دره قاسملو

0 547

ارومیه، شهری است که بر روی پستی و بلندی های زیادی واقع شده است و در پی این پستی و بلندی ها، کوه ها و دره هایی به وجود آمده اند. یکی از همین دره ها که گذشته و سابقه تاریخی دارد و معمولا از آن برای جلوگیری از افراد متجاوز استفاده می کردند، دره قاسملو است. این دره امروزه از زیبایی های خاصی برخوردار است که تماشا کردن آن در فصل بهار، حس بسیار لذت بخشی را به انسان منتقل می کند‌. اگر شما هم راجع به ادامه این مقاله کنجکاو هستید، حتما مطالب را تا انتها دنبال کنید؛ زیرا مجله مستر بلیط سعی کرده تا تمامی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهد.

درباره دره قاسملو

این دره یکی از جاذبه های گردشگردی ارومیه به شمار می رود. دره قاسملو در موقعیت جغرافیایی نسبتا خوبی قرار گرفته و به همین دلیل از آب و هوای نسبتا معتدل و خنکی برخوردار است. این منطقه بسیار سر سبز و دلنشین، علاوه بر این که یکی از مشهور ترین مکان های تفریحی ارومیه محسوب می شود و جزء مناطق مهم از لحاظ پوشش گیاهی هم به شمار می رود‌. در دره قاسملو انواع گیاهان دارویی و خوراکی وجود دارد که استفاده کردن از آن ها آزاد است. البته فراموش نکنید که گیاهان سمی هم در دره وجود دارند و اگر فردی قصد استفاده از گیاهان را داشت، حتما باید از قبل شناخت کافی به آن گیاه داشته باشد. دره قاسملو نام دیگری به اسم خان دره سی و شهیدان دارد؛ البته در پشت نام های دره اتفاقات جالب تاریخی رخ داده است که سبب نام گذاری دره بوده اند. در قسمت بعد با این وقایع تاریخی آشنا می شوید.

درباره دره قاسملو

تاریخچه دره قاسملو

عبدالرحمان قاسملو فردیست که نام دره توسط او و کارهایی که در گذشته انجام داده، نامیده شده است. این فرد، یکی از اعضاء حزب دموکرات کردستان بود. او در این دره بکر و آرام، کشتارهای زیادی انجام می داد و به این دلیل نام دره قاسملو نامیده شده است. البته اکنون کمتر کسی از افراد جوان ارومیه او را به عنوان قاسلمو می شناسند؛ زیرا پس از این که جنگ بین ایران و عراق اتفاق افتاد، دره مکانی برای دفاع از کشور شد و افراد زیادی هم جان خود را از دست دادند. از آن روز به بعد دره قاسملو، دره شهیدان نامیده شد و تا کنون هم مردم بومی و حتی گردشگران آن را به نام شهیدان می شناسند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

به جرأت می توان گفت این منطقه در بهترین جای ارومیه واقع شده است؛ زیرا زمانی که افراد وارد آن می شوند، می توانند رودخانه و آبشارهایی را مشاهده کنند که از کوه یا طبیعت سر چشمه گرفته اند. دره شهیدان یا همان دره قاسملو، از زمانی که محبوب شده و نام آن در لیست مکان های تفریحی ارومیه ثبت شده، به مکانی تفرجگاهی تبدیل شده است تا گردشگران و مردم بومی بتوانند از آن استفاده کنند. از آنجایی که اوایل، مسیر جاده سخت به نظر می رسید و دسترسی با وسایل نقلیه به دره سخت بود، پارکینگ ساده ای در ابتدای دره با کمک ماشین های بزرگ و غول پیکر درست کردند و جاده ناهموار را مسطح کردند تا افراد بهتر بتوانند وسایل نقلیه خود را در دره بگذراند. شاید با خود بیاندیشد که تنها جاذبه دره، به تماشا کردن کوه ها و باغ ها ختم می شود؛ باید بگوییم که اصلا این گونه نیست؛ زیرا درون دره چند چشمه و آبشار وجود دارد که به تنهایی جاذبه منحصر به فردی هستند. مثلا یکی از همین آبشارهای زیبا، آبشار ۱۵ متری دره است. این آبشار یکی از بزرگترین آبشارهای دره قاسلمو به شمار می رود. آبشار در دل کوه ها و پستی و بلندی های دره واقع شده است که با طی کردن مسافت نسبتا کمی می توان از آن بازدید کرد. البته اگر قصد گشت و گذار در دره را داشته باشید، می توانید در گوشه و کنار چشمه های کوچکی را هم مشاهده کنید که به رودخانه دره متصل می شوند. درون دره خانه یا ساختمانی برای استفاده کردن وجود ندارد و سرتاسر آن را درختان و بوته ها پوشانده اند، اما اگر کسی قصد داشت که شب را در دره بگذراند، می تواند در کوه ها غارهای کوچک و بزرگ را مشاهده کند و شب خود را آنجا سپری کند. با وجود این که حیوان وحشی در دره قاسملو دیده نشده، اما پیشنهاد مستر بلیط این است که حتما در حین بازدید از طبیعت بکر، مراقب حیوانات بزرگ و کوچک باشید و سعی کنید که به گیاهان و حیوانات آسیب نزنید.

شرایط بازدید از دره قاسملو

شرایط بازدید از دره قاسملو

دره یک جاذبه طبیعی است و تمام افراد بدون محدودیت می توانند از آنجا بازدید کنند و از آرامش و زیبایی دره لذت ببرند. برای وارد شدن به دره نیاز به پرداخت هیچ گونه پول یا هزینه ای نیست و بازدید کردن برای همه افراد کاملا رایگان است. البته افرادی که قصد بازدید از دره قاسملو را دارند، باید مراقب پستی و بلندی ها و جانوران دره باشند. دره قاسملو در بین رشته کوه ها قرار گرفته و مسلما زیستگاه برخی از حیوانات کوچک است که برخی از آنان به شدت خطرناک هستند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد بازدید از دره را دارید، بهتر است که تجهیزات و وسایل لازم را با خود به همراه داشته باشید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

دره قاسملو در اطراف جاده ارومیه – اشنویه واقع شده است و برای بازدید کردن از آن باید کمی از جاده اصلی دور شد تا دره خود را نشان دهد. دسترسی تا پارکینگ دره با تمامی وسایل نقلیه هم امکان پذیر است و همه افراد بدون محدودیت می توانند وسایل نقلیه خود را در پارکینگ خاکی دره پارک کنند. البته نکته قابل توجه این است که آن جا نگهبانی وجود ندارد و امنیت کافی هم قطعا در آن اطراف نیست. افراد می توانند وسایل نقلیه خود را بعد از مطمئن شدن از ایمنی آن، ترک کنند و برای بازدید از دره راهی شوند. اگر جزء افراد گردشگر هستید و قصد دارید که برای اولین بار به ارومیه سفر کنید، می توانید با تهیه کردن بلیط هواپیما ارومیه، سفر خود را راحت و بدون دردسر شروع کنید و بعد از رسیدن به ارومیه از دره قاسملو و بقیه جاذبه های تاریخی، گردشگری ارومیه بازدید کنید و با ثبت خاطره های خوب، روح خود را جلا بخشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.