منطقه نمونه گردشگری فرحزاد مجن

0 204

زندگی امروزی باعث شده است که نیاز به طبیعت برای بسیاری از افراد به وجود آید. با افزایش مدرنیته بسیاری از کلان شهرها و مراکز جمعیتی به سمت یکسانی و شبیه شدن پیش می روند. این همانندی، یکنواختی را با خود به همراه دارد. لذا افراد در پی تنوع و تغییر محیط با سفر از سمت شهرها به مناطق طبیعی هستند. از میان جاذبه های طبیعی می توان آب و هوا، سواحل، دريا و امتداد ساحلی، گياهان و حيوانات خاص، رودها، درياچه ها، جنگل ها، كوه ها، غارها، آبشارها، چشم اندازها و مناظر پنهان را نام برد.  در زمان سفر به طبیعت می توان فعالیت و ورزش ها گوناگونی را انجام داد که شكار، ماهيگیری بر روی رودخانه و درياچه، پیاده روی، اسب سواری، كوهنوردی، كانوسواری، قايقرانی بر روی آب های آرام و خروشان، ورزش های كنار ساحل، اسكی روی آب، قايق سواری، موج سواری، گلف، تيراندازی برخی از این فعالیت ها هستند. ایران یکی از کشورهایی به شمار می رود که طیف وسیعی از جاذبه های طبیعی را در خود جای داده است که باعث می شود که سفر های طبیعی در آن بسیار زیاد باشد. یکی از این جاذبه های طبیعی در شهرستان شاهرود استان سمنان قرار دارد که با نام منطقه نمونه گردشگری فرحزاد مجن شناخته می شود.

معرفی منطقه نمونه گردشگری فرحزاد مجن

معرفی منطقه نمونه گردشگری فرحزاد مجن

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی برای شما اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم. جذابيت های گردشگری متناسب با ميزان جذابيت های خود می توانند گردشگران را به سوی خود جلب كنند. در واقع ساختار گردشگری يك مكان در برگيرنده عواملی است كه می تواند انگيزه بيشتری را برای تقاضای گردشگری در آن مكان فراهم آورد. جاذبه های زمین شناختی مانند ، آب و هوا، آب های شفابخش، پوشش گياهی و گونه های جانوری، همراه با غارها و جريان آب ها در مطالعات و سياست گذاری های اقتصادی توريسم از جمله مهم ترين عوامل به حساب می آيند. در شهرستان شاهرود منطقه طبیعی ای وجود دارد که امروزه با نام منطقه نمونه گردشگری فرحزاد مجن معروف شده است. این منطقه در ۲۵ کیلومتری مسیر جاده شاهرود به تاش و گرگان قرار دارد و از مکان های بسیار خوش آب و هوای شهرستان شاهرود به شمار می آید. وجود باغ های سیب، استخر های پرورش ماهی و مزارع سرسبز سیب زمینی به همراه هوای خنک و آب فراوانی که از چشمه های منطقه سرازیر می شود، باعث شده اند که افراد زیادی برای گذران تعطیلات و اوقات فراغت خود به این منطقه سفر کنند.

جاذبه های گردشگری منطقه فرحزاد

جاذبه های گردشگری منطقه فرحزاد

در این منطقه علاوه بر طبیعت زیبا و خارق العاده اش، جاذبه های طبیعی گوناگونی نیز وجود دارد که در ادامه این بخش برخی از آنها را برای شما توضیح می دهیم.

قله شاهوار

این قله را بلندترین قله منطقه البرز شرقی می دانند که در مرز شهرستان شاهرود و گلستان قرار دارد. این کوه در شمال شهرستان شاهرود و شمال روستای نُکارمَن و شرق روستای تاش و در جنوب روستای سیاه مرزکوه جای قرار دارد. شکل قله به صورت مخروط بزرگ خوابیده و صاف دیده می شود و فقط از طریق خط الرأس شمال شرقی به سایر ارتفاعات البرز شرقی می‌پیوندد. معنی نام، آن که به زبان طبری است، مانند شاه می شود.

چشمه هفت رنگ

این چشمه که در شمال شرقی منطقه نمونه قرار دارد به دلیل مواد معدنی موجود در آن به رنگ های مختلفی دیده می شود که منظره ای حیرت آور را به وجود آورده است. این چشمه در روبروی باغات فرحزاد و دامنه جنوب غربی کوه شاهوار واقع شده است. از گذشته تا به کنون از آب این چشمه برای درما بیماری های پوستی و رماتیم استفاده می کنند، همچنین در انتهای مسیر این رود، از آن برای آبیاری و کشاورزی بهره می برند.

چشمه هفت رنگ

منطقه تپال

این منطقه یکی از مناطق شکار ممنوع در این ناحیه به شمار می رود. در این منطقه انواع مختلفی از حیوانات و گیاهان نایاب وجود دارد که همین موضع باعث شد در سال 1373 به عنوان منطقه شگار ممنوع ثبت شد. از گونه های مهم جاندارن موجود در اين منطقه می توان به قوچ و ميش، ‌كل و بز، آهو، خرس قهوه ای، پلنگ، كبك، كيهو، ‌كبك دری، شغال و انواع پرندگان وحشی اشاره کرد.

راه های دسترسی به منطقه نمونه گردشگری

در صورتی که می خواهید به این منطق سری بزنید باید در ابتدا بلیط هواپیمای شاهرود تهیه کنید و سپس به آنجا سفر کنید. بعد از رسیدن به شاهرود می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی موجود رد این شهر به این ناحیه بروید. در صورتی که با خودرو شخصی به این سفر می روید باید خود را به جاده شاهرود-تاش برسانید تا بتوانید این منطقه ا از نزدیک ببنید.

راه های دسترسی به منطقه نمونه گردشگری

بازدید از منطقه نمونه گردشگری فرحزاد مجن

دیدار از این محل نیازی به پرداخت هزینه ندارد و در هر روزی که می خواهید می توانید به آنجا بروید. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که محل آب و هوایی سرد و خشک دارد پس بهتر است در فصئل سرد به آنجا نروید تا سرمای هوا موجب آزارتان نشود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.