موزه باستان شناسی جيرفت

0 230

جیرفت یکی از شهرهای استان کرمان به شمار می رود، که با تاریخچه غنی و پیشینه بسیار زیاد، به یکی از تاریخی ترین شهرهای این استان تبدیل شده است. همچنین در شهرستان جیرفت، مکان ها و جاذبه های بسیار زیادی از گذشتگان به یاد مانده، که امروزه آن مکان ها به یک جاذبه توریستی برای بازدید گردشگران ایرانی و خارجی است تا به عمق تاریخچه جیرفت پی ببرند. یکی از همین مکان های گردشگری بسیار چشم گیر، موزه جیرفت است که آثار و اشیای بسیار مهمی در آن‌ نگه داری می شود. همچنین بازدید از این وسایل و موزه جیرفت شرایط هایی دارد که در ادامه مجله مستر بلیط تمام اطلاعات موزه و شرایط بازدید از آن را شرح می دهیم. پس حتما تا انتها با ما همراه شوید.

درباره موزه باستان شناسی جيرفت

موزه جیرفت هم همانند بقیه موزهای موجود در کشور، اشیاء و وسایل ارزشمند و قدیمی به جا مانده از تاریخ را در خود جای داده که این وسایل نشان دهنده تاریخ قدرتمند جیرفت است. همان طور که در مطالب بالا هم ذکر کردیم، جیرفت یکی از شهرستان های استان کرمان است که تقریبا آب و هوای گرم و خشکی دارد. البته آب و هوای این شهر شاید در تابستان ها بسیار گرم و طاقت فرسا باشد، اما این موضوع سبب نمی شود تا گردشگران از بازدید مکان های این شهر منصرف شوند و به آنجا سفر نکنند. اگر بخواهیم راجع به آب و هوای جیرفت صحبت کنیم، به جرأت می توان گفت جیرفت یکی از شهرهای عجیب ایران محسوب می شود. زیرا آب و هوای منطقه خود جیرفت بسیار گرم است، اما منطقه های اطراف این شهر که ده بکری و ساردوئیه نمونه ای بارز از آن ها هستند، که آب و هوای کاملا متفاوتی با جیرفت دارند. درون موزه، انواع وسایل هایی همانند، ظروف ها، کتیبه های دست نوشته و … از گذشته و تاریخ جیرفت وجود دارد که قدمت هر یک از آن ها به سالهای بسیار قبل باز می گردد.

درباره موزه باستان شناسي جيرفت

تاریخچه موزه باستان شناسی جيرفت

بدون شک می توان گفت جیرفت یکی از قدیمی ترین شهرهای کرمان است که قدمتی حدود ۷ هزار ساله دارد و این موضوع از وسایل ها و اشیاهایی که چند سال قبل در رودخانه هلیل رود کشف شدند، مشخص شده است. همچنین درون این شهر تا کنون گنج های بسیار زیادی کشف شده که تمام آن ها متعلق به گذشته این شهر است. اکثر این گنج ها را در موزه مشهور جیرفت و بقیه آن ها را به موزه های بزرگ تر در شهرهای دیگر انتقال می دهند. جالب است بدانید که تا چند سال پیش، گنج هایی که دراین شهر یافت می شدند، توسط سودجویان به کشورهای خارجی فروخته می شد، اما با دستگیری آن ها و رسیدگی به اهمیت گنج ها، این موضوع را بررسی کرده اند و تا حد امکان هم اشیای فروخته شده را با به موزه تاریخی جیرفت بازگرداندند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این موزه دارای بخش ها و قسمت های مختلفی است که وسایل و اشیاهای مختلف، در آن قرار دارند. زمانی که برای بازدید از این مجموعه می روید، در ابتدا ساختمان سفید رنگی را مشاهده می کنید که با دو ستون بلند و باشکوه تزئین شده است. پس از رد کردن چند پله کوتاه وارد ساختمان می شوید که درون مجموعه تمام وسایل ها و اشیای قدیمی، درون محفظه ای نگهداری می شوند. همچنین می توان شاهد بود که در زیر هر وسیله ای، توضیحاتی راجع به قدمت، کاربرد آن و حتی نحوه ساخت، نوشته شده است که تمام افراد می توانند با مطالعه کردن آن ها، از گذشته ی وسایل با خبر شوند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

شرایط بازدید از موزه باستان شناسی جيرفت

بازدید کردن از موزه جیرفت، شرایطی دارد. موزه از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب باز است و تمامی افراد با تهیه کردن بلیط، می توانند از آنجا بازدید کنند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

باید تا کنون متوجه شده باشید که موزه باستانی جیرفت در استان کرمان واقع شده است، اما اگر بخواهیم واضح تر بیان کنیم، می توان گفت موزه در کنار پارک دلیری و خیابان هلیل واقع شده که دسترسی با تمام وسایل نقلیه هم به آن  امکان پذیر است. همچنین تمام افرادی که مشتاق بازدید این موزه باستان شناسی زییا هستند، می توانند با تهیه بلیط هواپیمای جیرفت، به آنجا سفر و از موزه و بقیه مکان های دیدنی این شهر بازدید کنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.