گردشگری و سفر کردن یکی از پر طرفدارترین فعالیت ها برای پر کردن اوقات فراغت به شمار می رود. لغت گردشگری واژه ای فرانسوی است که از ریشه ی تور گرفته شده که در زبان فرانسه به معنای حرکت دورانی، عمل پیمودن و طی کردن، سیر کردن و گردش نمودن است. سالانه افراد زیادی به سمت مناطقی می روند که به عنوان مناطق نمونه گردشگری شناخته می شوند. مناطق نمونه گردشگری به محدوده هایی گفته می شود که در جوار جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی، طبیعی و گردشگری کشور ایجاد می شود و بر اساس ظرفیت در چهار سطح بین المللی، ملی، استانی و محلی تعیین می شوند. جاذبه های گردشگری در شکل های مختلفی وجود دارند که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشانند. یکی از این دسته های جاذبه های گردشگری، جاذبه های تاریخی و طبیعی است. این نوع از جاذبه ها را به ندرت می توان یافت به همین خاطر از جمله مهم ترین و با ارزش ترین جاذبه ها محسوب می شوند. درخت سرو ابرکوه را می توان یکی از آنها دانست که علاوه بر اینکه دارای قدمت بالا و تاریخی است، جاذبه ای طبیعی نیز به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه اطلاعات جامعی را با شما به اشتراک می گذاریم.

معرفی سرو ابرکوه

معرفی سرو ابرکوه

استان یزد یکی از تاریخی ترین استان های کشور به شمار می رود که از شهرستان هایی قدیمی با پیشینه ای غنی تشکیل شده است. یکی از این شهرستان ها ابرکوه به شمار می رود که از شمال به شهرستان اشکذر استان یزد و شهرستان شهرضا استان اصفهان، از شرق به شهرستان خاتم یزد و از غرب و جنوب به شهرستان آبادهِ استان فارس محدود می شود. در این شهرستان می توانید جاذبه های متنوع بسیاری را بیابید که باعث می شوند این منطقه به یکی از مقاصد محبوب برای سفر تبدیل شود. از میان جاذبه های آن، سرو ابرکوه از شهرت بیشتری برخوردار است و نه تنها در ایران بلکه در جهان شناخته شده است. از این درخت سرو با عنوان پیرترین موجود زنده جهان یاد می شود.

تاریخچه درخت ابرکوه

نام این درخت در بسیاری از اسناد قدیمی وجود دارد که از آن جمله می توان به کتاب نزهت القلوب حمدالله مستوفی اشاره کرد. در این کتاب در مورد این سرو این گونه آورده شده است: «آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد. چنانچه سرو کشمیر و بلخ شهرتی داشته و اکنون این از آن‌ها بلندتر و بزرگتر است و درخت سرو در ایران‌زمین مثل آن نیست». از دیگر منابع قدیمی که در آن از این سرو یاد شده است، سفرنامه مارکوپولو به شمار می رود که در مورد این سرو نوشته است: «یکی از چند سروی که در ایران دیده‌ام سرو خوش بالای ابرکوه است که همچون آبشاری سبز از آسمان بر روی زمین تفدیده ابرکوه فرو می‌آید و از هر طرف که وارد ابرکوه شوی سرو کهنسال و پرطراوت مانند چراغ دریایی سبزی مارا به بندر دریای کویر و خورشید تابان فرا می‌خواند». با توجه به قدمتی که این سرو داشته است پس از قله دماوند در لیست جاذبه های طبیعی ملی ایران ثبت شده است. در مورد این سرو داستان های زیادی وجود دارد که برخی آن را به زرتشت نسبت می دهند و می گویند که زرتشت زمانی که به ابرکوه رسید بذر این درخت را در این منطقه کاشت.

درباره سرو ابرکوه

درباره سرو ابرکوه

همانطور که توضیح دادیم این سرو یکی از قدیمی ترین موجودات زنده دنیا به شمار می رود. در مورد عمر این درخت نطرات مختلفی داده شده است. برخی از دانشمندان می گویند که عمر آنه به 4000 تا 4500 سال پیش بر می گردد. ولی مطالعات جدیدی که بر روی آن صورت گرفته است قدمت آن را 7 هزار سال پیش نیز می دانند. درخت سرو قطری به طول 4.5 متر و ارتفاعی در حدود 25 متر دارد. سرو ابرکوه از گونه سرو شیراز و از سرو های مدیترانه با نام علمی cuppresus sempervirens است. اگر می خواهید به این شهر سفر کنید می توانید بلیط سفرتان را به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید.

راه های دسترسی به سرو

این سرو در شهر ابرکوه قرار دارد بنابریان شما می توانید بلیط اتوبوس ابرکوه را خریداری کنید و خود را به این شهر برسانید. زمان دیدار از این سرو باید به خیابان سرو این شهر بروید که کلیه وسایل نقلیه عمومی موجود در این شهر برای رفتن به آن به شما خدمت رسانی می کنند.

بازدید از سرو ابرکوه بازدید از سرو ابرکوه

تماشای این درخت سرو هزینه ای برای شما ندارد و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. به خاطر داشته باشید که صدمه ای به این اثر ملی نزنید و از بالا رفتن و همچنین نوشتن یادگاری بر روی آن جدا خودداری کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *