آبشار چوتین گون

0 141

یکی از نیازهایی که بشر در تمام دوران زندگی خود تجربه می کند، نیاز به طبیعت است. همین نیاز انسان ها را به سمت طبیعت کشانده و نوعی جدید از سفر را به وجود آورده که به طبیعت گردی مشهور است. اکوتوریسم که در ادبیات فارسی طبیعت گردی معنی شده و گرایشی نو و پدیده ای نسبتاً تازه در صنعت جهانگردی است که به معرفی چشم اندازهای طبیعی به گردشگران با حفظ هویت مکانی آنها می پردازد. امروزه این نوع سفر در بین دیگر مدل های سفر از رشد بیشتری برخودار است و افراد بیشتری به این نوع سفر روی آورده اند. طبیعت گردی یکی از انواع سفر است که دیگر نوع های سفر را نیز در حیطه خود قرار می دهد. طبیعت گردی علاوه بر این که برای افرادی که به این کار می پردازند منفعت دارد، فواید دیگر نیز دارد که شامل به حفاظت از تنوع زیستی، رفاه اجتماعی ساکنان محلی را تقویت می کند و همراه با تجربه آموزش است. در ایران جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارد که یکی از این جاذبه ها آبشار چوتین گون نام دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط می خواهیم در مورد این جاذبه اطلاعاتی را برای شما ارائه می دهیم، پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

معرفی آبشار چوتین گون

معرفی آبشار چوتین گون

آبشارها یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی در جهان به شمار می روند، که طرفداران زیادی دارند و سالانه افراد زیادی به دیدار آنها می روند و اوقات فراغت خود را در کنار آنها می گذرانند. لازمه وجود آبشارها صخره ها و مناطق کوهستانی است. در ایران آبشار های گوناگونی وجود دارد که در سراسر این سرزمین گسترده شده اند. یکی از آبشارهای زیبای ایران، آبشار چوتین گون نام دارد که در شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این آبشار در دره ای قرار دارد که با نام دره نگاران مشهور است و از ویژگی های آن می توان به این نکته اشاره کرد در تمامی طول سال پر آب است. نگاران دره ای به شمار می رود، زیبا اما با محیط کویری که در گذشته سرسبز و شکارگاهی عظیم بوده است این دره زیبا در کوه های سردشت ناحیه ناهوک شهرستان سراوان قرار دارد. وجه تسمیه نام این آبشار بر گرفته از گون، نام محلی درخت بنه، که به خاطر وجود جنگل‌های بنه در این منطقه است.

طبیعت آبشار چوتین گون

این آبشار زیبا ۲۰ متر ارتفاع دارد و راه خود را از میان صخره های سنگی باز می کند و سرازیر می شود. وجود این آبشار باعث شده است که درختان و گیاهان متعددی از میان صخره ها رشد کنند و جلوه ای خاص به اطراف این آبشار بدهند. بر روی صخره های اطراف آن همچنین می توانید خزه هایی را مشاهده کنید که باعث شده اند سنگ های صخره ها به رنگ سبز در بیایند. در دره نگاران مجموعه ای از سنگ ‌نبشته‌ها و کتیبه‌ هایی به زبان تصویر وجود دارد که در دنیا بی مانند هستند. این مجموعه به عنوان بزرگ ‌ترین مجموعه نوشته ‌های باستانی در خاورمیانه و در تمدن شرق محسوب می‌شود. بر اساس اعلام نظر کارشناسان باستان‌شناس، سیر تاریخی این سنگ نوشته‌ها از پیش از تاریخ تا زمان ساسانیان است.

راه های دسترسی به آبشار چوتین

راه های دسترسی به آبشار چوتین

برای رفتن به این مکان باید خود را به روستای ناهوک برسانید که در 40  کیلومتری شهر سراوان قرار دارد. برای رفتن به سراوان می توانید بلیط اتوبوس سراوان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و پس از رسیدن به شهر با خودروهای عمومی که به این روستا می روند، خود را به منطقه برسانید. در صورتی که تمایل دارید می توانید با خودرو شخصی نیز خود را به این مکان برسانید.

بازدید از آبشار چوتین گون

برای دیدن این آبشار نیاز نیست هزینه ورودی پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان به دیدار آن بروید. می توانید از صبح تا بعد از طهر زمان خود را در این محوطه بگذرانید و از زیبایی طبیعت و هوای پاک آن بهره مند شوید. ولی به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان به طبیعت اطراف آسیب نرسیانید و زباله های خود را در کنار آبشار باقی نگذارید و با خود ببرید. آبشارهای دیگری نیز در اطراف آن وجود دارد که می توانید زمانی را نیز در کنار آنها بگذرانید و به طور همزمان از همه آبشارها دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.