امامزاده حمزه رضا شیروان

0 290

امامزادگان که از دیرباز در ایران وجود داشتند همیشه مورد احترام بوده اند و امروزه نیز زیارت از آنها به عنوان یکی از فعالیت های گردشگری به شمار می آید. در فرهنگ ایرانی، مکان های متبرکه و قبور شخصیت های بزرگ اجتماعی، سیاسی و فرهنگی از گذشته تا کنون از احترام خاصی در میان مردم برخوردار بوده است. آنچه به جایگاه قبور متبرکه، بیش از پیش اهمیت بخشید، ورود آئین اسلام به ایران بود که بسیاری از ارزش ها و مبانی اعتقادی مردم را مستحکم و به خود پایبند کرد. گرایش فرهنگی مردم موحد و یکتا پرست این سرزمین به دین مقدس اسلام از یک طرف و گرایش اعتقادی و احترام اکثریت مردم ایران به امام علی و فرزندان ایشان از طرف دیگر باعث شد تا مهاجرت نسل های بعدی آن حضرات به سمت سررمین های ایران، که برای آن ها درر حکم یک پناهگاه در مقابل کینه عباسیان و امویان تلقی می شد، با ابراز محبت و حسن رفتار مردم آن مواجه شود. همین امر باعث شده است که در ایران امامزادگان زیادی وجود داشته باشد که در بین مردم از ارزش و اعتبار بالایی هم برخوردارند یکی از آنها امامزاده حمزه رضا شیروان به شمار می رود.

معرفی امامزاده حمزه رضا شیروان

معرفی امامزاده حمزه رضا شیروان

شهرستان شیروان یکی از شهرستان های اسستان خراسان شمالی به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای سفر این منطقه را انتخاب می کنند. در این شهر می توان جاذبه ها گردشگری متنوعی را دید که یکی از آنها امامزاده حمزه رضا شیروان است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد امامزاده اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم. گفته می شود که ایشان برادر امام رضا بوده اند که برای پیوستن به امام رضا راهی بودند که در این منطقه به شهادت رسیدند. اما با مراجعه به کتب انساب به این نتیجه رسیده اند که ایشان سیدجلیل القدر ابوالقاسم حمزه بن محمد ابی جعفر بن موسی بن احمدبن محمد الاعرابی بن القاسم بن حمزه بن الامام موسی الکاظم (علیه السلام) است، زیرا پدر وی ابوجعفر محمد نقیب شهر طوس و سیدی جلیل القدر شریف و بلند جایگاه بود.

او فرزندی به نام حمزه ابوالقاسم داشت که مکنی به کنیه جد خود حمزه بن موسی (علیه السلام) و در نزد آل سامان از موقعیت خوبی برخوردار بود، همچنین وی و پدرش سرپرستی سادات طوس و خراسان را به عهده داشتند. گفته می شود که علت شهرت حمزه ابوالقاسم به رضا، به خاطر جد اوست، لذا به حمزه رضا مشهور شد. آرامگاه ایشان در 5 كيلومتری شمال غربی شيروان در حاشيه جاده شيروان – بجنورد قرار دارد و تا چند سال پيش بزرگترين روستای شيروان بود اما طبق مصوبه دولت وقت به شهر ارتقا يافت.

معماری بنای امامزاده

معماری بنای امامزاده

بنای این امامزاده از معدود آثار دوران غزنوی به شمار می آید که در این منطقه به جای مانده است. این بنا مجموعه ای به شمار می رود که یک حرم چهار گوش به طول هر ضلع هشت متر است و با بخش های اطراف به وسیله درگاه هایی با عمق زیاد ارتباط دارد. ارتفاع مقبره تا زیر گنبد، 5 /7 متر و بلندی آن حدود 5 /8 متر می شود که مصالحه آن تماماً از آجر و گچ و چوب تشکیل شده است. این بنا با تاق نماها، قوس بلند و تیزه‌دار ایوان، دارای دو حاشیه قابسازی و گچبری است. همچنین اين مقبره گنبد آجری دو پوشه دارد كه داخل گنبد مقرنس كاری و آيينه كاری شده است.

راه های دسترسی به امامزاده حمزه رضا

برای اینکه به زیارت این بنا بروید باید به بلیط اتوبوس شیروان را از مستر بلیط خریداری کنید و به این شهر بروید. این امامزاده در 5 کیلومتری غرب شیروان و در شهر زیارت قرار دارد، بنابریان رفتن به آنجا کار راحتی به شمار می رود. خودرو های حمل و نقلی زیادی از مقصد شیروان به سمت این شهر حرکت می کنند.

بازدید از امامزاده حمزه رضا شیروان

بازدید از امامزاده حمزه رضا شیروان

زیارت از امامزاده حمزه رضا رایگان است و برای ورود به آن نیازی نیست هزینه بپردازید. در هر روز از هفته که بخواهید می توانید به زیارت بروید و از این نظر هیچ محدودیتی وجود ندارد. شهر زیارت دارای محصولاتی زیادی است که زمانی که به آنجا می روید می توانید از محصولات آنجا به عنوان سوغاتی خرید کنید، كشمش این شهر اصلی ترین سوغاتی آن محسوب می شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.