حوضچه دختر گبر

حوضچه دختر گبر؛ معرفی + راه های دسترسی

هر شهر گردشگر پذیر، که در ایران تعدادشان کم نیست، از تعداد زیادی جاذبه های گردشگری تشکیل شده است که سالانه تعداد بی شماری از توریست های داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می کنند. جاذبه های گردشگری از ویژگی های مختلفی برخوردارند که باعث می شود آن جاذبه تبدیل به یکی از عناصر اصلی در گردشگری منطقه موجود در آن تبدیل شود.

یکی از این ویژگی ها این است که شما تنها در مکانی که این جاذبه وجود دارد می توانید به آن دسترسی داشته باشید و از آن استفاده کنید. این بدان معنی است که برای مصرف محصول، مشتری باید ابتدا به آن محلی که جاذبه وجود دارد سفر کنید. این ویژگی باعث منحصر به فرد شدن جاذبه های گردشگری شده اند و جذابیت آنها را دو چندان کرده است.

به همین دلیل سالانه افراد زیادی برای این که بتوانند به همچین ویژگی دست پیدا کنند دست به سفر می زنند. در ایران آثار تاریخی زیادی وجود دارند که به نوبه خود منحصر به فرد هستند. یکی از آنها، حوضچه دختر گبر اقلید است، که بعید به نظر می رسد مانند آن را در هیچ کجای دیگری پیدا کنید. اگر با این توصیفات علاقمند به دانستن بیشتر در مورد آن شدید مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

حوضچه دختر گبر

معرفی حوضچه دختر گبر

این سازه تاریخی در شهر اقلید استان فارس قرار دارد و به سبب ساختار و ماهیت منحصر به فردش از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آید. شهر اقلید زمانی در جاده شاهی، که از شیراز به اصفهان می رفت، قرار داشت همین موضوع سبب اهمیت این شهر شده بود. حوضچه دختر گبر در مرکز شهر اقلید قرار دارد در پای تپه ای به نام تل قلات واقع شده است که به دوران ساسانیان بر می گردد.

به خاطر قدمت بالایی که این اثر دارد از آن با نام شناسنامه  اقلید یاد می کنند. این سازه روش تدفین یکی از بزرگان آن دوران،ساسانیان، را نشان می دهد. در این روش فرد متوفی را در درون دخمه ای قرار می دانند و روی آن را می پوشاندند. بر اساس اعتقادات مذهبی آن زمان، دلیل این گونه تدفین آلوده نکردن زمین بود.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر اقلید و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “اقلید” را مطالعه نمایید.

ساختار حوضچه دختر گبر اقلید

ساختار حوضچه دختر گبر اقلید

این سازه از یک بنای حوض مانند تشکیل شده و به صورت جعبه ای مستطیل شکل با عمق حدود 30 ساتی متر است و برای رسیدن به آن دو پله ساخته اند. این سازه به صورت دستکند در دل کوه است. بر دیواره آن می توانید کتیبه ای را مشاهده کنید که در روی آن مشخصات فرد متوفی و سال ساخت آن ذکر شده است. چند سطر اول کتیبه به طور کامل پاک شده و متن آن به این صورت ترجمه می شود:

«این دخمه ……. بابكان یكم …. …… …… زرتشتیان وبیشاپور مرزبان فرمود ساختن و این ماه آبان در سال 6 یزدگرد شاهان شاه وروزخور به بخت شدوروز ماه تنی به این آیین را به دخمه نهاده و خواسته(ای) به ارزش 12000 مزد فرمود داد».

این سنگ نبشته به همراه نبشته های دربند قفقاز و چند نبشته در حوالی تخت جمشید از مهمترین نبشته های پهلوی به خط شكسته با سطرهای عمودی هستند. همانطور که در این نوشته آمده این بنا، گور دخمه ای بوده است. هومباخ به این نتیجه رسید كه دخمه در اصل آرامگاه محصوری بوده است.

به این صورت که در این حوض سنگی، یك نفر به راحتی می توانسته است با زانوی جمع شده دفن شده باشد. احتمالا در زمان خود این بنا دارای درپوشی سنگی بوده است که پس از گذاردن جسد در آن بر روی گور دخمه قرار داده اند و به مرور زمان از بین رفته است.  این كتیبه قدیمی ترین كتیبه سنگ مزار كشف شده در ایران به خط پهلوی است.

اگر قصد سفر به اقلید را دارید و برای انتخاب وسیله نقلیه دچار تردید هستید، مستر بلیط به شما اتوبوس را پیشنهاد می کند. با خرید بلیط اتوبوس اقلید می توانید سفری مقرون به صرفه و همراه با جذابیت های جاده ای را در پیش بگیرید.

راه های دسترسی به حوضچه دختر گبر

راه های دسترسی به حوضچه دختر گبر

اگر با خواندن توضیحاتی که درباره این اثر تاریخی برای شما آوردیم، علاقمند به دیدن این سازه شدید باید بدانید که سفر خود را باید به اقلید شروع کنید. قرار گیری این اثر در ناحیه شهری کار را برای دیدار از آن اسان کرده است. شما با هر وسیله نقلیه اعم از شخصی یا عمومی می توانید به راحتی به تماشای آن بروید.

شرایط بازدید

اگر به شهر اقلید رفتید، بازدید  از این بنا را فرا موش نکنید زیرا دیدار از آن زمان زیادی از شما صرف نمی کند و می توانید در کمتر از یک یا دو ساعت از آن دیدن کنید و در ضمن نیازی به پرداخت هزینه نیز ندارد. در شهر اقلید می توانید از تعداد زیادی از آثار تاریخی، که به دوران پیش از اسلام و بعد از اسلام در ایران بر می گردند، دیدن کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل شیراز شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *