روستاگردی امروزه به یکی از سرگرمی های اصلی مردم تبدیل شده و همین موضوع نوعی از گردشگری را پدید آورده است که به آن گردشگری روستایی می گویند. در سال های بعد از جنگ جهانی دوم مادر شهرها و شهرهای بزرگ گسترش پيدا كردند و به تبع آن آلودگی های محيط های شهری افزايش يافتند و نواحی روستایی پيرامون اين شهرها به عنوان راهكاری برای فرار از محيط های آلوده شهری در زمان های فراغت مردم شهرنشين مورد توجه قرار گرفته است. در واقع، مدت های مديدی است كه از روستا به عنوان اندام تنفسی شهرهای بزرگ و كوچک جهان استفاده می شود. اساس گردشگري روستايي عبارت است از: ترکيب محيط زيست روستایی، فعاليت های مزرعه و فرهنگ های مختص موجود در روستا به منظور فراهم آوردن زمينه تفريح و تنوع برای گردشگران، ايجاد فرصتی برای افراد محلی در جهت کسب درآمد بيشتر، ايجاد اشتغال، و آشنایی با فرهنگ های مختلف و ايجاد ارتباط با افراد خارج از روستا. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که دارای روستاهایی است که به عنوان جاذبه گردشگری محسوب می شوند. یکی از این روستاها، روستای اسکان در استان مرکزی و شهرستان شازند به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای گردش و تفریح به آنجا می روند.

معرفی روستای اسکان

معرفی روستای اسکان

شهرستان شازند در استان مرکزی قرار دارد و به دلیل اینکه در ناحیه ای کوهستانی واقع شده است ییلاق این استان محسوب می شود. شهرستان شازند، به سبب قرار داشتن در منطقه کوهستانی، دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است که در فصول مختلف به خصوص بهار و تابستان، موجب جذب مسافران و گردشگران می شود. از میان این جاذبه ها، روستای اسکان یکی از زیباترین های آن محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار می دهیم، پس اگر تمایل دارید در مورد آن بیشتر بدانید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. اسکان در دهستان پل دوآب بخش زالیان شهرستان شازند استان مرکزی ایران به شمار می رود که در جنوب غرب اراک و ۱۹ کیلومتری شازند و در شمال شهرستان شازند واقع شده ‌است. نام روستا در ابتدا «سکان» بوده‌است. علت این نامگذاری بر اساس باور های محلی به آن جهت است که زمانی که از اردشیر بابکان پرسیدند در کدام محل این منطقه روستایی بنا کنند؟ پاسخ داد: «افرا-سرا-کان»، (یعنی بر سر کوهی که این رود از آن جاری است)، پس این روستا را بنا کردند و نام آن را «سرکان» گذاشتند، که با گذشت زمان به اسکان تبدیل شد.

ساختار و طبیعت روستا

ساختار و طبیعت روستا

این روستا در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد به همین خاطر دارای آب و هوایی سرد در فصل زمستان و خنک در تابستان است، که همین آب و هوای مناسب می تواند از جاذبه های گردشگری این روستا به حساب آید. این روستا طبیعتی بسیار زیبا دارد که یکی از اصلی ترین جاذبه های این روستا به شمار می رود و شاید بتوان گفت جمع زیادی از گردشگران برای این طبیعت راهی این منطقه می شوند. اصلی جاذبه طبیعی آن سرابی است که در غرب روستا قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. این سراب در دامنه کوه لجور واقع شده و میزان آب‌دهی آب ۲۰۰ لیتر در ثانیه است که در بخش کشاورزی در روستا و مناطق اطراف آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سراب در کیلومتر ۳۰ جاده اراک به ملایر و بروجرد قرار دارد. از دیگر جاذبه های روستا می توان به کوه شاه زنده اشاره کرد که محل مناسبی برای کسانی است که به کوهنوردی علاقه دارند. اگر مشتاق شدید که از این روستا دیدن کنید می توانید بلیط سفرتان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این محل برسانید.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه از این روستا دیدن کنید در ابتدا باید بلیط قطار شازند را خریداری  کنید و به شه شازند بروید سپس از آنجا با وسایل نقلیه عمومی به این روستا بروید. اگر هم با خودرو شخصی تصمیم به سفر دارید باید از طریق جاده فار – اسکان خود را به روستا برسانید.

بازدید از روستای اسکان

برای دیدارر از این روستا نیازی  نیست هزینه ای پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان به گشت و گذار در آن بپردازید. بهترین زمان برای اینکه به این ناحیه بروید فصل بهار و تابستان به شمار می رود که طبیعت در زیباترین حالت خود قرار دارد.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. الناز پاسخ

    این روستا خیلی خوبه من اون جا به دنیا اومدم مادر پدر مادر من اهل اونجا هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *