حمام فین

حمام فین کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

حمام فین کجاست؟ کاشان جزء شهرهای توریسیتی ایران می باششد که سالانه پذیرای حجم عظیمی از گردشگران می باشد. کاشان به خاطر مراسم گلاب گیری ان که در شهر قمصر انجام می شود نیز بسیار شهرت دارد.

بافت تاریخی و قدیمی کاشان امروز همچنان باقی مانده  است و یکی از اثرهای تاریخی که در این شهرمی توان مشاهده نمود حمام فین آن می باشد  که به دلیل قتل میرزا تقی خان امیر کبیر در سال 1230 هجری که صدراعظم ناصرالدین شاه بود شهرت پیدا کرده است. با مراجعه به مجله مستر بلیط می توانید تمامی اطلاعاتی را که در مورد این بنای تاریخی احتیاج دارید مطالعه نمایید.

درباره حمام فین کاشان

درباره حمام فین کاشان

می توان گفت باغ فین کاشان به طور کلی دارای دو حمام است که هرکدام از آن ها حوض ها و خزینه های متعددی را دارند. حمام کوچک آن از نظر معماری زیاد چشم گیر نیست، اما حمام بزرگ را معماران با ستون های مرمرین و سقف های نقاشی شده به شکلی جذاب طراحی کرده اند. در حمام باغ فین قهرمان مبارزه با استعمار را به قتل رساندند به همین علت از اهمیت بسزایی برخوردار است.

حمام فین کاشان یک درب به طرف داخل داشت و یک درب هم به سمت بیرون، که ماموران محافظ امیر کبیر بنا بر گفته ها از قتل آن خبر داشته اند و زمینه را برای اجرای حکم آماده ساخته بودند چرا که زمانی که علیخان به باغ وارد می شود امیرکبیر در حمام قرار داشته، ماموران هم به دلیل اینکه عزت الدوله یعنی همسر امیر از قتل امیر باخبر نشود درب بیرون را بر روی وی بستند.

امیر کبیر در گرمخانه بدون هیچ ترس و واهمه ای نشسته بود که به یکباره شاهد آمدن جلادهای شاه به سوی حمام می شود سپس صحبت هایی بین امیر و یکی از فرستاده های شاه صورت می گیرد اما در نهایت علیخان با نهایت بی ادبی از امیرکبیر می خواهد بدون اتلاف وقت خود را برای مرگ آماده کند.

امیر کبیر از ان ها خواست که بگذارند وصیت نامه خود را بنویسد و با همسر و فرزندان خود سخن بگوید اما آن ها اجازه این کار را به او ندادند و تنها کاری که می توانست انجام دهند این بود که نحوه قتل را خود را انتخاب کند.

بنابراین امیر از جای خود برخاست و غسل نمود و در وسط گرمخانه نشست، در این جا چون به رگ زدن و خون گرفت عادت داشت از آن ها خواست که دو رگ بازوی او را قطع کنند و دست های خود را بر روی زمین گذاشت به این ترتیب شاهد فوران زدن خون امیرکبیر بر روی زمین شدند.

بعد از گذشت مدتی علیخان دستور داد که بر بازوی امیرکبیر لگدی بزنند و حوله ای را داخل دهان او فروکنند، بنابراین راه نفس کشیدن امیر قطع شده بود  و بعد از چند لحظه جسد بی جان میرزا تقی خان را در حمام فین کاشان مشاهده کردند.

حمام فین

تاریخچه حمام فین کاشان

حمام فین کاشان را در باغی به اسم فین ساخته اند که در 6 کیلومتری از جنوب شهر کاشان واقع شده و در کنار روستای قدیمی و کوچک فین آن را بنا نهاده اند. این اثر تاریخی یکی از بناهای مهم و ارزشمند به جای مانده از دوران حکومت صفویان می باشد که آن را روی بناهای دوره حکومت دیلیمان ساخته اند  و به دلیل آب رسانی و باغ آرایی از اهیمیت ویژه ای برخوردار است.

7 کاشی قدیمی که در این بنا وجود دارد خبر از قدمت 500 ساله آن می دهد که در قسمت خزینه آن ها را به کار برده اند. حمام فین کاشان را به دستور پادشاهان صفوی بنا نهاده اند، حمام بزرگ دیگری در کنار این حمام ساخته شده که آن را به دستور فتحعلی شاه قاجار بنا نهاده اند و هنگام ساخت حمام جدید بنای حمام قدیم را هم مرمت کرده اند.

حمام بزرگ فین برای استفاده بزرگان جامعه ساخته شده بود به همین علت آن را به بهترین شکل ممکن ساخته اند. در سال 1314 این بنای تاریخی و ارزشمند را در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده اند همچنین در سال 2011 میلادی در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

نقشه و معرفی

نقشه و معرفی بخش های مختلف حمام فین کاشان

در هر یک از حمام های فین کاشان می توان قسمت های مختلفی را مشاهده نمود که شامل گرمخانه، آبنما، خزینه، سربینه یا رخت کن، و … می شود. دیوارهای حمام را با عایق های حرارتی مخصوص آن زمان یعنی ماسه، آهک و ساروج پوشش داده بودند. در حمام می توان راهروها و دالان های مختلفی را مشاهده نمود و معماری منحصر به فردی را دارند.

این حمام هایی که در باغ فین قرار دارند مثل خیلی دیگر از حمام های تاریخی ایران به صورت خزینه ساخته شده اند، خزینه به حوضچه ای برای شست ‌و شو و محل نظافت گفته می شود.

از قسمت های دینی و بی نظیر این حمام ها می توان ورودی های، رخت کن ها، گرم خانه ها( اتاق های که در آن ها آب ها را در دیگ های مسی گرم می کردند)، دالان هایی که برای تعویض آب خزینه در کف حمام قرار داشت نام برد.

می توان گفت حمام فین کاشان از آثار تاریخی می باشد که در زمان حکومت صفویان برای جهانگردان داخلی و خارجی از اهمیت زیادی برخوردار بوده به نحوی که جهانگرد فرانسوی یعنی شاردن می گوید: حمام های کاشان بسیار عالی و بی نظیر هستند همچنین از لحاظ نظافت و تمیزی به دیگر حمام ها برتری دارند. این حمام ها با معماری بی نظیری که دارند از عناصر اصلی شهر به شمار می روند.

حمام کوچک باغ فین را در زمانی که بنای اولیه باغ را گذاشتند ساختند، این حمام را برای استفاده مستخدمین ساخته بودند به همین دلیل از لحاظ معماری از ارزش چندانی برخوردار نیست، دلیل شهرتش فقط واقعه هایی است که درون آن رخ داد.

این حمام را در بعضی از روزهای هفته برای استفاده مردم قرار می دهند. بعد از اینکه قتل تاریخی را درون این حمام انجام دادند این باغ و حمام به دست فراموشی سپرده شد و در زمان مشروطه غارتگران تمامی سنگ های مرمر و مصالح با ارزش آن را دزدیدند.

شرایط بازدید

حمام سلطنتی و یا همان حمام بزرگ فین را در زمان حکومت قاجاریه بنا نهادند، به دلیل اینکه این حمام برای پادشاهان و فرماندهان دربار ساخته بودند از نظر معماری از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و ستون هایی را از جنس مرمر و سقف هایی مزین شده با نقاشی را می توان در آن مشاهده نمود که جلوه ای بی نظیر را به حمام بخشیده اند.

داخل حمام بزرگ می توان دو سربینه را مشاهده کرد. سربینه اول به قسمت ورودی نزدیک است سکویی را در انتهای این سربینه ساخته اند که یک بخاری دیواری دارد. در این سربینه نورگیرهایی که به طرف باغ دارد و با کاشی کاری های بی نظیر تزئین شده اند نمای بی نظیری را ایجاد کرده است.

سر بینه دوم را در سمت شرقی ساخته اند و کف آن را از سربینه اول پایین تر در نظر گرفته اند، حوضی را در وسط و مسیر تردد را در سمت شرقی آن ایجاد ایجاد کرده اند.

بنابراین هنگام خارج شدن از حمام اول باید از سربینه دوم رد شوید و بعد از سربینه دوم، یعنی بعد از اینکه استحمام تمام می شد پاهای خود را داخل سربینه دوم قرار می دادند و در آن جا بدن خود را خشک می کردند سپس برای لباس پوشیدن وارد سربینه اول می شدند. در سال 1344 به بازسازی و مرمت این اثر تاریخی پرداختند.

ویژگی جالبی که این حمام دارد سیستم آب رسانی آن می باشد که در هر فصلی دمای آن ثابت است و از 25 درجه بالاتر نخواهد رفت. طراحی این سیستم دانشمند ایرانی غیاث الدین جمشید کاشانی بر عهده داشته است آن هم 200 سال قبل از اینکه پاسکال این طرح را کشف کرد.

حوض جوشان این حمام نشان دهنده نبوغ دانشمندان ایرانی می باشد و در کل جهان شناخته شده است. این حوض را با کاشی هایی مثل قالی های کاشان مزین نموده اند و 160 حفره را روی آن ها ایجاد کرده اند که به عنوان گل قالی در حوض قرار دارند و یکی در میان آب را به صورت فواره بیرون می دهند.

اگر قصد سفر به کاشان را دارید می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط در کمترین زمان ممکن بلیط قطار کاشان را تهیه نمایید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

آدرس و نحوه دسترسی

شرایط بازدید از حمام فین کاشان

با توجه به اینکه امروزه این حمام برای عموم قابل استفاده است بنابراین هنگامی که راهی کاشان می شوید می توانید از این حمام استفاده نمایید و از زیبایی های بی نظیر آن نهایت لذت را ببرید. بعضی از روزها را هم برای بازدید گردشگران از این حمام اختصاص می دهند بنابراین هنگام وارد شدن به این حمام نیازی نیست هیچ گونه هزینه ای را پرداخت نمایید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف به حمام 

اگر شما با ماشین های شخصی خود سفر کنید به راحتی می توانید به مکان های مختلف هر جایی دست پیدا کنید، بنابراین هنگام مسافرت به کاشان باید به دنبال خیابان امیرکبیر باشید و روستای قدیمی فین را بیابید در این جا می توانید باغ و حمام فین کاشان را مشاهده کنید.

اگر هم با وسایل نقلیه عمومی به مسافرت پرداخته اید جای هیچ نگرانی نیست چرا که به راحتی می توانید با استفاده از تاکسی راهی این مکان تاریخی شوید.

آدرس: شش کیلومتری جنوب کاشان، انتهای خیابان امیرکبیر، روستای قدیم فین.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *