دره شهر؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 524

دره شهر یکی از شهرهای تاریخی و کهن بوده که در قسمت غربی کشور و در نزدیکی کوهپایه کبیرکوه یکی از رشته کوه‌ های زاگرس واقع شده است. این شهر در زمان های گذشته بخشی از حکومت اتابکان لرستان بشمار می رفت.

دره شهر در قسمت جنوبی ساحل رودخانه سیمره و در ناحیه جنوب شرقی استان ایلام قرار دارد. در ضلع شرقی و جنوب شرقی با استان لرستان و خوزستان و در ضلع شمالی، شمال غربی و جنوب غربی با سایر شهرهای ایلام در ارتباط است.

کبیرکوه دربخش انتهایی این شهر باعث وجود آمدن یک پوشش جنگلی شده که شرایط آب و هوایی آن ناحیه را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث شده که اوخر فصل زمستان و فصل بهار، زیبایی خاصی بر منطقه حاکم شود.

خرابه های ماداکتو پایتخت تابستانی عیلامی ها که دیرینگی آنها به عصر ساسانیان بر می گردد، در این شهر قرار دارد و به یک جاذبه گردشگری پرطرفدار تبدیل شده است. البته این تنها جاذبه دره شهر نیست و با توجه به قدمتی که دارد، جاذبه ها و مکان های توریستی زیادی در آن دیده می شود که در ادامه این محتوا به آنها اشاره خواهیم کرد. چنانچه تصمیم دارید از شهر باستانی دره شهر بازدید نمایید، توصیه می کنیم با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص آن بدست آورید.

تاریخچه

تاریخچه دره شهر

دیرینگی دره شهر به عصر ساسانیان بر می گردد و پیش از اینکه به آن دره شهر بگویند، « ماداکتو» نام داشت. این شهر به دلیل شرایط آب و هوایی فوق العاده مطبوع، آبادانی، وجود چشمه ها و آبراهه های متعدد، وجود دشت های سرسبز و همچنین حیوانات قابل شکار به پایتخت تابستانی بزرگان عیلامی  تبدیل شده بود.

این شهر بین آبرفت های سیمره و خرابه های باستانی آن و در دو جهت مسیر رودخانه دره شهر قرار دارد. چنانچه به طور دقیق تری بخواهیم آدرس آن را عنوان کنیم باید به منتهی الیه تپه ماهورهای دامنه شمالی کبیرکوه مراجعه نمایید.

آبادانی این منطقه باعث ورود مسافران زیادی به آن می شود که تمایل دارند آخر هفته خود را در یک جای خوش و آب و هوا سپری کنند. آنچه که تاکنون تاریخ برای ما روشن کرده نشان می دهد که این شهر نخستین شهر عیلامیان بوده‌ که در هجوم آشور بانی پال تخریب و مردم آن قتل عام شده اند.

در زمان حکمرانی هخامنشیان این شهر یا خیلی مورد توجه قرار نگرفت و یا اینکه در دوران تخریب به سر می برد؛ اما روی کار آمدن حکومت اشکانیان عصر تجدید حیات آن محسوب می شد و در دوره ساسانیان دوباره مورد توجه قرار گرفت و آباد شد.

این شهر از قدیمی ترین شهرهای ایران است که مردم در آن اسکان داشته اند و در آن زمان با نام سیمره نیز آن را می شناختند و پیش از روی کار آمدن سلسله پهلوی، زیر نظر اتابکان لر اداره می شد، و پس از اینکه استان ایلام تشکیل گردید از لرستان جدا و به استان ایلام اضافه شد.

خرابه های باقی مانده از دره شهر در عصر ساسانی، آثار شهرسازی در آن را هویدا می سازد. اشیا و سکه های قدیمی که در اینجا پیدا شده نشان می دهد به خسرو سوم و وارثان او تعلق داشته است. قرارگیری این شهر در دامنه کبیرکوه و نزدیکی به روخانه سیمره باعث شده که کشاورزی رونق خوبی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان دره شهر و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “دره شهر” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

دره شهر به عنوان بزرگترین شهر کهن در ناحیه غربی کشور شناخته می شود و به دلیل گستردگی منابع تاریخی، آن را قطب تاریخ استان ایلام نیز معرفی می کنند. وجود آن در جوار کبیرکوه و همچنین خرابه‌ های شهر باستانی ماداکتو یک امتیاز مثبت بوده و آن را به مرکز گردشگری غرب کشور تبدیل کرده است.

از حیث زمین‌ شناسی جز وسیع ترین ژئوپارک‌ های جهان شمرده می شود و پس از خود ایلام از نظر گستره شهری، دومین شهر بزرگ استان محسوب می شود و به خاطر تعداد زیاد قلعه‌ های باستانی و کهنی که دارد به شهر قلعه‌ های ایران نیز لقب دارد. دره شهر در ۱۴۲ کیلومتری ایلام و در همان مسیر جاده ایلام – پل دختر واقع شده است.

اگر می خواهید با ماشین شخصی از ایلام به این شهر سفر کنید، بدانید که باید 3 ساعت رانندگی نمایید. شرایط جوی و آب و هوایی دره شهر معتدل و خشک بوده و معمولاً بالاترین دما برای آن در فصل تابستان 42 درجه و کمترین دمای آن نیز در فصول سرد سال ۶- درجه گزارش شده است.

بر اساس تقسیم بندی های صورت گرفته به دستور وزارت کشور در سال 1367، این شهرستان دارای دو بخش دره شهر و بدره و 6 منطقه به نام های: اسدآباد، قلعه گل، سرخ‌ آباد، شهید مدنی، بهمن‌ آباد و ناحیه مرکزی و جنوبی است. این تقسیم بندی ها به جهت ارائه خدمات بهتر و همچنین مدیریت شهری صورت گرفته است.

با توجه به تقسیم بندی صورت گرفته، برخی از روستاها، به مناطق شهری پیوسته اند و اکنون جز شهر به حساب می آیند و نام آنها صرفاً متعلق به تقسیمات کشوری پیشین می باشد.

شرایط بازدید

اگر می خواهید به این شهر سفر کنید، می توانید از دزفول در خوزستان و خرم آباد حرکت خود را آغاز نمایید. چنانچه از پایتخت عازم این شهر هستید، باید استان های قم، اراک را پشت سر بگذارید و به طرف خرم آباد حرکت کنید و در انتها از مسیر جاده پل دختر به دره شهر بروید.

دقت داشته باشید که در مسیر ورود به این شهر، جاذبه های گردشگری بی نظیر دیگری نیز وجود دارد که بازدید از آنها می توانید لذت سفر را برای شما دو چندان کند. به عنوان مثال اگر دوستدار فضاهای سرسبز و طبیعت باشید، بازید از آبشار ماربره که در حوالی این شهر قرار دارد را از دست ندهید.

شرایط بازدید

برای رفتن به دره شهر در استان ایلام وسایل نقلیه مختلفی در دسترس است. می توانید با مراجعه به یکی از وب سایت های قابل اعتماد مثل مستر بلیط، بلیط مقصد خود را قبل از شروع سفر رزرو و خریداری نمایید. چنانچه بلیط را به صورت آنلاین سفارش دهید، مزایایی همچون تخفیف شامل حالتان می شود، حتی ممکن است که با تورهای تفریحی نیز مواجه شوید.

توصیه می کنیم بازدید از این شهر را به فصل بهار و یا اوایل تابستان موکول نمایید که در این ایام طبیعت بسیار دیدنی دارد. البته هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد برای مثال اوایل پاییز که هوا معتدل می شود، زمان خوبی برای سفر خواهد بود.

انتخاب نوع وسیله نقلیه در سفر به خود شما بستگی دارد، اگر برای رسیدن به مقصد عجله دارید و می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن خود را به آنجا برسانید، یک بلیط هواپیما خریداری نمایید و در صورتی که قصد دارید در هزینه ها صرفه جویی کنید و یا از مسیر سفر لذت ببرید، بلیط اتوبوس دره شهر را به شما پیشنهاد می کنیم.

راه های دسترسی به دره شهر

برای اینکه به دیدن شهر باستانی دره شهر بروید، می توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

آدرس: استان ایلام – دره شهر.

پیشه مردم دره شهر

پیشه مردم دره شهر

مراسمات و جشن های متفاوتی در این شهر برگزار می شود که با تنظیم زمان سفر می توانید در آنها حضور داشته باشید و لذت ببرید. یکی از شاخص ترین ویژگی مردم این منطقه از ایلام، ترانه ها و موسیقی لری است که در انواع مختلف بزمی، رزمی و حماسی ارائه می شود و اغلب در مراسمات و جشن ها اجرا می شود.

بیشتر مردم در این ناحیه به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی به شغل کشاورزی، باغداری و دامداری مشغول هستند و این مشاغل از دیرباز تا کنون پایدار بوده اند. غلاتی همچون: ‌گندم، جو، بنشن، ذرت، گیاهان علوفه ای، برنج و … در خاک حاصلخیز این شهر کاشت و برداشت می شود. مردم دره شهر به گویش لری و کردی و اهالی بدره به گویش کردی صحبت می کنند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ایلام شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

معرفی مکان های تاریخی و دیدنی شهر

بناهای تاریخی و آثار کهن در دره شهر به وفور دیده می شود به طوری که توضیح تک به تک آنها از حوصله این مقاله خارج است و ما تنها به نام آنها اشاره می کنیم. این منطقه را می توان یک سایت محبوب برای تاریخ دانان و باستان شناسان برشمرد. بر اساس شنیده ها، روزگاری در این شهر پنج هزار خانه وجود داشته است.

یکی از مهمترین بناهایی که طی کاوش های صورت گرفته پیدا شده، سازه ای است که گمان می رود مسجد و یا عبادتگاهی در دوره اسلام باشد. عده ای معتقدند که این شهر توسط خسرو پرویز پادشاه ساسانی بنا شده و گویا زمانی که اسکندر مقدونی از شوش به طرف شعر کلنی سفر می کرده، از این شهر عبور داشته است.

معرفی مکان های تاریخی و دیدنی شهر

 • تنگ ماژین در روستای ماژین
 • تفریحگاه کلم بدره واقع در حد فاصل ایلام – بدره
 • پل چم نمشت واقع در ۴ کیلومتری دره شهر
 • تنگه – بهرام – چوبین
 • پل ساسانی واقع در انتهای جنوبی دره شهر
 • غار کناتاریکه واقع در ارتفاعات سیوان و در نزدیکی دهکده پاکل
 • پل گاومیشان واقع در مسیر رود سیمره
 • دژ شیخ مکان واقع در ۶ کیلومتری جنوب شرقی دره شهر
 • دژ ساسانی واقع در روستای کلم بدره
 • شهر تاریخی دره شهر در حد فاصل دره شهر و بهمن آباد
 • شهر تاریخی ماژین واقع در تنگ ماژین دره شهر
 • آتشکده واقع در دره شهر ایلام
 • آتشکده سیکان واقع در دهکده سیکان
 • آتشکده مهدی آباد واقع در دهکده مهدی آباد
 • مقبره بابا سیف الدین واقع در شمال شرقی دره شهر
 • آرامگاه امامزاده مهدی صالح در گورستان ماژین
 • آرامگاه جابر واقع در دره شهر
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.