استان خراسان شمالی دارای شهرستان های متعددی است که یکی از آنها شهرستان شیروان به شمار می رود. مرکز این شهرستان، شهر شیروان محسوب می شود و در 190 کیلومتری شمال غربی مشهد، 50 کیلومتری شرق بجنورد، مرکز استان، و در ارتفاع 1110 متری از سطح دریا قرار دارد. درباره وجه تسمیه آن روایات گوناگونی وجود دارد، برخی وجود تصویر شیری نقش شده بر کوه های نزدیک شهر یا وجود این حیوان در کوهستان اطراف آن و برخی دیگر، وجود کارگاه های تهیه شیره انگور، که سقف شیروانی داشتند، را دلیل این نام گذاری می دانند. این شهرستان از جمله شهرستان های قدیمی این استان محسوب می شود که دارای قدمتی 5000 هزار ساله است و آن را می توان از آثار یافت شده در منطقه تشخصی داد. در این منطقه جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که باعث شده اند این شهر از جمله مقاصد گردشگری باشد. حمام روستای پیرشهید، مقبره حضرت زکریا، الله‌آباد علیا، بهشت گمشده (روستای گرماب)، امامزاده حمزه رضا، امام زاده محمدرضا مشهد طرقی، کوهستان پارک شیرکوه، ییلاق گلیان، آبشار اسطرخی، منطقه حفاظت شده گلول و سرانی، روستای زوارم، امامزاده قاسم الحسینی روستای خادمی و … برخی از این جاذبه های گردشگری هستند. غارهای هنامه نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می رود.

درباره غارهای هنامه

درباره غارهای هنامه

جاذبه های گردشگری از جمله دلایلی هستند که مردم به منطقه ای سفر می کنند. انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری وجود دارد که از آن جمله می توان به جاذبه های طبیعی، فرهنگی، مذهبی، تاریخی و … را نام برد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های شهرستان شیروان اطلاعاتی را برای شما جمع آوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم. غارهای هنامه جاذبه گردشگری مورد نظر ماست که در رده جاذبه های تاریخی و طبیعی منطقه قرار می گیرد. غارهای هنامه شيروان يك مجموعه معماری دستكند به شمار می روند كه در سه طبقه روی هم در سينه كوهی در جنوب روستای هنامه از توابع دهستان سيوكانلو در 18 كيلومتری شمال شهر شيروان قرار گرفته است. این غارها در دل كوه و بالا دست يكی از دره های فرعی رود اترک به ارتفاع حدود 1445متر بالاتر از سطح دريا واقع شده و از جاذبه های منحصر این منطقه به شمار می روند. گفته می شود که این غارها با هدف ساخت دهکده ای با امنیت بالا ایجاد شده اند و مربوط به قرن های 3 تا 5 هجری قمری می شوند.

ساختار و معماری غارها

ساختار و معماری غارها

این غار ها در سه طبقه روی هم در ديواره عمودی كوه ایجاد شده اند و سقف هر طبقه كف طبقه فوقانی را تشكيل می دهد. سقف و يا كف اتاق ها يك لايه متراكم شنی با ضخامت 50 تا 100 سانتيمتر است كه به طور طبيعی در كوه وجود داشته و به طور مناسب از آن بهره برداری شده است. طبقه سوم غار، اتاق های كمتر ولی نسبتا بزرگی دارد كه احتمالا انبار بوده اند. تمام عناصر معماری داخل اين فضاها از قبيل آخورها، اجاق ها و … از جنس كوه به صورت دستكند ايجاد شده كه در حال حاضر به طور كلی حدود 20 اتاق در اين مجموعه دستكند سالم باقی مانده و بخش بزرگی از فضاها نيز در اثر ريزش ديواره كوه منهدم شده است. دسترسی به اين اتاق از بالای كوه غير ممكن و رودخانه فصلی پای كوه (غارها) در تامين آب ساكنين غارها نقش اساسی ايفا كرده است.

راه های دسترسی به غارها

راه های دسترسی به غارها

برای اینکه این غارها را بتوانید از نزدیک ببنید باید در ابتدا بلیط اتوبوس شیروان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید. پس از آن  با کمک وسایل نقلیه عمومی خود را به این محوطه برسانید. اگر با خودرو شخصی نیز سفر می کنید باید در مسیر جاده ای که به این سمت می رود قرار بگیرید.

بازدید از غارهای هنامه

برای دیدار از این غارها نیازی نیست هزینه ای را بپردازید و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. برای دیدار از آنها نیاز است که از کوه بالا بروید زیرا در 100 متری کوه قرار دارند. پس حتما کفش و لباس مناسب به همراه داشته باشید. در این مکان امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد پس حتما وسایل مورد نیازتان را با خود به همراه داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *