حمام حاجی رئیس کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

حمام حاجی رئیس کجاست؟  تربت حیدریه یکی از شهرهای خراسان رضوی می باشد  که وسعت آن حدود 24 هزار کیلومتر مربع می شود. این شهرستان جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی را در خود جای داده است که یکی از آن ها حمام حاج رئیس است.

پیشینه این حمام به زمان سلطنت قاجاریان باز می گردد. اگر شما هم قصد دیدار از این حمام را دارید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید.

تاریخچه حمام حاجی رئیس

حمام حاج رئیس یکی از آثار تاریخی تربت حیدریه  است که قدمت آن به زمان حکومت قاجاریان باز می گردد و بر اساس کتیبه ای که بر سر در ورودی آن وجود دارد می توان قدمت آن را به سال 1272 نسبت داد و بنیان گذار آن حاج سید محمد رئیس التجار بوده است.

این اثر یکی از بناهای معتبر شهر به شمار می رفته که از اعتبار خاصی برخوردار بوده  و تا سال 1377 در دسترس مردم قرار داشت و از آن استفاده می کردند. این بنا در بافت قدیمی شهر قرار دارد.

از فضاهای مهم و ارزشمند این حمام می توان به پلکان های ورودی، مخزن های آب گرم و سرد، گرمخانه، سربینه، بینه و … اشاره کرد که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند.

از ویژگی های بارز این بنا می توان به هشت ستون بسیار زیبای سنگی آن که فضای گنبدی شکل بینه را به وجود آورده است اشاره کرد و در بین فضای آن یک حوض سنگی قرار دارد که نمای آن هشت ضلعی است.

اثر تاریخی حمام حاج رئیس در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در تربت حیدریه بیشتر از 300 اثر تاریخی وجود دارد  که 50 نمونه از آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

تاریخچه حمام حاجی رئیس

نقشه و معرفی بخش های مختلف

حمام حاج رئیس از دو قسمت زنانه و مردانه تشکیل می شود و فضاهایی مثل رختکن، ورودی، میاندر، گرمخانه، مخازن، آتش خانه و … را دارا است. سر در ورودی حمام را با کاشی های لاجوردی که تصاویر گل و بوته بر روی آن قرار دارد تزئین نموده اند.

از ویژگی های رختکن آن می توان ستون های تزئین شده با نقاشی های زیبا را نام برد  که سقف گنبدی شکل بر روی آن بنا شده است. وسعت این حمام تاریخی معادل 10 هزار متر مربع است. حمام مردانه آن قسمت اصلی حمام را تشکیل می دهد و از وسعت زیادتری برخوردار است که تمامی فضاهای مورد نیاز در یک حمام مثل ورودی، سربینه، میاندر، گرمخانه، چهار حوض و خزینه در آن وجود دارد.

ورودی این حمام در خیابان روحبخش تربت حیدریه قرا دارد و با یک درب چوبی و طاق های هلالی که حاشیه های آن با قاب هایی آجری و کاشی های چند رنگ تزئین شده است به راحتی می توان آن را شناسایی نمود.

سربینه این حمام وسعتی حدود 230 متر را با پلان مستطیلی دارد و با هشت ستون سنگی که گنبد مرکزی را نگه می دارند تشکیل شده است که اولین بخش اصلی حمام را نشان می دهد. گرمخانه حمام حاج رئیس در قسمت غربی سربینه بعد از میاندر و فضاهای جانبی دیگر قرار گرفته که وسعتی حدود 180 متر دارد و در این جا هم چهار ستون سنگی مانند سربینه مشاهده می شود.

برای رزرو هتل به صورت آنلاین مستر بلیط گزینه ای مناسب به شمار می رود.

قسمت خزینه مساحتی حدود 90 متر را داراست که در ضلع غربی گرمخانه واقع شده است. برای دیدن زیبایی های منحصر به فرد حمام حاج رئیس  می توانید از وسایل نقلیه مختلفی استفاده نمایید، بنابراین با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط اقدام به خردی بلیط مورد نیاز خود نمایید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

چهار حوض به قسمتی گفته می شود که دارای حوض یا استخری وسیع به عمق یک متر و نیم است و در وسط دو سکوی 2 متری قرار دارد که برای استحمام در فصل تابستان بسیار مناسبی است.

حمام زنان که بخش دوم حمام را تشکیل می دهد و در ضلع غربی بنا قرار دارد و مساحت آن بسیار کمتر از قسمت مردانه است. تمامی فضاهای قسمت مردانه در قسمت زنانه هم وجود دارد اما اندازه آن ها کوچکتر است و بسیار ساده تر آن را تزئین کرده اند.

یکی از کمیاب ترین حمام های سنتی در شهرستان تربت حیدریه حمام حاج رئیس است. آسیب های زیادی بر جسم و زیبایی ظاهری این بنا وارد شده اما با مرمت و بازسازی می تواند به یک مکان فرهنگی و تاریخی ویژه تبدیل شود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید از حمام حاجی رئیس

بدون شک یکی از لذت بخش ترین بخش های سفر بازدید از جاذبه های تاریخی است و هر شهری جاذبه های تاریخی و طبیعی مختلفی را درون خود جای داده که تربت حیدریه هم از این حیث مستثنا نیست و دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است. یکی از آن ها حمام حاج رئیس است که برای بازدید از آن  به حدود 1 ساعت زمان نیاز دارید. برای رفتن به این حمام نیازی نیست هیچ گونه هزینه ای را پرداخت نمایید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

حمام حاج رئیس در جنوب غربی بافت تاریخی شهر واقع شده و در مرکز بازارهای سنگ فرش و رباط قرار دارد. این حمام مجاور بناهای تاریخی مثل کاروانسراهای لاری و امینی است و رباط شیروانی در ایام گذشته به آن متصل بوده که امروزه تخریب شده است.

برای رفتن به این بنا می توانید از وسایل نقلیه مختلف استفاده نمایید، بنابراین اگر با وسیله نقلیه شخصی راهی سفر به این شهر شده اید باید به دنبال خیابان روحبخش بگردید خیابان را که پیدا کنید می توانید حمام تاریخی حاج رئیس را به راحتی در آن جا بیابید.

اگر هم برای مسافرت خود از اتوبوس یا هواپیما بهره برده اید می توانید با استفاده از تاکسی های مسیری به بازدید از این حمام تاریخی بروید. زمانی که تصمیم گرفتید راهی سفر شوید اگر می خواهید با اتوبوس مسافت خود را طی کنید می توانید از طریق مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط اتوبوس تربت حیدریه نمایید و سفری لذت بخش را برای خود رقم بزنید.

آدرس: خراسان رضوی، تربت حیدریه، انتهای خیابان روحبخش.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *