قنات گوهر ریز؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 241

یکی از فعال ترین قنات های جوپار کرمان قنات گوهر ریز جوپار است. این قنات در دوره صفویه حفر شده و تقریبا 750 سال قدمت دارد. قنات گوهر ریز دارای 3556 متر طول و همچنین دارای 129 حلقه چاه است و تقریبا 330 هکتار از اراضی باغ شهر جوپار را آبیاری می کند.

آنتونی اسمیت یک جهانگرد انگلیسی بود که در سال 1329 به دنبال ماهی سفید کور به قنات گوهر ریز جوپار رسید و زمانی بعد از چند سال و در سال 1385 دوباره به این قنات سر زد خود را به درون آب قنات گوهر ریز انداخت و گفت: ماجراجویی و جهانگردی برای او از همین قنات آغاز شده و این قنات را عشق اول خود می داند. برای آشنایی بیشتر با این قنات تاریخی با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه

تاریخچه قنات گوهر ریز

یکی از اثار تاریخی و بی نظیری که به ثبت یونسکو رسید و دارای قدمتی است که افراد در آن زمان افسانه ها و اسطوره هایی را در رابطه با آن ساخته بودند قنات گوهر ریز جوپار است.

در آن زمان معتقد بودند که در این قنات ماهی سپید کوری وجود دارد که از این قنات محافظت می کند و اگر کسی آن را ببیند فوت می کند. کرمان شهری است که دارای جاذبه های تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی است که همانند نگینی در بین شهرهای ایران می درخشد و همواره افراد مختلف در جهان به آن توجه ویژه ای دارند.

شهر کرمان دارای قنات های کارساز و موثری در حوزه کشاورزی و سازماندهی امور زندگی است که باعث شگفتی این شهر شده و به همین نام نیز شهرت یافته است. قنات گوهر ریز جوپار یکی از قنات های با پیشینه تاریخی بسیار قدیمی است که 150 حلقه چاه و طول مسیر5 کیلومتر را دارا است. این قنات دارای دو رشته است که این دو رشته مسیر در محلی به نام باغ فردوس به هم متصل می شوند و قناتی به نام کوثر ریز را به وجود می آورند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کرمان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “کرمان” را مطالعه نمایید.

 

نقشه و معرفی بخش های مختلف

قنات گوهر ریز جوپار شاهرگ حیات منطقه و سند هوش و ذکاوت گذشتگان ما از شاخص های هویت ایرانی می باشد. در واقع قنات گوهر ریز جوپار که دارای قدمت 750 ساله است یکی از بی نظیر ترین و با شکوه ترین ساخته های دست بشر است. این ساختار کیلومترها تنهایی و تاریکی را به سمت حیات و زندگی هدایت کرده که حالا زمان آن رسیده است تا به جهان معرفی شود.

17 کیلومتر که از باغ شهر ماهان به سمت غرب بروید به شهری خواهید رسید که از قرن ششم  نام قلعه و کوه  در کتب تاریخی محلی کرمان به چشم می خورد. با قدم گذاشتن در اولین پله، حرکت به سمت قنات گوهر ریز چوپار که از دوران آناهیتا ملکه آب به یادگار مانده است آغاز می شود این حرکت از سوی نور به سوی تاریکی زندگی می بخشد، و باز با نور پایان می یابد.

پله های قنات را که به سمت پایین طی کنید دیگر جز سوسو نور اندک چراغ قوه و صدای ماهانی که مشغول به توضیح دادن است چیز دیگری وجود ندارد، اگر نور چراغ قوه را در این مکان تاریک به زمین بیندازید ماهی های کوچک که پدیدار می شوند و زلالی آب را خواهید دید که به دور از تاریکی و حضور مهمان های ناخوانده مسیر خودشان را با آرامش کامل طی می کنند.

مظهر قنات یعنی جایی که آب از دل تاریکی قنات بیرون می آید تا حیات و زندگی ببخشد، یکی از چاه های قنات که جنبه ای مذهبی دارد و همچنین وجود مظهر قنات که با نام چاه صاحب الزمان شناخته می شود موجب شده تا آب قنات، مسجد صاحب الزمان، برای گردشگران و مسافران گرامی فضای تفریحی و جذابی را با درختان سربه فلک کشیده فراهم کند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

قنات گوهر ریز جوپار دارای آب بسیار خوبی است و در حال حاضر احتمال خشک شدن آن وجود ندارد، قنات گوهر ریز زیستگاه ماهی کور و یکی از جاذبه های دیار کریمان می باشد قنات ها دارای جایگاه بسیار ویژه ای در ایران هستند.

برای بازدید این قنات از گردشگران هزینه ای دریافت نمی شود و بهترین فصل برای بازدید بهار، پاییز و شهریورماه است، در مجله مستر بلیط تقریبا با قنات گوهر ریز آشنا شده اید همچنین برای بازدید یک تا یک و نیم ساعت زمان کافی می باشد.

برای خرید بلیط اتوبوس می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرمان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به قنات گوهر ریز

این قنات ر در دامنه کوه های جوپار واقع شده است، در 30 کیلومتری جنوب غرب شهر کرمان شهر جوپار قرار دارد که دارای آب و هوای بسیار خوش در استان کرمان است، افراد می توانند برای سفر به این منطقه و بازدید از جاذبه ها خصوصا این جاذبه گردشگری جوپار بلیط قطار کرمان را تهیه کنند و به این شهر سفر کنند و لحظات شاد و مفرحی را برای خود رقم بزنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.