انواع مختلفی از سفر وجود دارند که یکی از آنها طبیعت گردی و گردش در طبیعت به شمار می رود. در این نوع از سفر افراد برای فرار از شلوغی و استرس شهر به طبیعت پناه می برند. در زندگی امروزی که افراد به دنبال راهی برای آرامش هستند سفر به طبیعت می تواند یکی از روش های رسیدن به آرامش به شمار آید. اکوتوریسم یا طبیعت گردی نوعی از گدشگری مبتنی بر جاذبه های طبیعی به شمار می رود که در آن گردشگران به مناطق طبیعی و دست نخورده سفر می کنند و به تماشای گونه های مختلف گیاهی و جانوری می پردازند و حداقل آسیب را به طبیعت و فرهنگ منطقه وارد می کنند. به این نوع گردشگران اکوتوریست، طبیعت گرد یا بوم گرد می گویند. کاربرد واژه اکوتوریسم اولین بار توسط هترز و از سال 1965 متداول شد. ایران از نظر جاذبه های تاریخی و باستانی در میان ده کشور اول جهان قرار دارد و از نظر جاذبه های اکوتوریسیمی، تنوع اقلیمی، و زیست محیطی جزء پنج کشور برتر دنیا به حساب می آید. در ایران جاذبه های فروانی وجود دارد که یکی از آنها دره گزندر سرابی محسوب می شود که در استان همدان و شهرستان تویسرکان قرار دارد.

معرفی دره گزندر سرابی

معرفی دره گزندر سرابی

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان تویسرکان اطلاعاتی را با شما به اشتراک می گذاریم تا در صورت سفر به این منطقه بتوانید بیشترین بهره را از لحظات خود ببرید. شهرستان تویسرکان در استان همدان قرار گرفته است و در آن می توان جاذبه های متنوع و متعددی را یافت شامل انواع مختلفی از جاذبه ها، مانند جاذبه های تاریخی، مذهبی و طبیعی می شود. از میان جاذبه هایی که در این شهرستان وجود دارد می توان به دره گزندر سرابی اشاره کرد که یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری آن محسوب می شود. این دره در ابتدای ورودی شرقی شهر تویسرکان از سمت جوکار واقع شده و طبیعتی بی نظیر و جذاب را در خود جای داده است. همین طبیعت بی نظیر باعث شده است که افراد زیادی برای گذران اوقات فراغت راهی این منطقه شوند. البته باید گفت که این دره بیشتر در میان ساکنان محلی شهرت دارد و در تعطیلات آخر هفته مقصد اصلی آنها محسوب می شود. در گرمای تابستان این دره دارای هوای خنکی است و باعث می شود که افراد در تابستان ها مملو از جمعیت باشد. آب فراوانی که در این دره وجود دارد باعث شده است که مردم منطقه در این محل به کشت و باغداری مشغول شوند.

ساختار و طبیعت دره گزندر

ساختار و طبیعت دره گزندر

این دره مساحتی در حدود 500 هکتار دارد و در دو سمت آن می توانید شاهد باغ های زیادی باشید که عمده آنها باغ گردو است. البته لازم به ذکر است که درختان دیگری نیز در این ناحیه وجود دارد که شامل سيب، زردآلو، گيلاس و آلبالو می شود. رود سرابی نیز در این دره جاری است که بر زیبایی و فرح بخش بودن آن می افزاید. این رود كه در ايمن دره جاری است از كوه كلاه قاضی سر چشمه می گيرد، و پس از پيمودن مسيری پر پيچ و خم وارد دره گزندر می شود و در مسیر خود با رودهای کوچک و بزرگ دیگری نیز ترکیب می شود و در ادامه، از مجاورت كوه قلندر سياه، روستای شاه زيد و قلعه قاضی می گذرد و به قلقل رود می ريزد. در ارتفاعاتی که به دره مشرف هستند، بقايای سنگرهای سپاهيان نادر شاه به شكل سنگ چينی ديده می شود، كه مردم منطقه به آن «طر نادری» می گويند. گفته می شود که اين سنگرها در جنگ با عثماني ها مورد استفاده توپخانه پياده نظام سپاه نادری بوده اند. مستر بلیط کلیه بلیط های مورد نظر شما برای سفر به این منطقه را در اختیار شما قرار خواهید دارد.

راه های دسترسی به دره گزندر

راه های دسترسی به دره گزندر

برای اینکه بتوانید از این دره دیدن کنید و زمانی را در آن گذرانید بهتر است بلیط اتوبوس تویسرکان را از به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این محل برسانید. پس از رسیدن این شهر می توانید با وسایل نقلیه عمومی به سمت دره بروید که در حاشیه شهر قرار دارد. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید به جاده ویسرکان به جوکار بروید که نرسیده به تویسرکان این دره را مشاهده خواهید کرد.

بازدید از دره گزندر سرابی

گشت و گذار در این منطقه به زمان خاصی محدود نیست ولی بهتر است در فصل بهار  تابستان این سفر را انجام دهید. هر چند که دیگر فصل های سال نیز به نوبه خود زیبایی هایی دارند. ولی باید این نکته را یادآور شویم که در فصل بهار و تابستان هوای این محل بسیار خنک است و می تواند لحظاتی خوش را برای شما به ارمغان بیاورد. اگر می خواهید شب را در تویسرکان به سر ببرید می توانید اقدام به رزرو هتل کنید و شب را در هتل های موجود در شهر به سر ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *