خرم بید در استان فارس قرار دارد و یکی از شهرستان های تاریخی با قدمت بالا محسوب می شود. شهر صفا شهر مرکز این شهرستان است که قدمتی 3000 ساله را با خود یدک می کشد. صفا شهر دارای آب‌ و هوای سرد و خشک است. منابع مهم آبی استان فارس از چشمه ‌ها و رود های این شهرستان سرچشمه می‌گیرد. در فصول بهار و تابستان دارای آب و هوای معتدل و پاییز و زمستان سرد است. همین آب و هوای مناسب و پیشینه تاریخی زیاد باعث شده است که این شهرستان جزء مقاصد گردشگری، با قابلیت بالا باشد و سالانه افراد زیادی چه از داخل استان و چه خارج آن برای دیدار از این شهرستان راهی شوند. از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری آن می توان به مواردی نظیر قصر بهرام گور، تل خاکی، چهارطاق ساسانی، کاروانسرای قاجار، کاروانسرای شاه عباس، مسجد جامع صفاشهر، قلعه و حمام گرگی، امام زاده شهدا، تل جنگی و تپه‌های تاریخی فرآب و خرمه، باغ‌های گرگی، باغ‌ های ملک‌آباد، قصر یعقوب، کوه عزمت، کوه چنارو، کوه امری، کوه قارون و بسیاری دیگر اشاره کرد. دراین بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از این آثار تاریخی یعنی کاروانسرای قاجاری خرم بید اطلاعاتی را برای شما ارائه می دهیم، پس تا پایان این بخش همراه ما باشید.

معرفی کاروانسرای قاجاری خرم بید

معرفی کاروانسرای قاجاری خرم بید

کاروانسرا ها یکی از شاهکار های معماری ایران باستان به شمار می روند که هم از لحاظ کاربری و هم از لحاظ معماری حائز اهمیت هستند. شاید بتوان گفت ایران اولین کشوری بود که شروع به ساخت این سازه ها کرد و این بناها را از ابتکارات ایرانیان باستان دانست. در زمان هخامنشیان اولین کاروانسرا ها بنا شدند ولی به صورت امروزی نبودند و تنها برای کار های دولتی مورد استفاده قرار می گرفتند به مرور و با گذشت زمان این بنا ها به صورتی که ما امروزه می بینیم در آمدند. اوج هنر معماری این بنا در دوران صفویان بود که از آن دوران کاروانسرا های بسیاری باقی مانده است. یکی از کاروانسرا هایی که از دوران قاجار در شهرستان خرم بید استان فارس به یادگار مانده است، کاروانسرای قاجاری خرم بید نام دارد. این کاروانسرا در شهر صفا شهر، مرکز شهرستان خرم بید، قرار دارد و دارای معماری بی نظیر و بسیار زیبایی است. این بنا به سبب معماری زیبا و جذابش در سال 1380 در لیست آثار تاریخی ملی ایران ثبت شد.

معماری کاروانسرای قاجاری خرم بید

کاروانسرا های ایران از جمله سازه هایی هستند که از معماری اصیل ایرانی برخوردارند و بسیاری از ریزه کاری این نوع معماری را در خود نهفته دارند. این بنا ها بر اساس نوع اقلیمی که در آن قرار دارند از شیوه ای خاص برای ساخت بهره برده اند و طراحی آنها با هم فرق دارد. کاروانسرا های ایران را می توان در سه گروه دسته بندی کرد که شامل 1) کاروانسرا های کاملا پوشیده کوهستانی، 2) کاروانسرا های کرانه های پست خلیج فارس، 3) کاروانسرا های حیاط دار مناطق مرکزی ایران. کاروانسرای قاجاری ده بید از جمله کاروانسرا ها با حیاط مرکزی است. این بنا دارای حیاط مرکزی است که حجره ها و دیگر بخش های آن در گرداگرد حیاط قرار گرفته اند. این سازه از کاروانسرا های چهار ایوانه به شمار می رود که در چهار سوی آن چهار ایوان بزرگ قرار دارد که اصولا به عنوان شب نشین استفاده می شوند. در اين كاروانسرا اطاق مسافران در اطراف حياط مركزي و اصطبل ها در پشت اطاق ها احداث شده است. اطاق مسافرين چند پله بالاتر از حياط هستند تا هم از ورود آب و گل به درون اطاق ها جلوگيري شود و هم از گرد و خاك كف حياط قدري دورتر باشند. اصطبل ها که محل نگهداری حیوانات مسافران بودند نیز در پشت حجره ها قرار دارند که دسترسی به حیوانات برای آنها آسان باشد. از تزئیناتی که در این بنا به کار رفته است می توان به قرینه سازی، سنگ‌تراشی در ازارها، طاق ‌های قوسی، عرقچین و تزئینات آجری سر درب اشاره کرد.

برای سفر به صفا شهر می توانید از اتوبوس استفاده کنید و با کمک این وسیله نقلیه خود را به این شهر برسانید و خرید بلیط اتوبوس را نیز بهتر است از مستر بلیط انجام دهید، تا از مزایایی که برای کاربرانش در نظر می گیرد بهره مند شوید.

راه های دسترسی به کاروانسرای 

راه های دسترسی به کاروانسرای 

اگر می خواهید این بنا را ببنید باید به شهر صفا شهر در استان فارس بروید. از آنجایی که بنا در مرکز شهر قرار دارد پس می توانید به آسانی و بدون هیچگونه زحمتی به دیدن آن بروید. استفاده از خودروهای حمل و نقل عمومی درون شهری نیز می توانند کمک موثری برای شما باشند.

بازدید از کاروانسرای قاجاری خرم بید

دیدار از آن را می توانید به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای بپردازید. در زمانی که از این بنا دیدن می کنید می توانید از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر نیز دیدن کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *