پارک چغا تپه

0 287

امروزه گردشگری شهری به یکی از مهمترین شکل های گردشگری تبدیل شداه است که در آن مسافران و گردشگران به شهرهای مختلف سفر می کنند و از جاذبه های گردشگری آنها دیدن می کنند. در هر شهری می توانید طیف وسیعی جاذبه ها را بیابید که شامل سینما، پارک، موزه، آثار تاریخی و فرهنگی، مقبره ها و … می شوند. پارک های  شهری را می توان از اصلی ترین جاذبه های هر شهر دانست که سالانه چه افرادی که برای گردش به آن شهر می روند و چه مسافران به آنها سر می زنند. نمی توان گفت که پارک های شهری عمر چندان زیادی دارند و شاید قدیمی ترین پارکی که وجود دارد مربوط به صد سال قبل باشد. شاید بتوان قدیمی ترین شکل از پارک های شهری ایران را در جوار مکان های مقدس شناسایی کرد. این ها مجموعه ای از باغ های عمومی و فضاهای جمعی بودند که در اطراف زیارتگاه ها، اوقات فراغت مردم را در ترکیبی از فعالیت های مرتبط با طبیعت و تفرج و آیین های زیارت، سامان می دادند. امروزه به هر شهری که سر بزنید می توانید از این نوع پارک ها بیابید. یکی از این پارک ها، پارک چغا تپه به شمار می رود که در استان لرستان و شهرستان بروجرد واقع شده است.

معرفی پارک چغا تپه

معرفی پارک چغا تپه

استان لرستان یکی از استان های غربی و سرسبز کشور محسوب می شود که با پیشنه غنی دارای شهرستان های زیادی است. یکی از این شهرستان ها، بروجرد به شمار می رود که در ناحیه ای کوهستانی قرار گرفته است و سالانه افراد زیادی برای گردش و تفریح به آنجا می روند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه که با نام پارک چغا تپه شناخته می شود اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. این پارک در شهر بروجرد، مرکز شهرستان، قرار دارد و از پارک های معروف آن محسوب می شود. این پارک بر روی تپه ای آتشفشانی قرار دارد و با نام بام بروجرد نیز مشهور است. این پارک در بخش غربی شهر قرار گرفته است و چشم انداز زیبایی رو به شهر دارد که همین چشم انداز آن را در بین گردشگران بسیار معروف کرده است. از آنجایی که این تپه، آتشفشانی است در آن می توان تعداد زیادی از سنگ های آتشفشانی و گیاهان نایاب را دید. این تپه با نام چغا سرخه شناخته می شود که در بین اهالی به اسم چوقا سرخر شهرت دارد ولی امروزه به اختصار به آن چغا می گویند.

ساختار و بخش های مختلف پارک

ساختار و بخش های مختلف پارک

در دامنه این تپه پارکی قرار دارد که با اسم فدک شناخته می شود و در آن امکانات تفریحی زیادی قرار دارد. در این پارک سه دریاچه مصنوعی دیده می شود، که در آنها امکان قایقرانی نیز وجود دارد و یکی از تفریحات پر طرفدار در این محل به شمار می رود. در این پارک امکانات رفاهی و تفریحی  مختلفی وجود که از آن جمله می توان پیست دوچرخه‌سواری، اتومبیل‎رانی کودکان، جاده راه سلامت، آلاچیق‎ و … را نام برد. در بخشی از این پارک باغ پرندگان قرار دارد که حدود 78 گونه پرنده در آن دیده می شود. انواع قرقاول، طوطی، فنج، قناری، کبک، مرغ و خروس، طاووس، مرغ مینا، پرندگان شکاری، پرندگان آبزی، بلبل خرمائی، یاکریم معمولی و چینی(الماسی)، بوقلمون، شتر مرغ آفریقایی برخی از پرندگانی هستند که در این پارک قرار گرفته اند. این پرندگان از کشورهای مختلفی مثل بلژیک، هندوستان، سنگال، لهستان، اندونزی و آمریکا آورده شده اند. در این باغ علاوه بر پرندگان، حیواناتی نیز وجود دارند که از میان آن ها می توان به سگ، میمون، سنجاب، خرگوش، آهو و اسب اشاره کرد. مستر بلیط پیشنهاد می کند، اگر سفری به این منطقه داشتید دیدار از این پارک را از یاد نبرید و حتما در برنامه هایتان قرار دهید.

راه های دسترسی به پارک

راه های دسترسی به پارک

این پارک در شهر بروجرد، مرکز شهرستان بروجرد، قرار دارد بنابراین اگر مشتاقید از آن دیدن کنید باید به این شهر سفر کنید و برای این سفر می توانید از اتوبوس استفاده کنید و خود را به به این شهر برسانید. بلیط اتوبوس بروجرد را به صورت آنلاین خریداری کنید و به این شهر بروید. در این شهر باید سراغ میدان سیمرغ در این شهر را بگیرید.

بازدید از پارک چغا تپه

برای دیدار از این پارک نیازی به پرداخت هزینه نیست و میزان زمانی که می خواهید در آنجا باشید به تمایل خودتان بستگی دارد. در این مکان امکانات رفاهی کاملی وجود دارد که باعث می شود که شما مشکلی از این بابت نداشته باشید. بهترین زمان برای رفتن به این محل شب است که می توانید شاهد منظره ای بسیار زیبا باشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.