ترمینال و پایانه های مسافربری همدان کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

0 11,356

استان همدان را می توان از جمله استان های غربی ایران دانست. در ادامه همراه با مجله مستر بلیط باشید این استان از اطراف با استان های کرمانشاه، کردستان، مرکزی، لرستان، زنجان و قزوین همسایه است. وجود دانشگاه های متعدد و جاذبه گردشگری فراوان در این استان باعث شده است میزان تردد به آن بالا باشد بنابراین نیاز به مراکز حمل و نقل در این منطقه بسیار احساس می شود.

درباره ترمینال همدان و پایانه مسافربری همدان

از این مراکز می توان به ترمینال ها اشاره کرد که بیشترین رفت و آمد از آنها انجام می‌شود.

در ایران به علت بالا بودن هزینه سفرهای هوائی در اکثر مواقع افراد به سفرهای زمینی به خصوص جاده ای رو می آورند. سفر از طریق اتوبوس مزایای مربوط به خودش را دارد که یکی از این مزایا لذت بردن از طبیعت در جاده است.

از مزایای دیگر آن می توان به این موضوع اشاره کرد که آسیبی که اتوبوس ها به محیط زیست می زنند کمتر از آسیبی است که هواپیما به آن وارد می کند.

همدان که مرکز این استان است دارای ترمینال هائی در گوشه کنار شهر است از میان آنها می توان به پایانه اتوبوسی بزرگ همدان، پایانه اکباتان و پایانه سفید آبی اشاره کرد.

در ادامه این بخش شما را با ترمینال های شهر همدان آشنا خواهیم کرد و اطلاعاتی که درباره این ترمینال ها مورد نیاز شماست همچون آدرس و امکانات را در اختیارتان قرار می دهیم.

ترمینال بزرگ همدان

ترمینال بزرگ همدان ترمینال اصلی شهر است که در میدان عاشورا در شمال شهر همدان قرار گرفته و مساحتی بالغ بر بیست و چهار هزار متر مربع دارد و هم پایانه‌ای درون استانی و هم برون استانی است. از آنجائی که ترمینال ها مهمترین بخش هر شهر و ویترین  آن برای گردشگری شهر محسوب می شوند سعی شده این ترمینال از نمای خوبی برخوردار و زیبائی خاصی داشته باشد.

این ترمینال از یک ساختمان دو طبقه ساخته شده است که در طبقه اول سالن های انتظار و دفاتر شرکت های مسافربری مثل سیر و سفر، سفر پیما، رویال سفر ایرانیان، جوان سیر ایثار، همسفر ستاره الوند و غیره قرار دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت و طبقه دوم آن از رستوران و کافی نت تشکیل شده است.

روزانه از این ترمینال 4200 مسافر خارج می‌شوند و خود را به مقاصد مختلف می رسانند. سیستم حمل و نقل آن را 100 دستگاه اتوبوس تشکیل می دهد که با کمک این ناوگان 11.2% از جا به جایی های استان انجام می شود.

سفرهای عمده این ترمینال به شهرهای تهران، اصفهان، قم، مشهد مقدس و اهواز انجام می شود.

ترمینال و پایانه های مسافربری همدان

مسیرهای ترمینال بزرگ همدان

در هر ترمینال سعی بر این است که  برای شهرهای گوناگون سرویس دهی انجام شود ولی از آنجائی که صرفه اقتصادی ندارد، با شناسائی مسیرهای پر متقاضی، آنها را با شهرهایی که کمتر مسافر دارند ترکیب کرده و سفرهائی ایجاد می کنند. در این ترمینال برای شهرهائی همچون تهران پایانه جنوب، قم، ساری، چالوس، کرج، اصفهان، تبریز، مشهد مقدس، اهواز، آبادان، اندیمشک، ماهشهر، شیراز، کرمان، رشت، لنگرود، ارومیه، بندرعباس، زنجان، سقز، همدان، مهران، پایانه مرزی مهران، یزد، بوشهر و عسلویه سرویس ارائه می شود.

علاوه بر مقاصد خروجی سرویس هائی از شهرهای مختلف نیز به این ترمینال وارد می شوند. از جمله این مسیرها می توان به این موارد اشاره کرد: تهران پایانه غرب (آزادی) به همدان، تهران پایانه جنوب به همدان، شهریار به همدان، قرچک به همدان، قم به همدان، قزوین به همدان، ساری به همدان، آمل به همدان، بابل به همدان، بهشهر به همدان، محمودآباد به همدان، تنکابن به همدان، رامسر به همدان، قایم شهر به همدان، چالوس به همدان، کرج به همدان، پایانه صفه اصفهان به همدان، پایانه کاوه اصفهان به همدان، تبریز به همدان، مشهد مقدس به همدان، نیشابور به همدان، فاروج به همدان.

اهواز به همدان، آبادان به همدان، اندیمشک به همدان، ماهشهر به همدان، خرمشهر به همدان، شوش به همدان، پایانه کاراندیش شیراز به همدان، اراک به همدان، رشت به همدان، بندرانزلی به همدان، رودسر به همدان، کلاچای به همدان، لاهیجان به همدان، لنگرود به همدان، ارومیه به همدان، بوکان به همدان، بندرعباس به همدان، زنجان به همدان، کرمانشاه به همدان، سنندج به همدان، بانه به همدان، خرم آباد به همدان، ایلام به همدان، یزد به همدان، بوشهر به همدان، عسلویه به همدان، گرگان به همدان، گنبدکاووس به همدان.

ترمینال و پایانه های مسافربری همدان

شرکت های مسافربری ترمینال بزرگ همدان

همانطور که می‌دانید این شرکت های مسافربری هستند که سرویس های هر ترمینال را ارائه و کارهای مربوط به هماهنگی مسیر های ورودی به ترمینال را انجام می دهند.

علاوه بر آن اگر مشکلی برای هر سفر ایجاد شود از جمله کنسلی و تاخیر مسئولیت آن بر عهده شرکت مسافربری مربوط می باشد. بنابراین می توان گفت رکن اصلی هر ترمینال را شرکت های مسافربری تشکیل می دهند زیرا ترافیک را به ترمینال روانه می کنند. در  ترمینال همدان شرکت های مسافربری کوچک و بزرگ که در سراسر کشور نمایندگی دارند، فعالیت می کنند.

شرکت مسافربری ایران پیما همدان، شرکت مسافربری پیک معتمد همدان، شرکت مسافربری سپهر آسیا همدان، شرکت مسافربری عصرایران الوند همدان، شرکت مسافربری عدل همدان، شرکت مسافربری آسیا سفر همدان، شرکت مسافربری کیان سفر پاسارگاد همدان، شرکت مسافربری سیر و سفر همدان، شرکت مسافربری همسفر چابکسواران همدان، شرکت مسافربری جوان سیر ایثار همدان و شرکت مسافربری بی تا همدان از جمله شرکت هائی هستند که در این ترمینال فعالیت دارند.

برای خرید بلیط اتوبوس پایانه ها دیگر نیازی به خرید حضوری نیست با خرید آنلاین از مستر بلیط و تنها چند کلیلک می توانید به راحتی و سریع بلیط خود را خریداری کنید.

امکانات ترمینال بزرگ همدان

اتاق مادر و کودک: این بخش برای مادرانی تعبیه شده است که دارای فرزند کوچک هستند و جهت انجام امورات کودکانشان همچون عوض کردن پوشک و آرام کردن فرزند خود می توانند از این بخش استفاده کنند.

غرفه های فروشگاهی: غرفه های مختلفی از جمله فروش وسایل فرهنگی، فروش مواد خوراکی، فروشگاه وسایل الکتریکی و فروشگاه لباس در این ترمینال وجود دارد که برای مواقع ضروری مسافران مناسب است.

دفاتر شرکت های مسافربری: در این ترمینال هر شرکت مسافربری به صورت مجزا دارای یک دفتر و گیشه فروش بلیط است تا راحت به انجام وظایف خود بپردازد. پیش‌تر نام شرکت‌های مسافری که در این ترمینال حضور دارند آورده شده است.

دستگاه‌های خودپرداز: اگر قصد انجام عملیات بانکی و دریافت وجه نقد داشته باشید می توانید از این دستگاه های خودپرداز که به چند بانک مختلف تعلق دارند استفاده کنید.

امکانات دیگری نیز در این ترمینال گنجانده شده است که می توان به سالن انتظار، فضای سبز، تاكسی تلفنی، پاسگاه، نمازخانه، استراحتگاه رانندگان، سرويسهای بهداشتی و تعميرگاه، تعويض روغنی، آپاراتي، لنت كوبي، كارواش، تعميرگاه، باطريسازی و اطاقسازی، ساندويچی، فری شاپ، مخابرات، ويدئوكلوپ، شعبه بانک تجارت، رستوران و کافی نت اشاره کرد.

اگر به این دست مطالب علاقه دارید بهتر است مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

راههای دسترسی به ترمینال بزرگ همدان

یکی از مشکلاتی که مسافران هنگام ورود به هر ترمینال دارند نا آشنا بودن با مسیرهای رفت و آمد بین ترمینال و شهر می باشد. در اینجا برای شما توضیح می دهیم که چگونه از ترمینال خود را به شهر و یا برعکس برسانید. برای رفتن به شهر می توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی های شهری استفاده کنید. در صورت به همراه داشتن بار زیاد بهتر است از تاکسی ها استفاده کنید زیرا راحت تر می توانید به مقصد برسید در غیر این صورت اتوبوس های شهری گزینه مناسبی برای شما می باشند. زیرا از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه تر از تاکسی ها هستند هر چند که راحتی تاکسی را ندارند.

ترمینال و پایانه های مسافربری همدان

ترمینال اکباتان همدان از ترمینال و پایانه های مسافربری همدان

در قسمت شمالی شهر قرار با 15،170 متر مربع مساحت گرفته است و ناوگان حمل و نقل آن را مینی بوس و تاکسی تشکیل می دهند. این ترمینال در بین عامه مردم به ترمینال ملایر نیز معروف می باشد.

روزانه 5000 مسافر توسط 200 اتوبوس و 300 تاکسی از این ترمینال جا به جا می شوند. از آن برای شهرهای درون استان و شهرهائی فاصله زیادی با همدان ندارند سرویس دهی انجام می‌شود.

از جمله این شهرها ملایر، کبودرآهنگ، نهاوند، تویسرکان، فامنین، رزن، بروجرد، قروه، بیجار، سنندج، اراک و ساوه مقاصد سفر این مکان هستند.

سفرها از طریق تاکسی و مینی بوس انجام می پذیرد. یعنی شما بر اساس شرایطتان می توانید انتخاب کنید که با تاکسی سفر کنید یا مینی بوس. برای رسیدن به ترمینال خوشبختانه وسایل حمل و نقل عمومی به کمکتان می آید.

البته بیشتر این وسایل را تاکسی‌های شهری تشکیل می دهند. شرکت مینی بوس رانی پویا، شرکت الوند سیر اکباتان، سینا سیر همدان از جمله شرکت هائی هستند که در این ترمینال فعالیت دارند.

از امکانات موجود در این ترمینال می توان به فضای سبز، هفت غرفه فروش بلیط، سه غرفه تجاری، سالن انتظار و نمازخانه را نام برد.

ترمینال سفید آبی همدان

در بلوار بديع الزمان همدانی واقع شده كه دارای مساحتي معادل 14839 متر مربع و سرويس دهی اين پايانه درون استانی است و روزانه 4600 نفر مسافر خروجی دارد.

همچنین سهم جا به جایی مسافر در آن نسبت به کل استان 12.5 درصد است. سیستم حمل و نقل آن از 200 دستگاه مینی بوس تشکیل شده است و کلیه رفت و آمد ها توسط آنها انجام می شود.

در آن می توانید امکاناتی همچون غرفه های مواد غذايی، فرهنگی هنری، خدماتی، سرویس بهداشتی، نمازخانه و سالن انتظار را پیدا کنید.

ترمینال مسافربری همدان

این استان مانند دیگر استان های کشور دارای ترمینال های کوچک بزرگ در سراسر آن است. از جمله این ترمینال ها ترمینال ملایر، ترمینال نهاوند، ترمینال اسد آباد، ترمینال تویسرکان، ترمینال کبودرآهنگ، ترمینال رزن و ترمینال بهار هستند. که برای مقاصد مختلف چه در داخل استان و چه سراسر کشور مسافر دارند.

ترمینال و پایانه های مسافربری همدان

ترمینال‌های باربری همدان

استان همدان دارای یک پایانه بار عمومی در محور همدان – قزوین و یک پایانه بار خصوصی در شهرستان رزن در جوار کارخانه سیمان هگمتانه است. ترمینال باربری همدان دارای 25 هکتار مساحت و  38 غرفه می باشد. این ترمینال در محور همدان به تهران قرار گرفته است. ترمینال سیمان هگمتانه نیز در محور رزن – شاهنجرين با مساحت 4 هکتار و 13 غرفه مختلف واقع شده است.

آدرس و شماره ترمینال همدان

ترمینال بزرگ همدان

آدرس همدان، میدان عاشورا، پایانه همدان
تلفن 08134224004

ترمینال اکباتان همدان

آدرس همدان، خیابان اکباتان، پایانه اکباتان
تلفن 081332527677 – 08132525376 – 08134238081

ترمینال سفید آبی همدان

آدرس همدان، دکتر مفتح، بلوار ملت، خ. بدیع الزمان همدانی
تلفن 08134225833

 

اگر نظری در مورد ترمینال و پایانه های مسافربری همدان دارید می توانید در کامنت ها با به اشتراک بگذارید. در پایان فراموش نکنید که علاوه‌بر بلیط اتوبوس برای رزرو هتل نیز می‌توانید از مستربلیط کمک بگیرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.