موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

مشهد از جمله شهرهای بسیار جذاب و پر تردد است، به دلیل وجود حرم مطهر امام رضا  و دیدنی های دیگری که دارد هر ساله گردشگران زیادی وارد این شهر می شوند. اگر شما هم راهی مشهد می شوید می توانید علاوه بر زیارت از جاذبه های دیدنی ان هم دیدن نمایید.

موزه های مختلفی در مشهد قرار دارند که هر کدام از ویژگی های خاصی برخوردار هستند. یکی از این موزه ها، موزه بزرگ خراسان است. موزه ها جایی هستند که با قدم زدن در آن می توان اشیاهای قدیمی و سنتی را مشاهده نمود. برای آشنا شدن با این موزه می توانید به مجله مستر بلیط مراجعه نمایید و تمامی اطلاعاتی که در مورد آن وجود دارد را مطالعه نمایید.

تاریخچه موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان که در مشهد قرار دارد در زمینی به مساحت 18 هزار متر مربع ساخته شده، دارای 12 طبقه است و به عنوان بزرگ ترین موزه خاورمیانه شناخته می شود. در سال 1382 طرح ساخت موزه بزرگ خراسان از طرف شهرداری به سازمان میراث فرهنگی منتقل شد  و در آن بخش های مختلفی مثل اتاق پژوهشگران، نمایش دائمی اشیا، فضاهای اداری و … را ساخته اند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر مشهد و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “مشهد” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در موزه بزرگ خراسان تالارهایی تخصصی برای اشیای تاریخی و مردم شناسی وجود دارد که اشیایی مانند، ابزارهای سنگی، شیشه ای، سفالی، فلزی، قطعات گچبری، نسخه های خطی و چرم و … را می توان مشاهده کرد. موزه خراسان شما را با دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی آشنا خواهد کرد.

از وسیله های 800 سال قبل  تا جدید ترین اثرهای زمان معاصر را می توان در این موزه مشاهده کرد. در سال های گذشته در این موزه سر سرباز هخامنشی را به نمایش قرار داده اند به همین علت از شهرت زیادی برخوردار شده است.

 قسمت های دیگری مانند علم کیهان شناسی، کارگاه های مرمت اشیا، کتابخانه و آزمایشگاه را در این موزه بنا نهاده اند. اشیای پیش از تاریخ که در موزه بزرگ خراسان قرار دارد به دوران پارینه سنگی بر می گردند، پیکرک سنگی هزاره سوم قبل از میلاد، ریتون های سفالی که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می شوند، پیکرک الهه مادر و … از اشیاهای این دوران هستند.

دوران تاریخی شامل حکومت هخامنشیان، سلوکی، اشکانی و ساسانی می شود. اشیای این زمان شامل: بشقاب های برنزی دوران ساسانی، ظرف های نقره، پایه تخت های کشف شده، ظرف های سفالی قرن دوم و سوم میلادی و … می شود. زمانی که راهی مشهد می شوید می توانید با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نیاز خود نمایید.

آثاری که از دوره اسلامی در این موزه مشاهده می شود قالی های طرح خراسان، منسجوجات زمان صفوی و قاجار و … هستند. سفال هایی در این موزه وجود دارند، که بعضی از آن ها زیر لعاب هستند و مربوط به قرن 4 تا 7 هجری قمری می شوند و زرین فام ها مربوط به 4 تا 9 هجری قمری می شوند و سفال های میانی به قرون 6 تا 8 هجری باز می گردد.

مجموعه ای از قرآن در این موزه وجود دارد  که به خط کوفی نوشته شده اند و از قدیمی ترین آثار موجود در این موزه به شمار می روند که منسوب به امامان هستند. اشیای چوبی که در موزه بزرگ خراسان قرار دارد بسیار دیدنی هستند. این اشیا شامل:  درهای منبت کاری شده و نقاشی های لاکی و اشیای ظریف می شود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

موزه ها برای بازدید از شرایط خاصی برخوردار نیستند. تنها برای بازید باید بهای بلیط ورودی را پرداخت نمایید و در ساعات های خاصی از روز راهی آن جا شوید. موزه ها آثار تاریخی مختلفی را به نمایش می گذارند که برای دوستداران تاریخ جای مناسبی است.

راه های دسترسی به موزه بزرگ خراسان

برای رفتن به موزه بزرگ خراسان می توانید به بوستان کوه سنگی بروید و در آن جا به سمت موزه بزرگ خراسان راهی شوید. برای رفتن به مشهد می توان از وسایل نقلیه عمومی و ماشین های شخصی استفاده کرد.

بسیاری از افراد سفر با قطار را ترجیح می دهند تا بتوانند زیبایی های جاده های ریلی را مشاهده نمایند. برای تهیه بلیط می توانید به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه نمایید و بلیط قطار مشهد را خریداری کنید. زمانی که به مشهد رسیدید قادر خواهید بود به وسیله تاکسی خود را به این موزه برسانید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *