قلعه دختر کرج کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

0 810

از آنجا که کرج یکی از شهرهای قدمت دار ایران بشمار می رود، طبیعی است که دارای آثار باستانی زیادی باشد. یکی از این آثار تاریخی قلعه دختر کلاک بوده که برای دیدن آن باید به سه کیلومتری شرق کرج رفت.

در ارتفاعات کوه قلعه اسفندیار که در قسمت شرقی دهکده کلاک قرار دارد، تکه هایی از دیوار یک ارگ را می بینیم که به طور کامل تخریب شده و از آن تلی از خاک بر جامانده و تقریبا پلان آن را نمی توان تشخیص داد. این دژ در لبه کوه احداث شده و بر بلندای آن می توان منطقه کرج و گرمدره و همینطور ضلع غربی تهران را از نظر گذراند.

گمان می رود که از قلعه دختر کلاک در گذشته، برای مقر دیده بانی استفاده کرده باشند و یحتمل در زمان حیاتش با دژهایی همچون شاه دزد، ری زمین، تنگ گسیل و شهرستانک مراوداتی داشته است. چنانچه تصمیم دارید که این مکان را در شهر کرج بازدید کنید، پیشنهاد می کنیم که با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص آن بدست آورید.

تاریخچه قلعه دختر کرج

تاریخچه قلعه دختر کرج

قلعه دختر کلاک را با اسامی دیگری همچون قلعه دختر و آتشگاه قصران نیز می شناسند و بازدید کنندگان باید سراغ آن را در روستای کلاک در سه کیلومتری شرق کرج بگیرند. سفال هایی که در قسمت فوقانی و پیرامون این ارگ دیده می شود، تشابه و هماهنگی زیادی به سفال های به کار گرفته شده در بناهای مربوط به سلسله سلجوقی و سلسله ایلخانی دارد.

همین دلیل باعث شده که این قلعه را مربوط به آن دوران بدانند. این اثر تاریخی از حیث اهمیتی که دارد در اواخر سال ۱۳۸۱ به شماره ۸۰۰۴ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

شرايط بازديد از قلعه دختر کرج

برای سفر به کرج می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی ارزان قیمت مانند قطار و اتوبوس استفاده کنید. چنانچه قصد دارید که هزینه های سفر را تا حد امکان کاهش دهید بهتر است بلیط قطار کرج را خریداری نمایید که هم هزینه ها را پایین آورده، هم از امنیت بیشتر برخوردار باشید. برای دیدن این قلعه نیازمند شرایط خاصی نیستید و حتی بازدید از آن برای عموم رایگان است.

شرايط بازديد از قلعه دختر کرج

آدرس و نحوه دسترسی

از راه های متفاوتی می توان خود را به قلعه دختر رساند و این بستگی دارد که شما از کدام نقطه می خواهید به این محل بروید. برای رفتن به این نقطه از کرج باید از تاکسی یا خودرو شخصی استفاده کنید.

آدرس قلعه دختر: استان البرز، کرج، روستای کلاک، قلعه دختر کرج

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.