چهار سوق گلپایگان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 243

چهار سوق گلپایگان کجاست؟ گلپایگان شهری تاریخی با قدمت  ۸ هزار ساله در غرب استان اصفهان  که به دلیل دوری در مسیر جاده های اصلی قرار نگرفته است و مردم شهرهای اطراف اصفهان شناخت زیادی از آن ندارند.

واژه سوق یا چهار سوق برگرفته از کلمه چهارسو در اصل یعنی محل تقاطع دو راسته اصلی و مهم بازار که در برخی موارد سوق را در محل برخورد دو راسته طراحی شده بازار قرار می ‌دادند و به شکل فضایی به صورت چهارسو می‌ ساختند که به سبب موقعیت ارتباطی آن ارزشمند به شمار می‌ آمد.

بازار چهار سوق گلپایگان از نمونه‌ ای تاریخی و با قدمت، باقی ‌مانده در ایران به حساب می آید. با مراجعه به مجله مستر بلیط می توانید تمام اطلاعاتی که در مورد این بازار نیاز دارید را به دست آورید.

تاریخچه چهار سوق گلپایگان

بازار چهار سوق با دهانه ‌ای وسیع و طاق بندی و سقف ضربی آجری سبک بناهای سلجوقی را داشته است. چهار سوق از یک طرف رو به روی مناره شهر گلپایگان و از طرف دیگر به مسجد جامع شهر راه دارد.

امروزه بازار جدید و بزرگ گلپایگان در پیرامون بازار چهار سوق گسترش یافته است و این بازار تاریخی را احاطه کرده ‌است. این بازار سنتی بنا بر سبک معماری و موقعیت جغرافیایی و سوابق تاریخی، بیان گر موقعیت تجاری با اهمیت منطقه بوده ‌است. اهمیت این بنا بیشتر از جهت سبک معماری و موقعیت مکانی که پل ارتباطی بین مناره گلپایگان و مسجد جامع است دارای اهمیت می باشد.

در احداث این بنا هم چون بازارهای سنتی سایر شهرهای قدیمی از طاق آجری و تناسب ترکیب، فضا ها و تعبیه فضاهای جانبی مانند تیمچه، قهوه خانه‌، چای خانه ها و نور طبیعی بدون حرارت استفاده شده و تاریخ ساخت آن بر می گردد به حدود ۴۰۰ سال پیش، این بازار سنتی شامل بازار مس گرها، کوزه گرها، فرش‌ فروشان، بازار گیوه دوزان، بازار اصلی و تعداد زیادی پاساژ دیگر که مردم می توانند از آن ها خرید کنند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره گلپایگان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “گلپایگان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف چهار سوق گلپایگان

نقشه قسمت های مختلف چهار سوق گلپایگان

 هنگام ورود به این بازار، 2 راسته مهم بازار را مشاهده خواهید کرد که از بخش ‌هایی هم چون بازار مس گرها، بازار اصلی، بازار گیوه دوزان، بازار کوزه گرها، بازار فرش فروش ها و از دیگر بخش های راسته بازار چهار سوق در گلپایگان، می ‌توان به چندین پاساژ بزرگ و گوناگون اشاره کرد.

برای آن دسته از افرادی که به پاساژ گردی علاقه دارند، می ‌تواند گزینه ای خوب و مناسب باشد. این بازار از معماری زیبایی برخوردار است که با طاق بندی و سقف ضربی آجری تزیین شده‌ اند.

طاق بندی ضربی آجری که در این بازار دیده می ‌شود، شباهت بسیار زیادی به آجر کاری دوران صفوی در بازار بزرگ اصفهان دارد. بازار چهار سوق گلپایگان، این اثر 400 ساله مانند بازار های سنتی دیگر از موقعیت تجاری با اهمیتی برخوردار است. در این بازار، مغازه ها اجناس رنگارنگی را در میان خود جای داده اند و هر کسی که به دیدن این بازار برود را جذب و مبهوت خود می کنند.

بازار چهار سوق گلپایگان یکی از زیبا ترین جاذبه های تاریخی اصفهان به حساب می آید و معمولا مسافرانی که بلیط اتوبوس گلپایگان را تهیه کرده اند، در سفر خود از این بازار نیز بازدید کرده اند.

شرایط بازدید از چهار سوق گلپایگان

بازدید از جاذبه گردشگری چهار سوق گلپایگان کاملا رایگان است و برای ورود به آن هیچ مبلغی را دریافت نمی کنند. افرادی که علاقه مند به دیدن این بازار بزرگ تاریخی هستند، می توانند هر زمانی که دوست داشتند به دیدن این بازار بروند و از خرید کردن در این بازار باشکوه لذت ببرند.

سوغات و صنایع دستی معروف گلپایگان

شهرستان گلپایگان در میان شهرهای استان اصفهان به عنوان یک شهر با جذابیت های فراوان شناخته شده و در ایام تعطیل هم چون عید نوروز مسافران از شهرهای اطراف و استان های مختلف به سمت این شهر سرازیر می شوند.

از بهترین صنایع دستی و سوغات های  این شهر می توان به منبت کاری، معرق کاری، گره چین، خاتم کاری، پیکر تراشی، چرم دوزی، جا جیم بافی و گیوه دوزی اشاره کرد. همچنین شیره انگور، خشکبار سنتی، لبنیات لذیذ گلپایگان، کباب و آبگوشت های این شهر زبان زد همه مردم هستند.

سوغات و صنایع دستی معروف گلپایگان

راه های دسترسی به چهار سوق گلپایگان

بازار چهار سوق گلپایگان در اصفهان، گلپایگان، خیابان امام خمینی، پاساژ واقع شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی پاساژ مجیدی قرار گرفته است. اگر زمانی قصد داشتید که راهی اصفهان شوید و از این بازار تاریخی بی نظیر دیدن نمایید، می توانید با مراجعه به مستر بلیط اقدام به خرید بلیط کنید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل گلپایگان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.