آتشکده گیلانکشه

آتشکده گیلانکشه؛ معرفی + راه های دسترسی

طارم یکی از شهرستان های استان زنجان است و در قسمت شمالی این استان قرار دارد و از مراکز اولیه زندگی بشر بوده و دارای تاریخی غنی و شگرفی است. همین قدمت تاریخی سبب وجود اماکن تاریخی متعدد در گوشه کنار این شهرستان گشته و آنها را تبدیل به بخشی از گردشگری آن کرده است. بسیاری از افراد زمانی که به این شهر سفر می کنند زمانی از سفرشان را به دیدار از این آثار تاریخی اختصاص می دهند.

اکثر مردم به تاریخ و گذشته سرزمینی که در آن متولد شده اند علاقمندند و با دیدن آثار تاریخی این چنینی سعی در شناخت گذشتگان دارند. شهرستان طارم را به خاطر وجود چندین آتشکده یا چهار طاقی در سر تا سر آن می شناسند و به نوعی آن را شهر چهار طاقی ها می دانند.

آتشکده گیلانکشه که در این شهرستان قرار دارد موضوع این بخش از مجله مستر بلیط است، پس اگر شما از دسته‌ی علاقمندان به تاریخ هستید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید، تا در مورد سرنوت این آتکشده اطلاعاتی کسب کنید.

معرفی آتشکده گیلانکشه

معرفی آتشکده گیلانکشه

این آتشکده در شهرستان طارم در نزدیکی روستای گیلانکشه قرار دارد، بر فراز تپه ای مشرف به این روستا قرار گرفته است. قدمت این آتشکده به احتمال زیاد به دوران ساسانیان باز می گردد.  در اکثر مواقع آتشکده ها را در خارج از شهر می ساختند و مکانی برای عبادت زرتشتیان بودند.

بنابراین اعتقاد که آتش مقدس است و از اهمیت ویژه ای در این دین برخوردار بود، مکانی را برای نگهداری از آن اختصاص می دادند. این آتشکده به خاطر اهمیتی که داشت در سال 1356 به لیست آثار ملی ایران اضافه شد.

معماری آتشکده گیلانکشه

این آتشکده مانند دیگر آتشکده های به جا مانده از دوران گذشته دارای پلانی  مربع شکل است که در چهار سمت آن دیوار هایی کشیده شده است و در قسمت سقف آن، گنبدی را ایجاد کرده اند. پلان این بنا از داخل به صورت چلیپایی است و در سمت جنوبی آن درب ورودی قرار دارد. در سمت شرق بنا و چسبیده به آن، در کنار ایوان ورودی بقایای پلکانی دیده می شود، که احتمالا در گذشته از طریق آن به قسمت فوقانی ارتباط می یافت.

در دیوارهای داخلی بنا طاق نماهایی با قوس جناغی ایجاد شده، این المان ها نقشه فضای داخلی را به چلیپایی تبدیل کرده است و در بالای هریک از طاق نماها طاقچه های کوچک مثلثی را ساخته اند. مصالحی که در ساخت این آتشکده مورد استفاده قرار گرفته، قلوه سنگ، ملاط آهک و گچ است.

برای سفر به طارم می توانید بلیط اتوبوس را خریداری کنید و سفری لذت بخش را تجربه کنید، موقع خرید بلیط اتوبوس مستر بلیط می تواند شما را یاری کند.

راه های دسترسی به آتشکده گیلانکشه

راه های دسترسی به آتشکده گیلانکشه

همانطور در قسمت های قبل توضیح دادیم، این بنا در نزدیکی روستای گیلانکشه در شهرستان طارم قرار دارد. اگر قصد دارید از این بنا دیدن کنید باید خود را به این محل برسانید. با استفاده از خودرو شخصی و یا وسایل حمل و نقل درون استانی می توانید به این منطقه سفری داشته باشید.

شرایط بازدید

بازدید از این بنا می تواند هیجان انگیز و جذاب باشد، بنابراین اگر سفری به این منظقه داشتید این آتشکده را فراموش نکنید. لازم است این موضوع را توضیح دهیم بازدید از این بنا را می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای انجام دهید. مطمئنا زمانی که به دیدن این اثر تاریخی رفتید، پشیمان نخواهید. در ضمن بازدید این مکان می توانید از طبیعت و روستای گیلانکشه نیز دیدن کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل زنجان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *