دق اسماعیل مهلو

0 165

دق اسماعیل مهلو یک منطقه بسیار جالب در استان سمنان، شهرستان دامغان است که هر ساله توریست ها و افراد گردشگر بسیاری با خرید بلیط اتوبوس دامغان، به دیدن آن می روند و در آن جا به تفریح و گردش می پردازند. در این منطقه هیچ گونه فضای سبزی به چشم نمی خورد اما گنبد های نمکی زیادی در آن جا وجود دارد که زیبایی منطقه را چندین برابر کرده اند. در مرکز منطقه دق اسماعیل مهلو، تپه های آتشفشانی وجود دارد و زمین های آن جا، به شکل پفکی رسی سخت است. این منطقه بیشتر به شکل یک کویر فوق العاده است و در آن جا تفریحات مختلفی همچون شتر سواری، موتور سواری، سافاری، رصد ستارگان در شب، آفرود و … را می توانید انجام دهید و نهایت لذت را تجربه کنید.

تاریخچه دق اسماعیل مهلو

تاریخچه دقیقی از پیدایش دق اسماعیل مهلو دامغان در دسترس نیست اما با توجه به برخی آثار و سنگ های آتشفشانی که در آن جا وجود دارد، می توان گفت این منطقه از میلیون ها سال پیش نیز وجود داشته است.

تاریخچه دق اسماعیل مهلو

نقشه و معرفی بخش های مختلف

منطقه زیبای دق اسماعیل مهلو، به طور کامل از برخی رسوبات تجزیه ای پفکی یا همان کف کویری، پوشیده شده است و از سنگ های تخریبی تبخیری و ترشیری هستند. این سنگ ها نیز شامل  چینه های سلستین، کنگلومرا، ماسه سنگ و مارن، هستند و در اطراف شان زمین های باتلاقی رسی و نمک زارهای زیادی دیده می شود. این منطقه کویری بسیار جذاب، از آرامش و سکوت فوق العاده ای برخوردار است و دیدن آن، آرامش خاصی به افراد هدیه می دهد. خیلی از افراد، بر این باوراند که کویرها دشتی بی آب و علف هستند و اصلا جذابیتی ندارند. در حالی که خیلی از این کویرها مانند، دق اسماعیل مهلو از اکوسیستم خاصی برخوردار هستند و گیاهان و جانوران مختلفی را در آن جا زندگی می ‌کنند.

افراد گردشگر و مسافرانی که از طریق مراجعه به سایت مستر بلیط، اقدام به خرید بلیط های سفرشان کنند و راهی این منطقه زیبا شوند، می توانند جذابیت های بی انتهایی را مشاهده نمایند و یک سفر متفاوت را تجربه کنند. در داخل این منطقه و قسمت هایی که شوری کمتر وجود دارد، گیاهان مختلفی نظیر هالوفیت، گون، اشنان، تاغ، گز، اسفناج وحشی، تلخک، تره تیزک، شیرینک، کاکوتی، کلپوره، فرفیون، علف شور، گل گندم، اسفند، شقایق کوهی، بابونه ای، انغوزه، شب بوی صحرایی، زنبق صحرایی، گل کتانی، ملیکا، خارشتر، پرند، کلاه میرحسن، افدرا، کاروانکش و … وجود دارد. همچنین در حاشیه این منطقه، حیواناتی همچون بزمجه، گرگ، اسکینک ها، شغال، لاکپشت، روباه معمولی، آگاماها، کفتار، شاه بوف، جبیر، یا کریم، آهو، بلدرچین، پازن، چاخ لق، هوبره، کبوتر چاهی، بحری، عقاب دشتی، دلیجه، سبزه قبا هندی، کبک، گنجشک معمولی، سنگ چشم دم سرخ، تیهو، دم جنبانک ابلق و کبک دیده شده است.

شرایط بازدید از دق اسماعیل مهلو

شرایط بازدید از دق اسماعیل مهلو

بازدید از این جاذبه گردشگری کاملا رایگان است و می توانید به راحتی در هر ساعتی از شبانه روز که خواستید، به آن جا بروید. البته توصیه می شود در طول سفرتان از افرادی که با این منطقه آشنایی دارند، راهنمایی بگیرید تا بتوانید راحت تر قسمت ها و ویژگی های مختلف آن را مشاهده کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

دق اسماعیل مهلو در استان سمنان، شهرستان دامغان، شمال کویر مرکزی یا همان دشت کویر قرار دارد. این منطقه تماشایی از سمت شرق به ارتفاعات جنوب طرود، از سمت جنوب به پلایای دشت کویر، از طرف شمال به جاده ارتباطی طرود به معلمان و از سمت غرب به ارتفاعات کوه 3 پستان محدود می شود. دقت داشته باشید که برای دسترسی به این منطقه، باید از خودرو های کمک دار استفاده کنید تا در طول سفر به مشکل برنخورید. ممنون از این که تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما بودید، امیدواریم مطالب ذکر شده به اندازه کافی برای تان مفید باشد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.