بازار دامغان؛ معرفی + راه های دسترسی

0 545

بازار دامغان کجاست؟ بازار را باید قلب تپنده هر شهر و مهم ترین عنصر آن تلقی کرد. این بازار ها هستند که باعث رونق هر شهر می شوند. این امر به خصوص در گذشته بیشتر نمود پیدا می کرد. شهرهائی که دارای بازار بودند، رفت و آمد بیشتری داشتند همینطور از اقتصاد پویا تری نیز برخوردار بودند.

این بازارها بودند که شهر را معرفی و مشهور می‌کردند. آنها تنها محلی برای انجام امور اقتصادی نبودند بلکه مکانی برای تبادلات اجتماعی و گاها سیاسی نیز بودند. بسیاری از تحولات سیاسی که در دوران گوناگون تاریخی در ایران رخ داد، از بازارها شروع شده و شکل گیری آن ها از بازار ها بوده است.

بنابراین می توان گفت بازار از عناصر اصلی و با اهمیت در شهرهای تاریخی ایران بوده است. دامغان که یکی از شهرهای تاریخی ایران است نیز بازار تاریخی در قلب خود دارد که از اهمیت بسیاری برخوردار است. در ادامه این مطلب مجله مستر بلیط شما را با بازار تاریخی دامغان آشا می کنیم.

درباره بازار تاریخی دامغان

معرفی بازار دامغان

این بازار در مرکز شهر دامغان و در خیابان امام خمینی این شهر قرار دارد و قدمت آن به دوران قاجار باز می گردد. این بازار مانند اکثر بازارهای تاریخی و سنتی در ایران در مرکز شهر قرار دارد. این بازار در تاریخ بیست آذر ماه سال 1379 به ثبت آثار ملی رسید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دامغان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “دامغان” را مطالعه نمایید.

معماری بازار دامغان

معماری بازار دامغان

یکی از خصوصیات بناها در گذشته این بود که بر اساس اقلیم منطقه ساخته می شدند. از آنجائی که دامغان در منطقه ای گرم و خشک واقع شده است بنابراین بناهای تاریخی که در آن ساخته می شد که گرمای هوا را به کمترین شکل وارد بنا کند و به گونه ای باشد که هوای داخل ساختان مطبوع باشد.

بازار سنتی ایران برای رفع نیازهای عمومی دارای تعدادی بنا با طرح و موقعیت مکانی مناسب برای پذیرا شدن فعالیت های مختلف بوده است. بعضی از این اجزا و خصوصیات آنها به شرح زیر می باشد: 1) راسته 2) سرا 3) تیمچه 4) چهار سوق.

بر خی از بازار ها که از لحاظ اندازه بزرگ تر بودند بنابراین کلیه قست ها را شامل می شدند و برخی دیگر تعدادی از این عناصر را داشتند. در بافت شهرهای سنتی، مجموعهٔ بازار دارای ارتفاع بیشتری نسبت به بافت هم جوار بوده است. این مجموعه استخوان بندی اصلی شهر را تشکیل می داد.

مسقف بودن بازار ضمن مصون نگه داشتن مردم از شرایط نامساعد جوی، حفظ امنیّت آنجا در ساعات تعطیلی بازار را نیز فراهم می نمود. از چوب برای پوشش های مسطح و صاف بازارها استفاده می شد و در مناطق شمالی سقف های شیب دار چوبی برای بازارها متداول بود.

درحالی که استفاده از مصالحی مانند آجر، گچ یا سنگ و آهک، به طور معمول منجر به شکل گیری پوشش های گنبدی با هندسه و نقوش زیبای گچ بری، کاشی کاری وآجر کاری شده است.

بازار سنتی دامغان

بازار دامغان از دیگر بازار های سنتی ایران کمی معماری متفاوت تری دارد. سقف این بازار به صورت طاق های جناغی ساخته و با گچ سفید شده است. از بیرون که پشت بام آن نگاه کنید سطحی گنبدی شکل خواهید دید که گل اندود شده است.

این کار به خنک ماندن بازار در فصول گرم سال کمک می کند. مغازه ها در دو طرف راسته اصلی که در امتداد شرق به غرب کشیده است خود نمائی می کنند. این مغازه ها دارای سقفی گنبدی شکل بوده اند که برخی از آنها به خاطر تعمیرات در حال حاضر دارای سقفی مسطح هستند.

خرید بلیط اتوبوس دامغان می تواند گزینه خوبی برای سفر به این شهر باشد. بهتر بلیط خود را از مستر بلیط و به صورت آنلاین تهیه کنید.

دسترسی به بازار دامغان

راه های دسترسی به بازار دامغان

برای دسترسی به این بازار می توانید خود را به مرکز شهر و خیابان امام خمینی دامغان برسانید. وسایل نقلیه عمومی برای این کار می توانند یاری گر شما باشند. برای این کار می توانید از اتوبوس یا تاکسی های شهری کمک بگیرید. اگر با اتوبوس به این منقطه بروید کافیست در ایستگاه اتوبوس خیابان آزادی یا میدان انتهای خیابان امام خمینی از اتوبوس پیاده شوید مسیر باقی مانده را پیاده روی کنید.

اگر با تاکسی به این حل بروید می توانید رو به روی درب اصلی از تاکسی پیاده شوید. در صورتی که تمایل به استفاده از خودروی شخصی دارید می توانید در پارکینگ نزدیک به بازار، خودرو خود را پارک کنید سپس به تماشا و گردش در بازار بپردازید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل دامغان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

بازدید از بازار دامغان

بازدید از بازار دامغان

برای بازدید از این بازار احتیاجی به به پرداخت هزینه ندارید. هنگام دیدار از این محل می توانید سوغاتی مورد نظرتان را از این مکان تهیه کنید و به قول معروف با یک تیر دو نشان می زنید. هم خرید می کنید و هم به بازدید از یک اثر تاریخی پرداخته اید. اگر نیاز به خوردن وعده غذائی پیدا کنید، می توانید از رستوران هائی که در اطراف یا خود بازار قرار دارند استفاده کنید.

آدرس: استان سمنان، دامغان، خیابان امام خمینی.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.