خانه غفاری آرک؛ معرفی + راه های دسترسی

0 291

خانه های تاریخی بخشی از هویت ایرانی ما هستند، این خانه ها که اکثرا از دوران قاجار به جای مانده اند و یادگاری از آن دوران و تحت تاثیر معماری غربی ساخته شده اند. دوران قاجار را دوران گذر از سنت و مدرنیته شدن در ایران می نامند، که به تمامی قسمت های زندگی ایرانیان نفوذ کرد.

یکی از این قسمت ها معماری و ساخت خانه ها بود که تاثیر زیادی پذیرفت؛ در معماری خانه ها، معماری غربی با معماری سنتی ترکیب شده و سازه هایی را ایجاد کرده که دارای معماری جدید و متفاوتی بودند. همین باعث به وجود آمدن خانه هایی شد که نه شباهتی به خانه های قدیمی داشت و نه کاملا شبیه خانه های غربی بود.

از این نوع خانه های امروزه می توانید در قسمت های مختلف ایران ببنید، تقریبا در اکثر شهرها و روستاها حداقل یک عدد از آنها یافت می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ خانه غفاری در روستای آرک رفته ایم و شما را با جزئیات آن بیشتر آشنا می کنیم.

معرفی خانه غفاری آرک

معرفی خانه غفاری آرک

این خانه در روستای آرک از توابع خوسف استان خراسان جنوبی قرار دارد، که در قسمت غربی آن واقع شده است. این خانه در قرن اخیر ساخته شده است و بسیاری از بزرگان روستا هنوز روزهای ساخت آن را به یاد دارند و گفته می شود ساخت آن زمانی در حدود سه سال به طول انجامید. این خانه در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و دلیل این امر نیز به خاطر معماری خاصی است که بر اساس آن، خانه را ساخته اند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر خوسف و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “خوسف” را مطالعه نمایید.

معماری خانه غفاری آرک

این خانه با پلانی مستطیل شکل و هفت واحد در یک خانه ساخته شده است، به صورتی که هفت خانه جدا با کلیه امکانات کامل در آن وجود دارد.  ساختمان بنا در کل دارای 22 اتاق است که با راهروهایی به هم مرتبط هستند. در هر اتاق می توان شومینه و بخاری دیواری را مشاهده کرد و از چهار طرف پنجره هایی برای آنها تعبیه شده است که زیبایی اتاق ها را دو چندان کرده و فضایی دلفریب را به وجود آورده است.

هفت خانه ای که قبلا ذکر شد به وسیله راهروهائی به هم متصل می شوند و هر کدام به صورت جداگانه دارای ایوان با نمای آجری هستند. برای ساخت خانه از مصالح رایج در آن منطقه مانند خشت، گل، آجر وملات ساروج استفاه کرده اند.

روستای آرک

این روستا که از توابع خوسف در استان خراسان جنوبی دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری است و با داشتن آب و هوائی مطلوب و مناسب محل ویژه ای برای گردشگری به شمار می رود. قرار گیری روستا در دامنه کوه باعث شده است که معماری خانه های آن به صورت پلکانی باشد به گونه ای که بام خانه های پایین تر حیاط خانه های بالائی هستند.

این نوع معماری یکی دیگر از جذابیت های روستا به شمار می رود. این روستا را می توان روستایی با تاریخ و فرهنگی غنی نامید، که دارای آثار تاریخی بسیار در قسمت های مختلف آن است که از آن جمله می توان به قلعه قلاع اسماعیلیه و خانه غفاری اشاره کرد، علاوه بر این از طبیعت بکر آن می توان آبشار، چشمه های جوشان و کوه ها بی نظیر آن را نام برد. وجود مکان های تاریخی و همچنین آب و هوای مساعد آن گویای سکونت بشر در دوره های مختلف در این منطقه هستند.

برای سفر به خوسف می توانید بلیط اتوبوس آن را از مستر بلیط و به صورت آنلاین در کمترین زمان ممکن خریداری کنید.

راههای دسترسی به خانه غفاری آرک

راه های دسترسی به خانه غفاری آرک

برای اینکه بتوانید از قلعه دیدن کنید باید به سمت خوسف و به 12 کیلومتری آن بروید تا به روستای آرک برسید. برای این کار از شیوه های مختلف می توانید استفاده کنید، ولی پیشنهاد ما به شما استفاده خودرو شخصی است تا سفری راحت تر و مقرون به صرفه تر را تجربه کنید.

شرایط بازدید

نکته ای که در بازدید از آثاری که در روستاها قرار دارند وجود دارد، حفاظت از محیط زیست و طبیعی آنجاست. بنابراین زمانی که به این روستا سفر کردید و قصد بازدید از خانه غفاری را داشتید در نظر داشته باشید که زمانی حدود یک ساعت برای اینکار نیاز دارید. در ضمن می توانید از جاذبه های گردشگری دیگری که در این روستا وجود دارد نیز استفاده کنید. خرید سوغاتی از محصولات و صنایع دستی روستاییان را نیز به هیچ عنوان فراموش نکنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بیرجند شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.