موزه صنایع دستی گرگان

0 240

موزه صنایع دستی گرگان یا همان خانه امیر لطیفی، یکی از معروف ترین موزه های این شهر است که در آن انواع صنایع دستی به نمایش گذاشته شده است و افراد می توانند از سراسر جهان با خرید بلیط هواپیما گرگان برای بازدید به آن جا بروند. این موزه بسیار جالب و تماشایی تلاش می کند تا علاوه بر آشنا کردن مردم با صنایع دستی منطقه گرگان، برخی راهکارهای آموزشی و فرهنگی تاثیر گذار را در جامعه گسترش دهد. برای این که به دیدن موزه صنایع دستی گرگان بروید، بهتر است از فصل بهار تا اواخر خرداد اقدام نمایید زیرا در این بازه زمانی علاوه بر این که آب و هوای شهر دلپذیر و خنک می شود، می توانید از طبیعت سرسبز فوق العاده جذاب هم لذت ببرید.

تاریخچه

تاریخچه موزه صنایع دستی گرگان

قدمت خانه امیر لطیفی مربوط به دوره قاجاره و متعلق به آخرین حاکم استرآباد یا همان گرگان امروزی بوده است. در واقع صاحب اصلی این خانه، مهدی خان ملک بود و در دورانی که در آنجا سکونت داشت، این بنا با نام ایشان شناخته می شد. بعدها پس از مرگ مهدی خان ملک، این خانه در اختیار ابوالقاسم امیر لطیفی داماد این خاندان قرار گرفت و دیگر مردم آن را به نام خانه امیر لطیفی می شناختند. پس از گذشت چندین سال تقریبا در سال ۱۳۸۹، این خانه بسیار باشکوه کاربری خود را به موزه صنایع دستی تغییر داد. قابل ذکر است که این اثر در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۹۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و هم اکنون گردشگران از هر جای دنیا می توانند با تهیه کردن بلیط سفرشان از سایت مستر بلیط به آن جا بروند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

موزه صنایع دستی گرگان ۹۵۰ متر زیر بنا دارد و شامل دو بخش هسته اصلی و بخش های خدماتی است که هسته اصلی ساختمان در دو طبقه مشخص می شود. جالب است بدانید که مصالح به کار رفته در این ساختمان شامل خشت، آجر، ساروج و چوب است زیرا این مصالح با اقلیم شهر سازگار هستند.

  • طبقه اول موزه

در طبقه اول می توانید سه اتاق تو در تو را مشاهده کنید که در اتاق های جانبی آن د راه پله بسیار جذاب، برای رفتن به طبقه دوم وجود دارد. شما می توانید در این طبقه چندین غرفه از صنایع دستی مردم را ببینید که بسیار زیبا هستند. اغلب صنایع دستی موجود در این موزه مربوط به شهرهای استان گلستان مانند قزاق محله، علی آباد کتول، رامیان، صحرای ترکمن، روستای شاهکوه و روستای زیارت است که هر کدام از آن ها دارای محبوبیتی بی انتها هستند.

کرسی خانه موزه

  • طبقه دوم موزه

از جذاب ترین قسمتی که در این موزه وجود دارد می توان به طبقه دوم آن اشاره کرد که در آن جا المان های سنتی نظیر اشیاء مربوط به دوره قاجار، چرخ نخ ریسی، ظروف قدیمی، پوشاک و زیورآلات، مجسمه ها یا عروسک هایی بسیار زیبا که ابعاد آن ها واقعی است و در حال قالی بافی، مس گری، آهنگری، نخ ریسی، پنبه زنی و حصیربافی وجود دارد. اگر می خواهید این آثار بسیار تماشایی را مشاهده کنید، کافی است بلیط اتوبوس گرگان را خریداری کنید و به آن جا بروید. این طبقه شامل یک اتاق مرکزی است که شامل پنج درب است و دو اتاق با سه درب در طرفین آن دیده می شود.

  • کرسی خانه موزه

قسمتی از این موزه قدیمی را تبدیل به کرسی خانه کرده اند و کسانی که می خواهند بیشتر با حال و هوای زمان گذشته و سبک زندگی سنتی آن ها آشنا شوند، بهتر است به آن جا بروند. در این بخش، مجسمه های مومی که لباس محلی بر تن دارند؛ شب یلدا دور هم جمع شده اند و در زیر گرمای کرسی اوقات شان را می گذرانند. حیاط این خانه آن قدر با صفا است که غیر ممکن است افراد از آن جا دل بکنند! باغچه های بسیار تماشایی، حوض وسط حیاط، در و پنجره های مشبک چوبی، شیشه های رنگی و درختان سرسبز در این حیاط زمینه ای عالی برای عکس گرفتن فراهم کرده اند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید از موزه صنایع دستی گرگان

برای بازدید از بخش های مختلف این خانه تقریبا به یک ساعت زمان نیاز داردید و می توانید از ساعت ۹ الی ۱۳ و ۱۶ الی ۱۹ به آن جا بروید. فراموش نکنید که برای بازدید از این موزه بسیار زیبا باید در ابتدا هزینه ای بابت ورودی بپردازید و سپس وارد شوید.

آدرس و نحوه دسترسی 

موزه صنایع دستی گرگان در نزدیکی بازار نعلبندان، پشت مسجد جامع گرگان واقع شده است و افراد علاقمند می توانند با استفاده از هر گونه وسیله نقلیه و مسافربری مانند قطار، هواپیما، اتوبوس و خودروی شخصی به آن جا بروند. ممنون از همراهی شما عزیزان، امیدواریم از این بخش مجله مستر بلیط لذت برده باشید و یک سفر بی نقص را تجربه کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.