امامزاده سید ابراهیم داهوئیه

امامزاده سید ابراهیم داهوئیه

گردشگری مذهبی، گونه ای از گردشگری است که به دلیل شرایط ویژه و ریشه داشتن در فرهنگ دینی، نقش مهمی در پایداری فرهنگی و اقتصادی ایران دارد و ظرفیت های زیادی برای توسعه خدمات گردشگری در مناطق مختلف کشور فراهم می سازد. در گردشگری مذهبی، جاذبه های مذهبی نظیر زیارتگاه ها، مقبرۀ امامزاده ها و سایر مشاهیر مذهبی، مساجد، کلیساها و آیین ها و مراسم مذهبی، عامل جذب گردشگر به مکان مورد بازدید هستند. این گونه از گردشگری که با اعتقادات و باورهای مذهبی بازدیدکنندگان یا قدمت و جاذبة تاریخی مکان های مذهبی گره خورده است، ریشه در تاریخ ایجاد مذاهب دارد و ظرفیت عظیمی را برای جذب گردشگر در مناطق مختلف کشور ایجاد می کند، حتی به دلیل جایگاه ویژۀ ایران در جهان اسلام، در ابعاد بین المللی توسعه صنعت گردشگری کشور نیز نقش مهمی ایفا می کند. با گسترش اسلام در ایران، مدفن های امام زادگان به تدریج به مراکز زیارتی تبدیل شدند و به دنبال این روند، پیشوایان دینی با ساختن بارگاه های متناسب، بناهایی شاخص و برجسته در هر محل به وجود آوردند. یکی از این مراکز زیارتی، امامزاده سید ابراهیم داهوئیه به شمار می رود که در شهرستان زرند استان کرمان قرار گرفته است.

معرفی امامزاده سید ابراهیم داهوئیه

 

معرفی امامزاده سید ابراهیم داهوئیه

زرند یکی از شهرهای استان کرمان به شمار می رود که مرکز شهرستان زرند نیز محسوب می شود. این شهر دارای قدمتی بالا است به طوری که تاریخچه آن به دوران پیش از اسلام در ایران بر می گردد. این شهر، مانند سایر نواحی کرمان، در نیمه نخست سده چهارم، در اختیار حاکم مستقل ایالت کرمان، ابوعلی محمد بن الیاس بود. وی بر کنار شهر قلعه ای مستحکم ینا کرده بود. آب مورد نیاز مردم این شهر بزرگ از کاریز تأمین می شد، مسجد جامع در میدان شهر و در نزدیکی بازار واقع بود. با توجه به فدمتی که این منطقه دارد در آن می توان جاذبه های گردشگری متنوعی را پیدا کرد که یکی از آنها امامزاده سید ابراهیم زرند به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با این امامزاده بیشتر آشنا خواهیم کرد. این امامزاده در روستای دشت خاک قرار دارد و در بین اهالی از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. سید ابراهیم (ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) محسوب می شود که در راستای ترویج مذهب شیعه در منطقه مذکور فعالیت داشته است. گفته می شود که نسب ایشان با سه نسل به امام موسی کاظم می رسد و بدین شرح است: «سید ابراهیم بن محمد الحائری بن ابراهیم الضریر الکوفی بن محمد العباد بن موسی الکاظم (ع)». بنای آرامگاه ایشان چندین بار تخریب و سپس دوباره ترمیم شد. در سالیان اخیر نیز بنایی جدید بر روی مقبره ایشان ساخته شده، که دارای امکانات رفاهی مناسبی است.

تاریخچه امامزاده سید ابراهیم

تاریخچه امامزاده سید ابراهیم

گفته می شود که وی سیدی جلیل القدر، عظیم الشان و بسیار بزرگوار و صاحب کرامت است. او مکنی به ابوحامد و همچون جدش ابراهیم الضریر، مقلب به مجاب است. پدرش از سادات بزرگوار حائر حسینی محسوب می شد که به زهد و تقوی مشهور و معروف بوده است و در سال ۲۴۷ ه0ق به خاطر ظلم و فشاری که از سوی عمال متوکل عباسی به سادات می شد از حائر به قصر بن هبیره و از آنجا به بهبهان و سپس به سیرجان منتقل شد. تا این که پس از دعوت مردم کرمان به این شهر مهاجرت کرد و در اواخر همین قرن در کرمان وفات یافت و آرامگاه ایشان که به شاهزاده محمد مشهور است در خیابان هفده شهریور کرمان قرار دارد. سید ابراهیم در کرمان متولد شد و نشو و نمای وی نیز در این شهر بوده است. او در قیام بر علیه خوارج که به رهبری سید محمد حسنی شرکت داشته است. عاقبت بر اثر جراحات و تحت تعقیب بودن به این مکان آورده شد و در همین مکان وفات یافت و به خاک سپرده شد.

راه های دسترسی به امامزاده سید ابراهیم

راه های دسترسی به امامزاده سید ابراهیم

این امامزاده در شهرستان زرند قرار دارد که برای رفتن به آنجا می توانید بلیط اتوبوس زرند را به صورت آنلاین خریداری کنید و سپس به این شهر سفر کنید. پس از آن با وسایل نقلیه عمومی به روستای داهوئیه که این بنا در آن قرار دارد حرکت کنید.

بازدید از امامزاده سید ابراهیم داهوئیه

برای زیارت این امامزاده بزرگوار نیازی به پرداخت هزینه نیست و همانطور که اشاره شد در این مکان امکانات رفاهی قابل قبولی وجود دارد که در صورتی که به آنجا بروید می توانید از آنها استفاده کنید. پیشنهاد مستر بلیط به شما این است که به این منطقه سفر کنید و حتما به زیارت این امامزاده نیز بروید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *