شهر حریره؛ تاریخچه+راه های دسترسی

زمانی که اسم کیش را می شنوید مطئنن اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند تفریحات مدرن و یا حتی کشتی یونانی می باشد. کیش جزیره ای توریستی و منطقه ای آزاد محسوب می شود و گردشگران و توریست ها برای استفاده از تفریحات و امکانات بی نظیر این جزیره راهی کیش می شوند، اما باید بگوییم جزیره مذکور تنها به ساحل و هتل های معروفش منتهی نمی شود.

همان طور که می دانید کیش منطقه ای مسکونی می باشد به این معنی که تاریخ و طبیعت را در کنار هم دارا است. از میان جاذبه های گردشگری کیش می توان شهر باستانی حریره را نام برده معماری زیبایی آن بسیار دیدنی و حیرت انگیز به شمار می رود. مردمان حریره بیشتر به شغل ماهی گیری، صید کوسه های بزرگ، تولید شیشه، صید صدف ها دریایی، تولید نان و تولید سفال مشغول بودند و در مقایسه با مردمان دیگر نقاط ایران در رفاه و آسایش بودند.

بازدید از حریره در کوچه پس کوچه های تنگ آن آدمی را غرق در داستان های تاریخی می کند، در این شهر نه سایبانی وجود دارد که شما را از آفتاب سوزان رها کند و نه کولری که بتوانید رطوبت و گرمی هوا را از بین ببرید. پس اگر تصمیم دارید در فصل بهار و تابستان به بازدید از حریره بروید مسافرت سختی را پیش رو خواهید داشت، در این فصل ها باید در ساعت های اول صبح به بازدید از این شهر تاریخی بروید تا ماندن در حریره را برای شما سخت و طاقت فرسا نکند. به طور کلی سفر به مناطق جنوبی کشور باید در فصل های پاییز و زمستان صورت بگیرد چرا که دارای هوایی مطلوب با دمایی پایین است.

با توجه به آماری که موجود است می توان گفت جمعیت حریره حدود 10 هزار نفر بوده که این عدد نشان دهنده سکونت شهر نشینی بوده و بیش از 3 کیلومتر وسعت داشته بنابراین به هیچ عنوان نمی توان گفت زمانی این شهر آبادی دور افتاده ای بوده است.

تاریخچه شهر حریره

حریره به عنوان یکی از شهرهای باستانی جزیره کیش شناخته می شود که قدمت آن به حدود 1000 سال پیش باز می گردد یعنی ساخت آن مربوط به قرن هشتم بر می گردد، بنابراین طبق مطالعاتی که انجام شده می توان گفت بعد از اینکه بندر بازرگانی سیراف ویران شد آن را ساخته اند. طبق تحقیقاتی که تاریخ شناسان انجام داده اند می توان گفت حریره حدود 600 سال بعد از ساخت متروکه شده یعنی به طور تقریبی از سال 367 تا 912 در وضعیت مناسبی به سر می برده است.

در زمان حکومت ساسانی ها و قیسی ها شروع به احداث حریره نمودند و به دلیل اینکه در محیطی خوش آب و هوا و سرسبز قرار داشت آن را حریره به معنی مانند حریر نام گذاری کردند. شهر نام برده حدود 5 قرن رونق بیشماری داشت به نحوی که می توان گفت در اکتشافاتی که باستان شناسان انجام داده اند مقداری سکه و ظرف های ارزشمند را یافته اند.

معماری منحصر به فرد شهر باستانی حریره از لحاظ معماری برای تاریخ شناسان بسیار با اهمیت است و توجه آن ها را به خود جلب کرده چرا که در منطقه های مرطوب خانه ها را از گل و کاه گل می ساختند و در مناطق خشک و گرمسیری ساختمان ها را با خشت درست می کردند، اما در هنگام ساخت شهر حریره برای ساختن ساختمان ها از سنگ های آهکی، مرجانی، ملات، ساروج و گچ استفاده نموده اند.

این شهر باستانی در نزدیک بندر لنگه قرار دارد و جزوی از استان هرمزگان و جزیره کیش به شمار می رود. حریره به دلیل اینکه از قدمت بالایی برخوردار است و یکی از اثرهای تاریخی به شمار می رود در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و شما به راحتی می توانید برای بازدید از این منطقه راهی جزیره کیش شوید. تمامی اطلاعاتی را که در مورد حریره نیاز دارید می توانید در مجله مستر بلیط مطالعه نمایید.

تاریخچه حریره

نقشه شهر حریره

با مراجعه به تحقیقاتی که صورت گرفته می توان فهمید حریره از 6 قسمت اصلی تشکل شده که این بخش ها شامل: حمام، مسجد، قسمت اصلی عمارت، تعدادی قنات و کارگاه ساخت شیشه می شود. یکی از مدرن ترین مکان های ایران جزیره کیش می باشد که بازدید کنندگان آن مردم ایران و کشورهای خلیج فارس هستند.

از هر کسی در مورد کیش سوال کنید درباره تفریحات آبی و مراکز خرید آن صحبت می کند به نحوی که انگار کیش یکباره پیدایش یافته است، در حالی که بودن شهرهای باستانی مثل حریره خلاف این عقیده ها را ثابت می کند از جاذبه های منحصر به فرد حریره می توان خانه اعیانی ها، اتاق بازرگانی و حمام آن را نام برد.

در قسمتی از حریره اتاق های وجود دارد که در کف آن ها شیاری از بالا به سمت پایین مشاهده می شود اما متاسفانه باستان شناسان هنوز به کاربرد این شیار ها پی نبرده اند و می گویند ساخت اتاق هایی که دارای این چنین شیارهایی باشد نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا بدون سابقه می باشد.

همچنین کانال های زیرزمینی فراوانی را در این شهر می توان دید که بعضی از مورخان از آن به عنوان جان پناه یاد می کنند و بعضی دیگر هم عقیده دارند که از آن برای صید ماهی استفاده شده است. با توجه به قدمت طولانی که حریره دارد باید بگوییم دارای لوله کشی یا آب آشامیدنی بوده و به دلیل اینکه در نزدیک شمال جزیره قرار گرفته که به نوعی آن منطقه را آرام ترین و پاک ترین قسمت های جزیره می شناسند محل مناسبی برای سکونت بوده است. صخره های بزرگی که در ساحل شمالی این شهر قرار دارد باعث می شود از خرابی های جزر و مد دریا در امان باشند.

چاه آب های فروانی در اطراف حریره قرار داشته که کاربری آن ها مشخص نمی باشد، اما برای جمع آوری آب باران از آن استفاده می نمودند. در قسمت بیرونی و داخلی شهر نیمکت هایی را تعبیه کرده اند که برای استراحت می توانید بر روی آن ها بنشینید و از غرفه هایی که در آن جا وجود دارد نیازهای اولیه خود را خریداری کنید.

خانه اعیانی ها ساختمانی بزرگ و زیبا در دل جزیره کیش است که همانند دیگر عمارت های سایر نقاط کشور دارای تزئینات بی نظیری است، اما کاشی کاری های منحصر به فرد و نقش هایی مثل ماه و خورشید که برای تزئین نمودن این عمارت به کار برده اند نشان از زندگی شاهانه در این خانه می باشد که در زمان خود از ارزش زیادی برخوردار بود. همان طور که گفته شد حریره در زمان خود از رونق خوبی برخوردار بوده و بازرگانی در آن رونق داشته به همین علت می توان گفت این خانه یکی از سازه های قدیمی حریره در آن زمان به شمار می رود که متناسب با آب و هوای جنوب کشور ساخته شده است.

خانه اعیانی ها

البته لازم به ذکر است که بگوییم چیزی که امروزه از خانه اعیانی حریره مشاهده می کنید تنها بخشی از عمارت بوده چرا که مورخان اعتقاد دارند قسمت های مختلف این خانه ها در هنگام زلزله نابود شده اند. اما باز هم با وجود این چیزی که از خانه اعیانی ها باقی مانده حس و حال جزیره های خاورمیانه ای را به آدمیان منتقل می کند و سبک زندگی مردمان قدیم جزیره کیش را نشان می دهد.

حمام شهر حریره در قسمت جنوبی این شهر باستانی قرار دارد و یکی از قدیمی ترین حمام های ایران شناخته می شود که توسط کاوش های باستان شناسان کشف شده است. دو حمام در این شهر وجود دارد که در دوره های حکومت ایلخانان و تیموریان بنا نهاده شده و دارای معماری بی نظیری می باشد. حصار این حمام حدود 500 مترمربع وسعت دارد و شامل صحن های مختلفی می شود.

حمام را در فاصله ای 30 متری و در قسمت شمال غربی خانه اعیانی ها احداث کرده اند که دیوار بیرونی آن تا عمارت اعیانی ها امتداد دارد، همچنین با توجه به ظرفیت محدودی که دارد می توان گفت این بنا یک حمام خصوصی بوده و به افراد کاخ اعیانی ها تعلق داشته است.

مصالح به کار رفته برای ساخت حمام شامل: سنگ های قلوه ای آهکی و مرجانی و ساروج می باشد که فضاهایی مثل گرمخانه، خزینه و سربینه و محل تنظیف دارد. گرمخانه و سربینه و تون (وسیله ای برای گرم کردن گرمخانه) حمام در قسمت جنوبی این حمام واقع شده و به وسیله راهرویی سرپوشیده از هم جدا می شوند، دو خزینه بزرگ و کوچک در این بنا قرار دارد که آخرین قسمت گرمخانه را تشکیل داده اند. هنگام کاوش در کف گرمخانه قطعاتی از سفال های لعاب دار را پیدا کرده اند که مربوط به زمان حکومت ایلخانان می شود و از ظرف هایی است که در حمام استفاده می شد.

مصالح به کار رفته در حریه

هنگام بازدید از حریره اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که دیوارهای محکم این شهر باستانی با لایه های آهک پوشش داده شده اند. این دیوارها زمانی که مردم حریره از ثروت بیشماری برخوردار بودند در مقابل حمله و تهدیدات خارجی از مردم محافظت می کردند. به همین علت می توان گفت قسمتی دیگر از جاهای دیدنی و شگفت انگیز حریره اتاق بازرگانی آن هست که در آن زمان جلسات تجاری را با بازرگانان خارجی انجام می دادند، این اتاق به تنهایی نشان دهنده زندگی مرفه مردم است.

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر حریره مسجد آن به شمار می رود که با 4 محراب آن را ساخته اند. قدمت و بیشینه این مسجد به زمان حکومت سلجوقیان باز می گردد. نکته ای که در مورد این مسجد مورد توجه است بدون سقف بودن آن می باشد که گاهی اوقات برای اقامت تاجران هم مورد استفاده قرار گرفته، بنابراین سقف بدون گنبد این مسجد توجه بسیاری از تاریخ شناسان را به خود جلب کرده و می توان گفت در تمامی دوره ها معماری منحصر به فردی را از آن خود کرده که گردشگران و توریست ها را به سوی خود جذب می کند.

از دیگر جاهایی که نشان دهنده ثروت علم و نبوغ مردم ساکن در حریره می باشد کارگاه صنعتی آن است. این کارگاه ها را با کف های شیب داری ساخته اند که همیشه توجه محققان را به خود جلب می کنند و گمانه زنی هایی را در مورد آن ها انجام می دهند. در اویل بر این عقیده بودند که در این کارگاه ها مشغول به ساخت و عرضه مروارید بوده اند اما بعدها نتیجه گرفتند که از این کارگاه ها برای تولید شیره خرما استفاده کرده اند.

کوره های که مخصوص ذوب شیشه هستند نشان دهنده تجارت شیشه در حریره هستند؛ بنابراین این کارگاه ها به خوبی گویای رونق تجارت در این شهر باستانی هستند. زمانی که تصمیم می گیرید راهی کیش شوید و به بازدید از این شهر باستانی بروید می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط هواپیما کیش نمایید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

ثروت علم و نبوغ مردم ساکن در حریره

شرایط بازدید از حریره

جاذبه های گردشگری تاریخی از جذابیت های خاصی برخوردار هستند که نباید با بی توجهی از دیدن آن ها بگذریم. بازدید از شهر باستانی حریره با توجه به توصیفاتی که در مورد آن شنیده اید خالی از لطف نیست، زمانی که راهی کیش شدید می توانید در هر ساعتی که قصد داشته باشید برای بازدید از این شهر بروید و بدون اینکه هزینه ای را پرداخت نمایید کوچه به کوچه شهر را قدم بزنید، اما باید بگوییم بعضی از مکان های تاریخی این شهر را باید با پرداخت هزینه ای ناچیز دیدن نمایید. همچنین در کنار این شهر می توانید فروشگاه ها، رستوران ها، هتل ها و مراکز خرید مختلفی را مشاهده کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کیش شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

آدرس و راه های دسترسی به شهر حریره

همان طور که می دانید حریره از توابع بندر لنگه محسوب می شود و در قسمت های شمالی جزیره کیش قرار گرفته بنابراین می توانید شاهد سفرهای آبی در این مناطق باشید. برای رفتن به این شهر می توانید با استفاده از سفرهای زمینی، دریایی، هوایی و یا ترکیبی از این ها راهی شوید. هنگامی که به جزیره زیبای کیش رسیدید باید میدان المپیک را پیدا کنید و از آن جا به بلوار المپیک وارد شوید، مسیر این بلوار را تا زمانی که به میدان حریره می رسید ادامه دهید، هنگامی که به میدان مذکور رسیدید باید در سمت راست خیابانی را به اسم کرانه بیابید و بعد از چند دقیقه می توانید به شهر باستانی حریره برسید. محوطه ای که برای رسیدن به حریره باید طی کنید آسفالت می باشد و با ماشین می توانید این مسافت را طی کنید.

آدرس: ایران: هرمزگان، کیش، شمال جزیره، کنار مجموعه ورزشی المپیک.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *