ساختمان تاریخی هلال احمر؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 322

استان خوزستان دارای جاذبه های گردشگری، باستانی و طبیعی بسیار زیادی است که ساختمان تاریخی هلال احمر در شهرستان خرمشهر یکی از آثار تاریخی و دیدنی این استان می باشد.

ساختمان هلال احمر یکی از جاذبه های خرمشهر که مربوط به دوره قاجار می باشد، از بنا های آجری ساخته شده و با این که حدود ۱۰۰ سال از عمرش می گذرد ولی هم چنان استوار باقی مانده است.

با توجه به این که آثار و شواهد از جنگ تحمیلی بر این بنا ها نمایان بوده، علاوه بر ثبت تاریخی دارای ارزش معنوی دوران دفاع مقدس نیز می‌ باشد. اگر می خواهید با این بنای تاریخی و با ارزش بیشتر آشنا شوید، تا پایان مطلب با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه ساختمان تاریخی هلال احمر

تاریخچه ساختمان تاریخی هلال احمر

همان طور که گفته شد، ساختمان تاریخی هلال احمر یا کنسول گری سابق انگلیس یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره قاجار است و این اثر در سال ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۸۴۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این ساختمان در دهه های گذشته با کاربری کنسول گری انگلیس مورد استفاده قرار گرفته بود و در زمان جنگ به عنوان ساختمان هلال احمر و بعد از جنگ تحمیلی در دو مرحله این ساختمان در سال ۸۳ و ۹۱ با اعتبارات میراث فرهنگی و گردشگری مرمت شده است.

ساختمان هلال احمر با زیربنا و محوطه ۳۰۰۰ هزار متر مربع زمین برای کاربری موزه صنایع دستی در نظر گرفته شده است، مرمت این اثر با اعتباری حدودا ۵۶ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی کلید خورده است. در حال حاضر این ساختمان توسط بنا و کارگران ایرانی و با نظارت مهندسان به صورت دو طبقه با حدود 20 اتاق در زمینی به مساحت 885 متر زیربنا و با مصالحی از قبیل آجر، گچ، آهن و چوب احداث شده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرمشهر و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “خرمشهر” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف ساختمان تاریخی هلال احمر

نقشه قسمت های مختلف ساختمان تاریخی هلال احمر

ساختمان تاریخی هلال احمر، چهار فضای بزرگ در طبقه همکف و اول دارد و قرار است این فضا‌ها با کاربری ‌های داده شده به فضای موزه صنایع دستی، مرکز آموزشی و کارگاه ‌های صنایع دستی و اداری اختصاص داده شده تا تعدادی از هنرمندان صنایع دستی منطقه به این مکان هدایت و مستقر شوند.

این ساختمان متناسب با توجه به خصوصيات اقلیمی و شرایط آب و هوایی منطقه‌ گرم و مرطوب خرمشهر طراحی و ساخته شده، طوری كه در گرمای شدید تابستان به دلیل وجود ايوان‌ های جلو اتاق ها، از شدت تابش آفتاب کم شده و باعث کاهش دما هوا در فضای بسته شده است.

قطور بودن دیوارها و وجود لایه کاه گل بر روی بام، کمک زیادی به تعدیل دمای هوا و کاهش آن نسب به دمای خارج از ساختمان کرده است. هر چه قدر از این بنا تعریف و تمجید شود باز هم کم است، شما می توانید به راحتی از طریق مستر بلیط، هر بلیطی از جمله قطار، اتوبوس و هواپیما که مد نظرتان است را خریداری کنید و با سفر به این شهر از نزدیک شاهد این شاهکار ایرانی باشید.

 وجود پنجره های متعدد و مقابل هم و اتاقک های راه پله در پشت بام كه نقش باد گير را در بنا دارند، به ايجاد تهویه هوا  کمک کرده است. پوشش هر دو طبقه‌ این ساختمان از نوع تخت با تیر های چوبی می باشد و در مناطق گرم و مرطوب اغلب برای پوشش از تیر هایی با فاصله حد اکثر 50 یا ۶۰ سانتی متر و پوشش حصیر و سپس غوره گل و کاه گل جهت عایق بندی استفاده می شده است.

وجود داشتن هم زمان سه گونه فضای باز مانند حیاط، ايوان و اتاقک ها، وجود تقارن در طراحی فضا ها همچنین در نمای ساختمان و فضای دلنشین و زیبا نمونه هایی از این بنای تاریخی هستند که همه را مجذوب خود می کند.

شرایط بازدید از ساختمان تاریخی هلال احمر

شرایط بازدید از ساختمان تاریخی هلال احمر

پس از مرمت سازی این ساختمان، همچنان زیبایی های آن پا بر جا است. شما می توانید برای بازدید از آن، به خرمشهر بروید و از دیدن این بنای بی نظیر لذت ببرید. با تهیه بلیط اتوبوس خرمشهر به راحتی و بدون هیچ درد سری به خرمشهر سفر کنید و از این شهر تاریخی دیدن فرمایید.

راه های دسترسی به ساختمان هلال احمر

ساختمان تاریخی هلال احمر واقع در خوزستان، خرمشهر، بین خیابان فردوسی و جاده ساحلی خرمشهر می باشد. پیشنهاد می کنیم که اگر قصد سفر به جنوب را دارید در اوایل پاییز با هر وسیله نقلیه ای که دوست دارید به دیدن این جاذبه ها بروید، زیرا آب و هوا در این فصل مناسب می باشد.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل خرمشهر شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.