بندر خرمشهر کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

یکی از جالب ترین روش های سفر کردن سفرهای دریائی می باشد که به دلیل موقعیت جغرافیائی بسیاری از شهرها این نوع از سفر متداول نیست. البته در گذشته اکثر سفرها از طریق کشتی و دریا انجام می شد.

افرادی که به سفر می رفتند برای مدت طولانی که اصولا بیشتر از یک سال می شد در سفر بودند. اغلب مجبور بودند از طریق دریا به شهر یا کشوری که مقصدشان بود بروند. سابقه مسافرت دریائی به سال 1800 میلادی بر می گردد، زمانی که کشتی ها تنها برای حمل بار و پست استفاده می شدند.

Black Ball نیویورک، اولین خط حمل و نقل بود که خدمات مسافرتی منظم و راحت بین انگلستان و آمریکای شمالی را ارائه می داد. کشتی های بخار در دهه 1830 معرفی شدند و در همین زمان بر بازار مسافرتی در اقیانوس اطلس مسلط شدند.

در سال 1884، شرکت ناوبری شبه جزیره (در حال حاضر P&O Cruises) به اولین خط سفر دریایی تفریحی اختصاصی تبدیل شد و مسافران را صرفاً برای سفرهای تفریحی جابجا می کرد. این کار با سفر به دریای مدیترانه آغاز شد و به سرعت گسترش یافت و هند، آسیا، استرالیا و نیوزلند را نیز شامل شد.

در دهه 1900 کشتی های دریایی به مظهر زرق و برق و ظرافت تبدیل شدند، زیرا آنها به منظور شبیه سازی هتل های مجلل 5 ستاره، برای آسان تر کردن مشکلات سفر، طراحی شدند. با آغاز جنگ جهانی سفرهای دریائی متوقف شدند و فقط کشتی های جنگی در دریاها و اقیانوس ها رفت و آمد داشتند.

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم، سفر اقیانوس از سر گرفت. با این حال، رکود بزرگ در این امر تأثیر گذاشت و منجر به کاهش شدید مسافر شد. در سال 1934، كونارد، White Star Line را خریداری كرد، كه لوكس ترین کشتی های مسافری را كه تاكنون دیده شده بود، المپیك و تایتانیك که در اولین سفر خود نیز در سال 1912 غرق شدند، را داشت.

در سال 1958 با معرفی اولین پرواز هواپیمای مسافربری در آتلانیک بسیاری از شرکت های خطوط دریائی ورشکست شدند. در دهه 1960، سفر دریائی مجددا ظهور پیدا کرد، کشتی ها با سرگرمی و امکانات متنوعی مجهز شدند و سفرهای دریایی بعنوان یک بسته تعطیلاتی کامل به بازار عرضه شد.

در دهه 1970، این نوع سفرها بسیار رونق پیدا کردند. امروزه سفرهای دریائی از محبوبیت زیادی برخوردار هستند، از سفرهای دو روزه گرفته سفرهای طولانی مدت چند ماهه!!!!

مستر بلیط با سابقه طولانی در امر فروش بلیط در حال حاضر فروش بلیط کشتی را در لیست فعالیت های خود دارد. در صورتی که علاقه مند به تجربه این سفر داشته هستید می توانید از طریق مستر بلیط تدارکات سفر خود را ببینید.

بندر خرمشهر

 

 

 

بندر خرمشهر

خرمشهر یکی از شهرهای جنوبی ایران و از شهرهای استان خوزستان می باشد. این شهر از بسیاری نقاط دارای اهمیت است یکی از این مسائل به  همسایگی آن با عراق بر می گردد مورد دیگر مربوط به قرار گرفتن این شهر در محل تلاقی کارون و الوند می باشد.

در قسمتی هایی از شهر که در حاشیه کارون قرار دارد اسکله های مختلفی بنا شده است. از این اسکله ها برای موارد مختلفی از جمله باربری و مسافربری استفاده می شود.

کارون

کارون پر آب ترین رودخانه ایران و  از جمله رودخانه هائی در کشور است که در بخشی از آن قابلیت کشتی رانی وجود دارد. طول کارون 950 کیلومتر است که آن را تبدیل به بلندترین رودخانه کشور کرده است.

این رودخانه را می توان قلب تپنده استان خوزستان دانست که فواید بسیاری را نسیب این استان می کند از جمله این فواید تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی، تولید برق مصرفی، بستر مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری، ایجاد مکان‌های تفریحی پررونق و نیز حمل و نقل کالا می باشد.

اسکله های بندر خرمشهر

 

اسکله های بندر خرمشهر

ساخت و بهره برداری از اسکله های ویژه کشتی های اقیانوس پیما در سال 1300 در این بندر انجام شده است که اوج آن را می توان در سال های بعد جنگ جهانی دوم جستجو کرد. در حال حاضر این بندر با داشتن 20 اسکله در سرتاسر آن بزرگترین بندر کشور می باشد. اسکله های این شهر شامل موارد زیر می شود:

اسکله مسافری: این اسکله دارای 2 پست اسکله می باشد با طول 100 متر و عرض 21 متر می باشد. عمق آن در حال حاضر 15.4 متر می باشد.

اسکله خانیان و اسکله شماره1: این دو اسکله برای حمل کالای عمومی در نظر گرفته شده اند و به ترتیب دارای طول 20 و 5 متر می باشند.

اسکله امور دریایی: برای کارهای خدماتی و یدک کش ها مورد بهره برداری قرار می گیرد و دارای طول و عرضی برابر با 30 و 15 متر و عمق 5 متر می باشد.

اسکله کیوال اروند: جهت بارگیری سکوی نفتی استفاده می شود که طول و عرض آن 30 و 15 متر می باشد.

اسکله قوسی شکل: با طول 145 متر و عرض 15 متر به عنوان پارکینگ شناورها استفاده می شود.

از دیگر اسکله های این بندر می توان اسکله های شماره 2 تا 13 و اسکله فیلیه که کاربری کانتینری و کالای عمومی دارند را نام برد.

می توانید برای رزرو هتل در خرمشهر به صورت آنلاین اقدام کنید و در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.

 

تجهیزات بندر خرمشهر

تجهیزات بندر خرمشهر

تجهیزات در یایی که در این بندر وجود دارد شامل تجهیزات دریائی، خشکی، ترمینال کانتینر و ترمینال کالای عمومی می شود.

تجهیزات دریائی

تجهیزات دریایی با کیفیت بالا برای بهره برداری ایمن از یک کشتی، قابلیت های نجات جان و حفاظت از محیط زیست دریایی ضروری است. از جمله تجهیزات دریائی که در این بندر وجود دارد می توان یدک کش خلیج فارس ۱، یدک کش خراسان، یدک کش پولاد، یدک کش پیوند، یدک کش ناصر ۳، قایق ناجی ۴، راهنما بر قیام ۸، قایق رعد ۳ و قایق سار ۲ را نام برد.

تجهیزات خشکی

از تجهیزات خشکی برای حمل کالا از کشتی ها استفاده می شود.  گنتری کرن و جرثقیل لیپهر از این نوع تجهیزات هستند که در بندر خرمشهر وجود دارد.

تجهیزات ترمینال کانتینر

از این تجهیزات برای حمل کانتینر ها استفاده می شود. امکاناتی که در این ترمینال وجود دارد جرثقیل گات والد، ریچ استاکر (پر)، ریچ استاکر (خالی)، ریج تراک، لیفتراک، کشنده  ایویکو، کشنده تربرگ و کفی می باشند.

تجهیزات ترمینال کالای عمومی

جرثقیل، جرثقیل IHI، لودر، کمپرسی، کشنده کمر شکن، لیفتراک، تراکتور و کفی تراکتور عمده تجهیزات این بخش را تشکیل می دهند.

موقعیت جغرافیائی بندر

 

موقعیت جغرافیائی بندر خرمشهر

این بندر با 230 هکتار مساحت ظرفیت پذیرش 3،500،000 تن کالا در سال را دارد. از پایانه دریائی مسافربری آن روزانه 1200 نفر مسافر سفرهای خود را انجام می دهند. فاصله آن از شهرها و مراکز مختلف به شرح زیر می باشد:

فاصله تا فرودگاه بین المللی آبادان ۷ کیلومتر
فاصله تا تهران ۹۹۷ کیلومتر
فاصله تا اهواز ۱۲۵ کیلومتر
فاصله تا گذرگاه شلمچه ۱۵ کیلومتر
فاصله تا بندر ابوفلوس (بصره) ۶ مایل دریایی
فاصله تا بندر ام القصر عراق ۶ مایل دریایی
فاصله تا بندر بصره ۱۹ مایل دریایی

تعداد اسکله های این بندر 18 اسکله فعال و یک اسکله در حال بازسازی می  باشد. که یکی از آنها که دارای دو پست اسکله است به مسافربری اختصاص داده شده است.

 

پایانه مسافربری خلیج فارس

اگر قصد سفر دریائی از بندر خرمشهر را داشته باشید باید به این ترمینال مراجعه کنید. این ترمینال با متراژی برابر با 6000 متر مربع و 100 متر اسکله به عنوان بزرگترین و استانداردترین ترمینال دریائی در حوزه خلیج فارس شناخته می شود. از این ترمینال روزانه 1200 مسافر توسط کشتی ها و شناور های موجود در آن خارج می شوند.

در حال حاضر از این ترمینال در مسیر خرمشهر – کویت سه سفر در هفته به صورت رفت و برگشت دائر می باشد. برای خرید بلیط کشتی خرمشهر می توانید با روش آنلاین و از طریق مستر بلیط اقدام نمائید.

پایانه مسافربری خلیج فارس

ویژگی های ترمینال دریائی خلیج فارس

  • امکان تردد آسان مسافرین و حمل راحت بار با توجه به موقعیت جغرافیایی پایانه  در انتهای بلوار ساحلی شهر.
  • ارائه کلیه خدمات مربوط به مسافران و کالای همراه آنها از جمله تخلیه و بارگیری کالای مسافرین از وسیله حمل مسافر (کشتی) تا پای اسکله و بالعکس.
  • حمل ونقل بار با تجهیزات مکانیکی نوار نقاله و جابجایی بار مسافران (خدمات چرخ دستی پایانه مسافری).
  • ارائه خدمات مربوط به ایاب و ذهاب مسافران به نقاط مختلف کشور.
  • ارائه خدمات مترجمی به مسافران خارجی و اطلاع رسانی مناسب.
  • ارائه خدمات لازم به مسافران معلول وناتوان.
  • استقرار گیت‌ها و نهادهای ذیربط از جمله دفتر کشتیرانی، بانک، گذرنامه، قرنطینه بهداشت، نهاد ریاست جمهوری، گمرک و محیط زیست به منظور خدمات رسانی به مسافرین.
  • مجهز به امکانات صوتی و تصویری و کامپیوتری به منظور ارائه تسهیلات و خدمات بهینه در راستای رفاه حال و رضایت مندی مسافران.

امکانات رفاهی ترمینال دریائی خلیج فارس

در این ترمینال امکانات کاملی از جمله سرویس بهداشتی، غرفه های فروشگاهی، دستگاه خودپرداز، نمازخانه، باجه های فروش بلیط و سایت کامیپوتر تعبیه شده است.

امکانات رفاهی ترمینال دریائی خلیج فارس

 

راه‌های دسترسی به ترمینال دریائی خلیج فارس

این ترمینال در قسمت جنوب غربی شهر در حاشیه کارون قرار گرفته است. فاصله این ترمینال تا مرکز شهر 4 کیلومتر است که در مدت 8 دقیقه پیموده می شود. برای جابجائی در این مسیر می توانید از تاکسی های شهری و یا آژانس استفاده کنید.

راه‌های ارتباطی بندر خرمشهر

آدرس خرمشهر، میدان شهید مولودی، اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر
تلفن  ۳ -۰۶۱۵۳۵۲۲۸۰۱
دورنگار ۰۶۱۵۳۵۲۲۲۳۶
کد پستی ۶۴۱۵۹۱۳۱۴۱
پایگاه اطلاع رسانی www.khorramshahrport.pmo.ir

پایانه دریائی خلیج فارس خرمشهر

آدرس بندر خرمشهر،  پایـانه مسافری دریـایی بین المللـی
تلفن ۵۳۵۲۲۸۰۱ – 061

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *