چهار طاقی الزین؛ معرفی + راه های دسترسی

0 252

شهرستان طارم را با نام شهر آتشکده ها می شناسند که آتکشده هایی که در این شهرستان وجود دارد این نام را برای آن به همراه داشته اند. شهرستان طارم دارای جاذبه های گردشگری، به خصوص تاریخی، بسیار زیادی است که از این شهر، مقصد گردشگری با اهمیتی ساخته است. در سفر به شهرستان طارم می توانید انبوهی از جاذبه های گردشگری را ببینید و تجربه کنید که شامل انواع آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی می شود.

سفر به این شهرستان به خاطر آثار تاریخی آن می تواند بسیار لذت بخش و هیجان انگیز باشد و شما را به سفر در تاریخ ببرد. پس اگر زمانی تصمیم به سفر گرفتید این محل را نیز در برنامه سفری خود بگنجانید تا بتوانید لذت وافری از سفرتان ببرید.

در این بخش از مجله مستر بلیط، به رسم دیگر مطالب آن به سراغ اثری تاریخی رفته ایم که در شهرستان طارم قرار دارد. این اثر تاریخی چهار طاقی الزین نام دارد، پس با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

معرفی چهار طاقی الزین

معرفی چهار طاقی الزین

این چهار طاقی در شهرستان طارم استان زنجان  و در نزدیکی روستای الزین قرار دارد و تاریخ ساخت آن را مربوط به دوران ساسانیان می دانند. از منظر دینی، عبادتگاه، لازمه و معرف هر دین و آیینی است. معماری عبادتگاه های مختلف نیز به نوعی معرف آن دین به شمار می آید. در نوع معماری عبادتگاه معانی و مفاهیم ارزشمندی از تاریخ نهفته است که بررسی هر یك از آنها می تواند بیابانگر ارتباط میان اقوام و مردمان با گذشته‌ دورشان باشد.

واژه‌ آتشکده مرکب است از آت + کده. جزء اخیر نیز مرکب است از کد + ه نسبت. کد از ریشهی کَتَه ی اوستایی، و آن نیز از مصدر کَن، به معنای کندن، مشتق شده است. این مکان مقدس که همواره آتش در آن به عنوان فروغ ایزدی، فروزان است و به معنای محل نگهداری آتش است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان طارم و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “طارم” را مطالعه نمایید.

معماری چهار طاقی الزین

پلان این بنا به صورت چهار ضلعی با اظلاع 4.5 در 4.5 و از طراحی بسیار ساده ای پیروی کرده است. فضای اصلی بنا از چهارطاق تقریباً هم شکل و هم اندازه ساخته شده و هر چهار طاق دارای قوس جناغی تند و بلندی آن طاق ها از کف بنا دو متر است.

برای ساخت این بنا از مصالحی مانند لاشه سنگ و ملاط آهک استفاده شده است. بر روی اتاق مربع، گنبد کوچک تک پوش قرار داده شده که به صورت نیم دایره بوده و دیوار های داخلی آن نیز دارای اندود گچی است.

برای سفر به طارم اتوبوس می تواند گزینه ای مناسب و مقرون به صرفه باشد، خرید بلیط اتوبوس را نیز می توانید به مستر بلیط بسپارید و از تخفیفات ویژه آن نیز بهره مند شوید.

راه های دسترسی به چهار طاقی الزین

راه های دسترسی به چهار طاقی الزین

این چهارطاقی در روستای الزین قرار دارد، به همین خاطر برای دیدن این بنا باید به سمت این روستا حرکت کنید که در فاصله 20 کیلومتری از مرکز شهستان طارم قرار دارد. این کار را هم از طریق وسایل حمل و نقل عمومی و هم خودرو شخصی می توانید انجام دهید.

شرایط بازدید

برای بازدید از این اثر تاریخی نیازی به پرداخت هزینه ندارید و می توانید این کار را به صورت رایگان انجام دهید. در زمان دیدن این بنا بهتر است، سری به روستا نیز بزنید و از محصولات و صنایع دستی آنها به عنوان سوغاتی خرید انجام دهید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل زنجان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.