پارک جنگلی فندقلو

0 348

با شنیدن نام اردبیل، سرزمین گل های بابونه و شقایق، اولین چیزی که در ذهن ما تداعی می شود، جنگل های سرسبز و طبیعت بکر این منطقه است. خیلی از مردم این شهر را با نام عروس کوه های ایران یعنی سبلان می شناسند. جاذبه های فراوانی در اینجا دست به دست هم داده اند تا آن را به یک شهر ناب توریستی تبدیل کنند از جمله چشمه های آبگرم و چشمه های سرعین، سنت و پیشینه مردم، موسیقی با اصالت آذری و غیره. اردبیل، گوهری را در دل خود دارد که مملو از زیبایی و لذت بوده و بازدید از آن چشم هر ببیننده ای را برای مدت ها به خود خیره می کند. این جاذبه شگفت انگیز همان جنگل فندقلو است که شگفتی های زیادی برای دیدن دارد. چنانچه فکر رفتن به این پارک جنگلی به سرتان زد، باید مسیرتان را به سمت شهر نمین اردبیل کج کنید. این جنگل را در 10 کیلومتری نمین می توانید ببینید. البته قسمتی از جنگل فندقلو در استان گیلان هم واقع شده است. رفتن به جنگل و طبیعت برای ما ایرانیان جزء یکی از بهترین تفریحات محسوب می شود مخصوصا چنین جنگلی که امکانات خوبی برای آن در نظر گرفته شده و دارای بخش های مختلفی است. پارک جنگلی فندقلو را با دشت های بابونه، تله کابین، پیست اسکی و گونه های مختلف گیاهی و جانوری اش می شناسند. سال 89 طرح رهاسازی مارال در جنگل فندقلو اتفاق افتاد که در پی آن 8 راس مارال به دامن طبیعت این جنگل واگذار شد و از آن پس تا کنون تعداد آنها بیشتر شده است. با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص پارک جنگلی فندقلو در اردبیل بدست آورید.

تاریخچه پارک جنگلی فندقلو

تاریخچه پارک جنگلی فندقلو

پیشینه پارک جنگلی فندقلو به میلیون ها سال پیش بر می گردد و قسمتی از جنگل های هیرکانی محسوب می شود. علت نام گذاری جنگل به فندقلو این است که اگر جنگل را به چهار قسمت تقسیم کنیم، یک قسمت آن را درختان فندق وحشی تشکیل می دهند. در اینجا به وفور درخت فندوق دیده می شود اما تنها گونه گیاهی آن نیست، بلکه تقریبا 20 نوع درخت دیگر در این جنگل رویش دارند از جمله راش، ممرز، تمشک، ترشک، بیدمشک، بلوط، ازگیل، به و سیب وحشی. جنگل فندقلو یک زیست بوم خوب برای حیوانات جنگلی مانند خرس قهوه ای، مارال، گرگ، روباه، خوک وحشی، خرگوش ، سمور و انواع پرندگان مثل قرقاول، کبک و عقاب طلایی است. شاید خوب باشد بدانید که در این منطقه یکی از زیباترین و معروف ترین گونه های گیاهی در جهان یعنی گل سوسن چلچراغ می روید و یکی از پتانسیل های رشد صنعت توریست برای استان اردیبل بشمار می رود. این جنگل 16000 هکتاری از ضلع شرقی روستای خانقاه علیا تا ضلع شرقی روستای حور وسعت دارد. پارک جنگلی نام برده تقریبا 1500 متر از سطح دریا ارتفاع  دارد و حداکثر بلندی آن به 1850 متر هم می رسد. جنگل فندقلو از ضلع شمالی به خانقاه علیا، سفلی، جاده قدیم اردبیل – آستارا و روستاهای آرپاتپه، از ضلع جنوبی به ارتقاعات خان بلاغی و روستاهای نیارق، از ضلع غربی به کریم کندی، آبی بیگلو، ننه کران، مهدی پستی، دگرماندرق و در آخر از ضلع شرقی به حیران منتهی می شود. چنانچه می خواهید سفری ایمن و به صرفه به این شهر داشته باشید، خرید بلیط اتوبوس اردبیل را به شما پیشنهاد می کنیم.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

جاده رسیدن به جنگل فندقلو

در بالا گفتیم که برای رسیدن به جنگل هیرکانی فندقلو باید از مسیر شهر نمین عبور کنید. در ابتدای راه با مناظر ساده و دشت های معمولی روبه رو می شوید اما همین که به سربالایی کم ارتفاع برسید دشتی پر از گل های بابونه می بینید که واقعا خیره کننده و گویی زمین پوشیده از برف است. پیشنهاد می کنیم از ماشین پیاده شوید و در زمین های اطراف چند قطعه عکس به یادگار بگیرید.

جذابیت های جنگل فندقلو

این پارک جنگلی مانند بسیار از جنگل های ایران گونه های گیاهی و جانوری زیادی را در دل خود پنهان کرده است و درختان کهنسال و سر به فلک کشیده آن چشم اندازه بی نظیری برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورند. عوامل زیادی در این طبیعت بکر دست به دست هم می دهند تا فضایی جذاب و دوستداشتنی به وجود بیاید مثل رایحه خوش گل ها و گیاهان، صدای آواز پرندگان، هوای پاک و تصفیه شده، مه گاه و بیگاه و حتی درختان با میوه های جنگلی. به این جنگل که رفتید سعی کنید از گل کمیاب سوسن چلچراغ هم بازدید به عمل آورید شاید فرصت دیدن آن دیگر برایتان فراهم نشود.

تله کابین حیران

سوار بر تله کابین شدن همیشه لذت بخصوصی دارد مخصوصا وقتی که منظره زیبایی زیر پای شما باشد. به جرات می توان گفت که یکی از جذاب ترین تله کابین های کشور، تله کابین حیران در حوالی پارک جنگلی فندقلو است. ایستگاه پایینی آن در جوار گردنه حیران واقع شده و در طول مسیر از جنگل فندقلو می گذرد و چشم انداز فوق العاده ای برای مسافران خود به نمایش می گذارد. خط این تله کابین در مسیر 1752 متری قادر است 1350 نفر را منتقل کند. این خط به طور کلی دارای 33 کابین است که 30 مورد از آنها قابلیت حمل 6 نفر را داشته و معمولی هستند؛ اما 3 مورد بعدی، وی آی پی بوده و ویژگی های مانند صندلی های چرمی، دستگاه پخش آهنگ، یخچال با امکانات پذیرایی و شیشه های دودی آنها را از بقیه کابین ها متمایز می کند. اختلاف بلندی دو ایستگاه اولی و آخری تا 500 متر تخمین زده شده است و از ضلع غربی و جنوبی به جنگل نام برده، از ضلع شرقی به گردنه حیران و دریای خزر و در انتها از ضلع شمالی به مرز ایران با آذربایجان می رسد.

استخر آب گرم مشه سویی

استخر آب گرم مشه سویی

در اردبیل استخرها و چشمه های آب گرم فراوانی وجود دارد که یکی از آنها به اسم میشه سویی (علی داشی) در جنگل زیبای فندقلو قرار دارد. خیلی از گردشگران به نیت آب تنی در این چشمه راهی جنگل هیرکانی فندقلو می شوند. دمای آب مشه سویی به گونه ای است که می توان در آن شنا کرد و از خواص درمانی آن بهره کافی را برد. زیبایی خود چشمه به کنار، در حوالی آن یک آبشار کوچک وجود دارد که جذابیت محیط و سفر را دو چندان می کند.

دشت گل های بابونه

دشت گل های بابونه تجلی عشق خداوند به بندگانش بر روی زمین است. گل های زرد و سفید بابونه در دشتی وسیع همه را غرق زیبایی خود می کند. این گیاه به صورت خودرو در اغلب دشت ها و باغات تا 40 سانتیمتر هم رشد خواهد داشت و از آن برای تولید داروهای گیاهی و موارد بهداشتی استفاده می شود. اگر می خواهید نعمت تماشای این صحنه زیبا را از دست ندهید در فصل بهار به جنگل فندقلو در اردبیل سفر کنید. در ضمن روز 24 و 25 خرداد که روز گل و گیاه عنوان گرفته است، در این منطقه فستیوالی برای گل های بابونه برپا می شود که بازدیدکنندگان بسیاری از شهرهای مختلف را به سمت خود می کشاند. مسافران علاوه بر گردش در منطقه، می توانند در مورد این گل و خواص آن اطلاعات خوبی به دست بیاوند و حتی از قسمت فروش صنایع دستی، خرید داشته باشند و به رشد اقتصاد مردم اهالی کمک کنند.

پیست اسکی روی چمن

یکی دیگر از تفریحات مفرح در پارک جنگلی فندقلو وجود یک پیست اسکی روی چمن بوده است که برای افرادی که اهل این ورزش جذاب هستند می تواند مناسب باشد. این پیست توانسته استانداردهای لازم را دریافت کند و حتی بسیاری از مسابقات همه ساله در آن برگزار می شود. گاها تیم ملی اسکی روی چمن این پیست را برای اردو و تمرینات خود انتخاب می کنند. گویا تصمیم مسئولین بر این بوده است که از آن به عنوان پیست اسکی روی برف در فصل سرد سال نیز استفاده شود. این مکان در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار دارد که در یک بخش کوهستانی از اردبیل واقع شده است.

پیست اسکی روی چمن

جنگل نوردی

بی شک یکی از اصلی ترین تفریحات در این مکان طبیعی، جنگل نوردی است. اگر با اصول این کار آشنا باشید می توانید از جزئیات موجود در جنگل هم لذت ببرید. پیشنهاد می کنیم که پیاده روی در این جنگل وسیع و سرسبز را همراه با یک لیدر انجام دهید و در زمان سفر به دل طبیعت امکانات و تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید. دوربین عکاسی را فراموش نکنید زیرا در گوشه گوشه آن سوژه های زیبا و لوکیشن های جذابی برای ژست گرفتن وجود دارد.

شرایط بازدید از پارک جنگلی فندقلو

بهترین زمان برای سفر به پارک جنگلی فندقلو فصل بهار و تابستان است؛ زیرا در زمستان و پاییز هوای اردبیل سرد و مرطوب می شود و شاید نتوان به خوبی از زیبایی های این جنگل لذت برد. اگر قصد شما از سفر به این جنگل، رفتن به پیست اسکی باشد، توصیه می کنیم که تابستان را برای مسافرت انتخاب نمایید. امکانات مناسبی برای بازدیدکنندگان تدارک دیده شده است مثل سرویس بهداشتی، شیر آب آشامیدنی و شستشو، محلی برای اسکان و … .  برای گردش در این منطقه به حداقل 3 الی 4 ساعت زمان نیاز دارید. در صورتی که سفر به شهر زیبای اردبیل در برنامه ریزی شما قرار دارد، بلیط وسیله نقلیه خود را از سایت های معتبری همچون مستر بلیط خریداری نمایید.

شرایط بازدید از پارک جنگلی فندقلو

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای اینکه خود را به جنگل فندقلو برسانید پیشنهاد می کنیم که مسیر جاده اردبیل به آستارا را در پیش بگیرید. قبل از اینکه به شهر نمین برسید، تابلوهای راهنمای جنگل را می بینید که شما را تا مقصد هدایت می کنند. اگر این مسیر را انتخاب نکردید، مسیر بعدی برای شما رفتن از گردنه حیران خواهد بود. در راه به سمت دهکده گیلده بروید تا به جنگل نام برده برسید. راه بعدی که لذت بخش هم هست، استفاده از تله کابین حیران واقع در گردنه حیران است. در صورتی که با خودرو شخصی سفر می کنید، می توانید آن را در مجتمع تفریحی تله کابین قرار دهید و بقیه مسیر را با تله کابین بروید. برای داشتن سفری یکسره و سریع، بلیط هواپیما اردبیل را از سایت های معتبر رزرو و خریداری نمایید.

آدرس: استان اردبیل، شهرستان نمین، جنگل فندقلو.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.