شهرهای تاریخی یکی از مقاصد اصلی سفر برای بسیاری از افراد به شمار می روند. افراد زیادی هنگام تصمیم گیری برای انتخاب مقصدشان این شهرها را جزء اولین گزینه هایشان قرار می دهند. شهرستان تفت که در  استان یزد قرار گرفته است می تواند یکی از این مقاصد باشد. این شهرستان دمای هوای پائین تری نسبت به دیگر مناطق استان کویری یزد دارد به همین خاطر می تواند مکان مناسبی برای سفر در فصل بهار و حتی تابستان به شمار آید. شهرستان تفت که پیشینه ای غنی دارد سرشار از آثار تاریخی رنگارنگ است که دیدار از هر کدام می تواند جذابیتی خاص به سفرتان ببخشد، به خصوص اگر از دوستداران تاریخ هم باشید. اگر تصمیم دارید روزی از این منطقه دیدن کنید بهتر است در مورد آثار تاریخی آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. مجله مستر بلیط این مشکل را برای شما حل کرده است و در مورد آثار تاریخی این شهرستان مطالب کوناگونی دارد. در این بخش نیز یکی از آثار تاریخی آن انتخاب و اطلاعاتی درباره آن گردآوردی شده است. این اثر تاریخی حمام دربند میرزا نام دارد، که اگر علاقه دارید بیشتر در مورد آن بدانید بدانید بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

درباره حمام دربند میرزا

درباره حمام دربند میرزا

حمام دربند میرزا در شهرستان تفت استان یزد و در شهر تفت قرار دارد که تاریخ ساخت آن نیز به دوران قاجار بر می گردد. حمام های قدیم که به گرمابه معروف بودند به دلیل معماری، گچ بری، نقاشی های ارزشمند ادبی، اسطوره ای، مذهبی، سازه های خاص و طراحی ویژه معماری به عنوان آثاری تاریخی و دارای ارزش ملموس میراث فرهنگی محسوب می شوند. این حمام قدیمی در محله دربند میرزای تفت و در مجاورت حسینیه و مسجدی به همین نام واقع شده است. معماری خاص این اثر باعث شده است در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره‌ی ثبت ۱۲۳۵۶ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت برسد.

معماری حمام

حمام های قدیمی و سنتی در ایران همگی دارای بخش هایی شبیه به هم هستند، که تنها در تزئینات با هم متفاوتند. حمام دربند میرزا از دو حمام کوچک و بزرگ تشکیل می شود که درب ورودی حمام کوچکتر در پشت بام حمام قرار دارد. پلان حمام به صورت مربع شکل است و چند متر پایین تر از سطح کوچه قرار دارد و برای وارد شدن به آن باید چند پله پایین رفت. در بیشتر حمام های قدیمی این کار را انجام داده اند که هم از اتلاف گرما و هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند و هم استفاده از آب برای استحمام، آسان‌تر و راحت تر صورت می‌گرفته است. حمام بزرگ تر دو سربینه دارد که یکی در فصل تابستان و دیگری در فصل زمستان مورد استفاده قرار می گرفته است. سربینه ای که بیشتر در فصل تابستان مورد استفاده قرار می‌گرفته و برای رسیدن به صحن حمام باید از آن عبور کرد، پلانی هشت ضلعی دارد که در اضلاع آن غرفه‌ هایی تعبیه شده است و استفاده کنندگان، رخت و لباس خود را در این قسمت قرار می دادند، همچنین در وسط سربینه هم حوضی ساخته شده است. راهرویی، سربینه تابستانی را به سربینه زمستانی حمام وصل می‌کند، لازم به ذکر است که سربینه دومی نقشه ای مستطیل شکل با سقف کجاوه‌ای دارد و به صورت طاق و تویزه است و پس از آن صحن اصلی یا گرمخانه که خزینه های حمام در آن بودند و جهت شست و شوی بدن مورد استفاده قرار می‌گرفته، قرار دارد. گرمخانه به صورت هشت ضلعی است که در اضلاع آن خزینه، اتاق دوش، غرفه و حوض دیده می شود و روی پشت بام هم انباری برای حمام ساخته شده است. سقف تمامی غرفه‌ها و سردر ورودی و خروجی این سربینه نيز دارای تزئینات کاربندی گچی است.

برای سفر به تفت می توانید از اتوبوس کمک بگیرید و خرید بلیط اتوبوس را نیز به صورت آنلاین از مستر بلیط انجام دهید.

معماری حمام

راه های دسترسی به حمام دربند میرزا

برای اینکه بتوانید این حمام را از نزدیک ببنید باید به شهر تفت و محله دربندمیرزا بروید. برای رفتن به این محله در هر نقطه ای از شهر باشید می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید و در صورتی که می خواهید می توانید از خودرو شخصی هم بهره ببرید. قرار گیری حمام در داخل شهر کار درسترسی به آن را آسان کرده است.

بازدید از حمام دربند میرزا

بازدید از این بنا در حال حاضر رایگان است و می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای از آن دیدن کنید. همچنین پس از دیدار از این حمام، می شود در سطح شهر نیز به گردش پرداخت و لحظاتی خوش را در کنار همسفرانتان تجربه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *