پل قدیم خرمشهر کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

0 1,654

پل قدیم خرمشهر کجاست؟ خرمشهر یکی از شهرهای جنوبی استان خوزستان و مرکز شهرستان خرمشهر است. این شهر در محل تلاقی رودخانه‌ های اروند رود و کارون و در ناحیه ای با تلاقی و پست در دلتای رودخانه اروند رود قرار گرفته و ۲۳ کیلومتر مربع مساحت دارد.

خرمشهر به جهت واقع‌ شدن در مجاورت خلیج فارس و کشور عراق، از اهمیت استراتژیک اقتصادی، تجاری و سیاسی ویژه ای برخوردار است. برای سفر به این شهر می توانید به راحتی از طریق سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نظرتان کنید.

این شهر در انتهایی ‌ترین نقطه استان خوزستان قرار گرفته و اسکله‌ های آن در کرانه های اروند رود جای گرفته است. پل آزادی یا همان پل قدیم خرمشهر که آخرین سنگر مقاومت رزمنده گان قبل از اشغال خرمشهر بوده، تنها پلی است که در کشور سه بار در ارتباط با آن تمبر یاد بود چاپ شده است.

بخشی از این پل در زمان جنگ ایران و عراق و وقتی که خرمشهر به اشغال نیروهای بعثی درآمد، توسط رزمندگان اسلام منفجر شده و پس از اتمام جنگ مجددا مرمت و بازسازی شده است و بعد از این زمان فقط مرمت‌ های جزیی در آن صورت گرفته است.

کانال عضدی که اکنون به صورت یک آب راه طبیعی است شهر را به دو تکه کاملا مجزای شمالی و جنوبی تقسیم کرده و توسط دو پل ارتباطی مهم این دو قسمت به یک دیگر وصل می شوند که یکی از این دو پل، پل قدیم یا همان آزادی است.

تاریخچه پل قدیم خرمشهر

تاریخچه پل قدیم خرمشهر

زمان احداث این پل به سال 1960 میلادی می رسد که با نام پل قدیم در بین مردم شناخته می شود. پل قدیم که نخستین پل خرمشهر است و یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی و جنگ به حساب می آید، بعد از جنگ ایران و عراق به پل آزادی معروف شد.

در ۴۵ روز نخست آغاز جنگ تحمیلی که اواخر سال ۱۳۵۹ هجری شمسی بود، در عملیاتی شبانه و با کارگذاری مواد منفجره توسط ارتش بعث عراق نیمی از پل قدیم خرمشهر تخریب شد تا نیروهای ایران نتوانند برای مبارزه با عراقی ها به خرمشهر وارد شوند اما در عین حال با تخریب پل از ورود نیروهای بعثی به بخش جنوبی خرمشهر و آبادان نیز جلوگیری شده و در واقع این پل توانست آبادان را از اشغال شدن نجات دهد.

در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی مصادف با ۱۹۶۰ میلادی بر روی کانال دست کند عضدی که شاخه ای از رودخانه کارون است برای ارتباط شمال و جنوب خرمشهر احداث شده است. ساخت این پل حدود ۱۱ سال طول کشیده است آن هم در دوران دهه ۴۰ خورشیدی که از امکانات مدرن امروزی هیچ خبری نبوده است.

پل قدیم از شلوغ ترین جاهای دیدنی خرمشهر قلمداد می شود که عرض رود کارون را با عظمت فراوان طی می کند و در حال حاضر پل قدیم خرمشهر معروف به پل آزادی که عمری ۵۶ ساله دارد بر اثر جراحت ‌های عمیق جنگ تحمیلی، تردد خودروهای سنگین و بی‌ توجهی مسئولان آسیب های جدی دیده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف پل قدیم خرمشهر

این پل تاریخی در نبرد روز های مقاومت خونین شهر به عنوان محافظ و خاک ریز رزمندگان شهر، سد محكمی در برابر تجاوز بعثی ‌ها شد و مقاومت بر روی آن مانع از سقوط بخش دیگری از خرمشهر و جزيره آبادان شد.

سال ها پس از آزادسازی خرمشهر کار ترمیم پل آغاز شد و اکنون این پل نیز در ردیف میراث ملی قرار دارد که باید مورد توجه ویژه متولیان میراث فرهنگی قرار بگیرد. این پل ۵۶ سال عمر دارد و در 3 سال اخیر بارها به دلیل فرسودگی و احتمال ریزش مسدود شده است.

پل قدیم آخرین نقطه‌ دفاع در مقاومت 45 روزه و تنها راه ارتباط با خرمشهر در زمان حمله عراق و رساندن مهمات و تجهیزات به شهر بوده است. همچنین دارای نقشی مهم و اساسی در رونق صنعت حمل و نقل، صادرات و اقتصاد هر دو شهر آبادان و خرمشهر و دارای چشم انداز زیبای ساحل پیرامون آن می باشد.

پل آزادی یکی از مهمترین مکان خاطره ‌ها و رویدادهای شهر خرمشهر محسوب می ‌شود. این پل ارزشمند ۶۱۶ متر طول و هشت متر عرض دارد که ابتدای جنگ تحمیلی یکی از مسیرهای استراتژیک و مهم برای رزمندگان مقاومت ۴۵ روزه  خرمشهر به شمار می آمد.

شرایط بازدید از پل قدیم خرمشهر

شرایط بازدید از پل قدیم خرمشهر

برای رفتن به خرمشهر و بازدید از جاذبه های این شهر به خصوص پل قدیم، می توانید با کمترین هزینه و سریع ترین زمان بلیط اتوبوس خرمشهر را تهیه کنید و از سفر خود لذت ببرید.

به علت فرسودگی پل از سال 89 به بعد فقط عابران پیاده اجازه عبور از این پل را دارند و وسایل نقیله به هیچ عنوان حق عبور را ندارند، به غیر از این مورد، بازدید از پل شرایط خاص و محدودی ندارد و افراد می توانند به راحتی آن را ببینند.

از دو طرف پل در ابتدا و انتهای آن پله هایی ‌ برای تردد عابر پیاده تعبیه شده است. بین پله‌ های هر دو طرف پل پیاده رویی به عرض 1/20 قرار دارد که عابرین و گردشگران می ‌توانند برای تماشای منظره‌ زیبای کانال عضدی و حرکت لنج ‌ها و قایق ‌ها از آن استفاده ‌نمایند.

پیش‌ از احداث این پل مردم خرمشهر برای ارتباطات و انجام امور روزمره، با بلم یا قایق چوبی و شناورها از طریق کانال تاریخی عضدی خود را به دو قسمت شمالی و جنوبی خرمشهر می ‌رساندند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

سفر به خرمشهر با اغلب وسایل حمل و نقل مانند هواپیما، قطار، اتوبوس و وسایل نقلیه شخصی امکان پذیر می باشد و افراد به راحتی می توانند از این شهر و جاذبه های آن بازدید کنند. پل قدیم در استان خوزستان، خرمشهر قرار دارد. ممنون از این که در این بخش از مجله مستر بلیط تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.