ایران دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری است که سالانه سیلی از مردم به آن سفر می کنند. یکی از استان های پر از آثار تاریخی کرمان به شمار می آید که تقریبا در مرکز ایران قراره گرفته است. شهر جیرفت یکی از شهر های باستانی استان کرمان محسوب می شود که خود دارای یک جاذبه گردشگری به نام شهر دقیانوس یا همان جیرفت قدیم است. شهر دقیانوس در حاشیه غربی هلیل رود و به فاصله 3 کیلومتری از مرکز شهر جیرفت قرار گرفته است. با بررسی قدمت این شهر نشان داده شده که زمانی مسیحیان سریانی درآن زندگی می کردند و این گفته توسط مارکوپولو جهانگرد ایتالیایی گفته شده و به عنوان یک شهر بی نظیر از آن یاد کرده است. شهر دقیانوس دارای 12 کیلومتر وسعت و قدمتی 7 هزار ساله است که جزء بزرگترین شهر های اسلامی و قدیمی ترین به حساب می آید. این شهر حدود یک دهه کشف شده و بسیاری را به خود جذب کرده است و جزء شگفت‌انگیز ترین آثار باستانی به حساب می آید که در شمال شرقی جیرفت جای گرفته است. اگر می خواهید درباره این شهر بیشتر بدانید با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه شهر دقیانوس

تاریخچه شهر دقیانوس

داستان کشف این شهر اسرار آمیز به گونه است که برای مدتی در این شهر خشکسالی و کمبود آب بسیاری بود و مردمانی که نیاز روزانه خود را از طریق کشاورزی به دست می آوردند بسیار مایوس و ناامید بودند. یکی از روزها کشاورزی هنگام شخم زدن زمین خود به کاسه ای روبرو می شود که همین آغاز کشف اولیه است و مردمان که فکر می کردند در این مکان گنج یافت می شود شروع به خرید این آثار کرده اما به چیزی نرسیدند. تا اینکه ده سال پیش در اثر سیلی که در رودخانه کنار شهر دقیانوس یعنی همان هلیل رود آمد باعث پدیدار شدن این شهر شگفت انگیز شد. این رودخانه پس از فروکش کردن، مردم را با شهری بزرگ و پر از اعجاب دیدنی روبرو کرد. باستان شناسان مجربی همچون دکتر مجید زاده گفته اند که تمدن خاورمیانه بین النهرین نبوده، بلکه شهر دقیانوس است. علت شناخته شدن این شهر به عنوان اثر باستانی کشف یک معبد با قدمتی 5هزار ساله محسوب می شود که محققان را بیشتر به وجد آورده است و دست به اکتشاف این شهر دیرینه زده اند. شهر دقیانوس متعلق به زمان سلجوقیان در حدود 900 سال پیش است در آن دوره سرزمینی به نام ارت وجود داشته که بسیار پیشرفته، با فرهنگ و هنر و پادشاهی بسیار قدرتمند آن داره اداره می کرده است. این پادشاه برای خود قلمرویی در کنار رود هلیل ساخته بود تا بتواند معادل و زمین کشاورزی در آن بسازد و همچنین راه هایی برای عبور کاروان احداث کرده بود. در سال 1379 کتیبه هایی در این شهر پیدا شد، که نشان می دهد مردمان این سرزمین اولین کسانی هستند که نوشتن را آغاز کرده اند در صورتی که قبل از پیدا شدن این کتیبه همه جوامع سومریان را کاشف خط می دانستند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این شهر در زمان پادشاهان سلجوقی معاملات تجاری و اقتصادی فراوانی با کشورهای شرقی داشته و جزء یکی از پر درآمد ترین شهر ها از سه هزار سال قبل از میلاد بوده است و به همین دلیل شهر های همسایه برای به تاراج بردن اندوخته آن حمله های بسیاری به این شهر کرده اند. یکی دیگر از دلایلی که نشان دهنده تمدن این شهر به شمار می رود وجود دژی در مرکز شهر است که در سال 1388 کشف شد و ارتفاع آن به 23 متر رسیده است. همچنین کشف یک معبد که متعلق به ایرانیان بوده نشان دهنده تمدن بزرگ و شگفت انگیز آن نیز است.

شغل مردمان شهر دقیانوس

شغل مردمان این شهر کنده کاری روی سنگ صابون بوده که نقش نگار بز و مار و عقرب روی آن حکاکی می کردند‌. این موضوع با پیدا شدن ظروف سفالی و سنگ های صابون آشکار شده است.

معماری شهر دقیانوس

با توجه به بررسی های انجام شده این شهر 12 کیلومتر وسعت دارد و دارای معابر و همچنین ساختمان های عمومی است. در این شهر صد ها میدان و محله وجود دارد که نشان دهنده قدرت اقتصادی و جمعیت بالای این شهر است. در اکتشافات انجام شده این شهر حمام عمومی با 12 اتاق شستشو و غیره داشت، که نشان دهنده نظافت و پاکیزگی این شهر است. با توجه به یافته هایی که اکنون در دست داریم در آن سیستمی تعبیه شده بود که آب با راه پیدا کردن به حوضچه ها وارد شهر می‌شد و در دسترس مردم قرار می گرفت. شهر دقیانوس دارای مسجد، پایگاه حفاظتی و قسمت صنعتی بوده است. یکی از بزرگترین آثار تاریخی این شهر مسجد با شکوه آن محسوب می شود، که در در کنار هلیل رود واقع شده، مساحت این بنا تاریخی 6هزار متر مربع است که با کاشی کاری های فوق العاده چشم همه را به خود خیره می کند.

این مسجد هزار و دویست سال قدمت دارد که به دستور عمرولیث در دوران صفاری بنا گردیده و نشان دهنده دین داری این مردمان در اون دوران است. به احتمال زیاد حدود 200 سال مردم توانسته اند از این بنا استفاده کنند و بعد به دلیل سیل در زیر گل و لای فرو رفته است. با توجه به قدمت آن، این مسجد یکی از کهن ترین مساجد تاریخ اسلامی است. این شهر در سراسر دنیا شناخته شده، به صورتی که یک نشریه باستان شناسی در مورد آن مقاله ای منتشر کرده و از آثار آن باستانی و اکتشافات که انجام شده گفته است. اگر شما می خواهید تعدادی از آثار به دست آمده از این شهر راه ببینید می توانید به موزه ای که در جیرفت ساخته شده آن ها را مشاهده کنید، در صورتی که تعدادی از این اشیاء در حراج های بین المللی فروخته شده است.

معماری شهر دقیانوس

خطرات پیش روی شهر دقیانوس

با توجه به طوفان های شدید که در استان کرمان رخ می دهد و همچنین باران های سیل آسا این شهر تاریخی در معرض فرسایش قرار گرفته و باعث از بین رفتن تپه ها و پیداش شیار های روان آب به روی آن شده است. همچنین وجود منبع آب که مردمان روستا در آنجا احداث کرده اند و وضعیت نامناسب  آن در صورتی سرنگونی این منبع بخش قابل توجه ای از این شهر ویران می شود. اگر شما مشتاق به دیدن این آثار باستانی شده اید می توانید به سایت مستر بلیط مراجعه فرمایید.

شرایط بازدید از شهر دقیانوس

اگر شما قصد سفر به استان کرمان و دیدن این شهر تاریخی را دارید در همه فصول سال می توانید مراجعه کنید اما به دلیل موقعیت اقلیمی کرمان و آب و هوای گرم و خشک فصل های تابستان مناسب نیست.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

اگر انتخاب شما این شهر دیدنی و تاریخی است می توانید هم با خودرو شخصی و هم وسایل نقلیه عمومی به سفر بروید و اوقات خوشی را در آنجا سپری کنید. در صورت استفاده از خودرو شخصی از شهر خود به سمت کرمان حرکت کنید و هنگام ورود به شهر کرمان با توجه به تابلوهای راهنما به سمت شهر جیرفت بروید. اما اگر به هر دلیلی تمایل به سفر با وسایل نقلیه عمومی را دارید می توانید با مراجعه به سایت و رزرو بلیط هواپیمای جیرفت می توانید سفری امن و آسوده را برای خود به ارمغان بیاورید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *