منطقه شکار ممنوع چهل پا

0 255

اندیمشک یکی از شهرهای استان خوزستان محسوب می شود که سد های مهم کشور یعنی دز، کرخه و بالا رود را درون خود جای داده است. اندیمشک دارای معادن شن، سنگ و گچ نیز است. این شهر در کنار خرابه های شهر لور بنا نهاده شده و گویش محلی مردمان آن لری است. اندیمشک در زمان جنگ تحمیلی مورد حمله قرار گرفت و خرابی هایی را متحمل شد. در این حمله تعداد زیادی از مردمان جان خود را از دست دادند. این شهر دارای زمین های کشاورزی مناسب و اقتصاد آن بر پایه محصولات کشاورزی، نفت، گاز، سیلیس، گچ، ماسه ، آهک و … است. اندیمشک در شمالی ترین نقطه از استان خوزستان جای گرفته که محل عبور دشت و کوهستان است. در این منطقه می توان آثار باستانی و جاذبه های طبیعی بسیاری را مشاهده کرد که نشان از تاریخ و فرهنگ و قدمت آن است. از جاذبه های این شهرستان می توان کلیسای سانتاباربارا را نام برد که حال به متروکه تبدیل شده است. پلاژ دریاچه دژ از دیگر دیدنی های این شهرستان به شمار می رود که محیطی مناسب را با داشتن رستوران و آلاچیق های متعدد برای گردشگران فراهم آورده است. از دیگر جاذبه های منحصر به فرد اندیمشک می توان دره تنگوان، قلعه مختار، منطقه گردشگری منگره، دژ سرقلا، امام زاده احمد ابن موسی، امام زاده بابا لنگ، منطقه شکار ممنوع چهل پا، قلعه رزه، قلعه حسینی، پل پدرو  پسر و … را نام برد. در این مطلب از مجله مستر بلیط قصد داریم در مورد یکی از جاذبه های منحصر به فرد اندیمشک یعنی منطقه شکار ممنوع چهل پا اطلاعات مناسبی را برای شما قرار دهیم که هنگام مراجعه به این منطقه بتوانید نهایت استفاده را از آن ها ببرید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در مطالب بالاتر ذکر شد اندیمشک دارای جاذبه های متنوعی است که می توان هنگام بازدید از آن ها خاطرات حیرت انگیزی را به ثبت رساند. جاذبه طبیعی منطقه شکار ممنوع چهل پا که در 15 کیلومتری از اندیمشک قرار گرفته از گذشته تا به امروز محل زندگی بز و کل های این منطقه بوده است. این منطقه که در ارتفاعات کوهستانی واقع شده است، رودخانه پر آب دز را از میان خود عبور می دهد و سد دز را می توان ما بین آن مشاهده کرد. منطقه شکار ممنوع چهل پا که به کوه تنگوان معروف شده، دارای وسعتی حدود 17045 هکتار است که حدود 50 کیلومتر از آن را مورد حفاظت قرار داده اند. این منطقه به عنوان یکی از محیط های مهم زندگی بزهای کوهی معرفی می شود که به دلیل اینکه راه های دسترسی به این منطقه سخت است شکارچیان نتوانسته اند به این منطقه نفوذ پیدا کنند. منطقه چهل پا دیوارها و صخره هایی سیم کشی شده دارد که بسیاری از اوقات غیر قابل دسترسی است. این منطقه از آب و هوایی گرم برخوردار است به طوری که زمستان ها هم گرمای هوا احساس خواهد شد. با رفتن به این منطقه می توانید چشم انداز های زیبایی را مشاهده نمایید که هر کدام به نحوی توجه شما را به خود جلب خواهند کرد.

بازدید از کل و بزهای کوهی می تواند خاطرات بی نظیری را ایجاد نماید، از این رو اگر قصد دارید به این منطقه بروید می توانید بلیط مورد نیاز خود را از سایت معتبر مستر بلیط خریداری نمایید و راهی سفر شوید. علاوه بر منطقه حفاظت شده چهل پا جاذبه های گردشگری دیگری هم در این مناطق می توان مشاهده کرد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. با رفتن به این منطقه می توانید دریاچه سد دز را مشاهده نمایید که دارای پوشش گیاهی منحصر به فردی است و دره های عمیق آن را مشاهده نمایید. در قسمت شمال این مناطق ساخت و سازهایی را انجام داده اند و برای گردشگران محلی را با نام پلاژ ایجاد کرده اند که گردشگران بتوانند ساعت هایی را به استراحت در این منطقه بپردازند.همچنین محلی را ایجاد کرده اند که می توان در آن به شنا پرداخت. قبل از اینکه به این منطقه برسید با روستای پاپی کم و روستاهای دیگری رو به رو خواهید شد که به گرکرمعلی، سرپله، قلعه مختار و گل محک معروف هستند. بعضی از شکارچیانی که در این منطقه زندگی می کنند تلاش های زیادی را برای بقا نسل بز و کل های کوهی انجام داده اند و همواره با محیط زیست در حال همکاری هستند. پوشش این منطقه شامل درختچه های پراکنده می شود و درون دره های آن درخت های نخل قابل مشاهده است. علاوه بر کل و بز جانوارن دیگری چون کفتار، روباه، گرگ و پرندگانی چون کبک و تیهو در این منطقه زندگی می کنند.

شرایط بازدید از منطقه شکار ممنوع چهل پا

شرایط بازدید از منطقه شکار ممنوع چهل پا

بازدید از جاذبه های گردشگری هر شهری برای ما می تواند بسیار لذت بخش باشد، منطقه شکار ممنوع چهل پا اندیمشک هم یکی از مکان هایی است که می تواند حس متنوعی هنگام مسافرت برای ما ایجاد نماید. زمانی که قصد رفتن به این منطقه را دارید باید وسایل احتیاطی و مورد نیاز را با خود به همراه داشته باشید، چرا که با راه صعب العبوری رو به رو خواهید بود.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

همان طور که می دانید این منطقه در 15 کیلومتری از اندیمشک واقع شده است، بنابراین راه های دسترسی مختلفی برای رفتن به این منطقه وجود دارد. اگر هنگام مسافرت اهل استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هستید می توانید از راه آهن سراسری خوزستان استفاده نمایید و آتشگاه گل محک هم در نزدیکی منطقه واقع شده است. لازم به ذکر است که بگوییم بسیاری از افراد سفر با اتوبوس را ترجیح می دهند، بنابراین می توانند بلیط اتوبوس اندیمشک را تهیه نمایند و هنگام رسیدن به اندیمشک از ماشین های مسافربری بخواهند که آن ها را به منطقه شکار ممنوع چهل پا برساند. از طرفی اگر قصد دارید با خودروهای شخصی راهی این شهر شوید، باید بگوییم قبل از اینکه به اندیمشک برسید باید به تابلوهایی که جلوی راه شما قرار دارد توجه داشته باشید، چرا که قبل از اندیمشک باید مسیر انحرافی خود را مشخص کنید که بعد از گذشتن از روستاهای پیش رو با این منطقه رو به رو خواهید شد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.