خانه های جنرال

خانه های جنرال؛ تاریخچه+راه های دسترسی

ارومیه که مرکز استان آذربایجان غربی است یکی از زبیا ترین شهرهای غرب کشور می باشد. افرادی که به این خطه سفر می کنند حتما سری به این شهر تاریخی می زنند. شهر ارومیه یکی از شاهراهای اصلی در غرب کشور محسوب می شد، از این رو در دوره های مختلف تاریخی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

در این شهر بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد که یکی از آن ها خانه های جنرال هستند. این خانه ها جز قدیمی ترین بناهای این شهر هستند که سبک معماری و کاشی کاری هایی که در ساخت آن ها به کار رفته آن ها را به یکی از جذاب ترین و خاص ترین خانه های این شهر تبدیل نموده است. اگر می خواهید با خانه های جنرال ارومیه بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه خانه های جنرال

خانه های جنرال که از بناهای تاریخی دوره قاجاریه هستند قدمتی 200 ساله دارند و متعلق به شخصی به نام ژنرال عسگرخان عبدالملکی افشار می باشند. این شخص یکی از فرماندهان نظامی دوره فتحعلی شاه محسوب می شود که دستور به ساخت بناهای مختلفی درآن زمان داد. از جمله این بنا ها می توان به خانه های جنرال و مسجد جنرال اشاره نمود. این خانه ها در خیابان عسگرخان ارومیه واقع شده اند.

بر اساس کتاب محمد قلوخان افشار ( بیگلر بیگی ارومیه) این شخص در سال 1209 دستور داد که در کنار دروازه هند ملکی شخصی برای فرمانده خود عسگرخان عبدالملکی بسازند و پس از آن مسجدی نیز در نزدیکی این بنا ساخته شد. این موضوع سبب گردید که خانه و مسجد ساخته شده به جنرال معروف گردد. علاوه بر این دروازه ای که در نزدیک این ساختمان و مسجد قرار داشت نیز به دروازه عسگر خان مشهور شد.

عسگر خان عبدالملکی یکی از قوی ترین و معروف ترین فرماندهان ارتش ایران  در زمان حکومت فتحعلی شاه بود که حضور فعالی در جریان  جنگ های ایران و روس داشت. او در سال 1249 هجری قمری از دنیا رفت.

تاریخچه خانه های جنرال

نقشه خانه های جنرال

خانه های جنرال با سبک معماری منحصر به فرد و قدمت دیرینه ای که دارند یکی از زیبا ترین بناهای تاریخی ارومیه محسوب می شوند. دیوارهای خانه جنرال با داشتن قوس های نیم دایره ای رومی نمای خاصی به خیابان عسگر خان بخشیده اند. اما متاسفانه امروزه  تنها دو قوس از قوس های این دیوارهای باقی مانده  که مربوط به قسمت داخلی حیاط است و اگر به بازدید از خانه های جنرال بروید می تواند این دیوارهای زیبا را از نزدیک مشاهده نمایید.

ساختمان خانه جنرال با وجود آنکه دیوارهای آن سیمان کاری شده اند و پنجره های قدیمی آن نیز تعویض شده اند اما همچنان ساختار اصلی بنا حفظ شده است و می تواند برای علاقمندان به بناهای تاریخی بسیار جذاب باشد. خانه های جنرال نیز همانند خانه انصاری ها دارای دو ورودی مجزا با قوس های زیبا رومی است.

در خانه جنرال علاوه بر قسمت شاه نشین چندین اتاق مجزا نیز وجود دارد که در راهرو بزرگی واقع شده اند. مسجد جنرال نیز در نوع خود منحصر به فرد می باشد و ساختار متفاوتی دارد. مناره های مسجد، محراب و شبستان آن و همچنین کاشی کاری ها و گچ بری هایی که در قسمت های مختلف مسجد به کار رفته آن را به یکی از زیبا ترین مساجد قدیمی ایران تبدیل کرده که بر اساس سبک معماری ایرانی اسلامی ساخته شده است.

شرایط بازدید

بازدید از خانه جنرال به عنوان یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی ارومیه می تواند بسیار لذت بخش باشد. این مجموعه همه روزه از 9 صبح الی 8 شب پذیرای بازدید کنندگان گرامی است. علاقمندان به بازدید از خانه جنرال به زمانی حدود یک الی دو ساعت نیاز خواهند داشت.

آدرس و راه های دسترسی

خانه های جنرال ارومیه در خیابان عسگر خان نبش کوی دل پسند واقع شده است و به دلیل ویژگی های متمایزی که نسبت به سایر بناهای تاریخی دارد می تواند انتخاب خوبی برای بازدید در سفر به ارومیه باشد. روش های مختلفی برای دسترسی به خانه جنرال وجود دارد که از جمله آن می توان به استفاده از تاکسی، اتوبوس و خودرو شخصی اشاره نمود. با استفاده از تاکسی های درون شهری به راحتی و سریع تر می توان به بازدید از این بنای تاریخی رفت. تهیه بلیط هواپیما ارومیه را می توان به صورت آنلاین و یا مراجعه به وب سایت های ارائه دهنده بلیط مانند مستر بلیط  انجام داد.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ارومیه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *