا در دوره قاجار  به طور اساسی تعمیر شد امام باغ بدون توجه باقی ماند. بنایی که در حال حاضر در باغ موجود است در زمان پهلوی ساخته شده و هم اکنون با تحمیل تغییراتی به عنوان ساختمان شهرداری بهشهر در حال استفاده است.

تاریخچه باغ شاه

تاریخچه باغ شاه

ملگنوف در مورد این باغ می نویسد: «در برابر عمارت چهلستون حوضی است که عرضا 50 قدم و طولا 60 قدم  و عمق آن یک ذرع و و نیم و مسمی به حوض چراغان. در دو طرف آن جوئی سنگی تا دروازه و اطراف آن سوراخ ها برای نهادن شمع». اسکندر بیک ترکمان در کتاب خود تحت عنوان «تاریخ هالم آرای عباسی»، در وصف عمارانت اطرف می تویسد:«در همین اسل، معمار همت والا و طراح طبع همایون که دست آموز چندین صنایع و بدایع کارخانه ایزدی است، در قصبخ شریفه اشرف، از قصبات مازندارن که به ولایت پنج هزار موسوم و به دارالمونین استرآباد اقرب و فی الحقیقه در نزاهت خرمی اشرف امکنه آن ولایت است، عمارات عالی جهت نزول همایون طرح انداخته، حمام بیوتات و تالارها بر افزود و استادان چابک دست در آن سرزمین بلند و پست، حسب الفرمان زمان شروع در کار کردند».

ساختار باغ شاه

این باغ شامل باغی بزرگ همراه با عمارتی در وسط آن است. پلان باغ به صورت مستطیل شکل و با ابعادی 360 در 212 است و عمارتی که در باغ قرار دارد نیز نقشه ای مستطیل شکل دارد و مساحتش حدودا 350 متر مربع می شود. برای تامین آب این مجوعه از قسمتی به نام چشمه عمارت استفاده می شد که امروزه نیز بخشی از آب بهشهر را هنوز تامین می کند و بایی است آجری که میان چشمه ای است. چهار صفه در چهار جهت دادر که دهاه آنها 620 سانتی متر و هر صفه دارای سه در به خارج از باغ است. دروازه ای بین باغ تپه و چشمه عمارت بوده است و چشمه عمارت با یک مسیر خیبان بندی مانند باغ شاه و به همان زیبایی به باغ تپه متصل بوده، در طول مسیر 7 عدد آبشار وجود داشته است.

برای سفر به بهشهر اتوبوس گزینه ای امن و مقرون به صرفه به شمار می آید اگر می خواهید بلیط اتوبوس بهشهر را بخرید بهتر است از مستر بلیط کمک بگیرید، تا از مزایایی که برای کاربران خود ایجاده کرده است استفاده کنید.

راه های دسترسی باغ شاه

راه های دسترسی باغ شاه

این باغ امروزه در قسمت جنوبی شهر بهشهر قرار دارد و برای دیدار آن باید به خیابان هاشمی نژاد بروید. این کار را می توانید با کلیه وسایل حمل و نقل عمومی داخل شهر انجام دهید. همچنین اگر می خواهید با خودرو شخصی به این باغ بروید می توانید آن را دز نزدیکی باغ، پارک کنید و سپس به تماشای باغ بروید.

بازدید از باغ شاه بهشهر

امرزوه این باغ تبدیل به پارک  ملت شهر بهشهر شده است و شما می توانید به رایگان وارد باغ شوید و از تمامی قسمت های آن دیدن کنید. دیدار از تمام قسمت های باغ زمانی حدود 5 تا 6 ساعت را می طلبد به همین خاطر بهتر است وسایل مورد نیاز را با خود ببرید و صبح تا بعد از ظهر را در این پارک بگذرانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *