کاخ چایخوران

کاخ چایخوران؛ تاریخچه+راه های دسترسی

جاده چالوس را معمولا با طبیعت بکر و بی نظیر آن می شناسیم  که یکی از راه های محبوب رسیدن به شمال است. در این جاده می توان شاهد بناهای تاریخی مهمی بود مثل تونل ها، سد ها، کاخ ها و … که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا هستند. این جاده به عنوان یکی از قطب های مهم گردشگری در ایران به شمار می رود.

یکی از بناهایی که در جاده چالوس واقع شده کاخ چایخوران می باشد که مساحت آن حدود 4000 متر مربع می شود و شامل یک طبقه و زیرزمین می شود. یکی از برنامه هایی که برای عمارت چایخوران در نظر دارند واگذاری آن به بخش خصوصی است. تشخیصات قانونی را برای مزایده گذاشتن این کاخ انجام داده اند و قرار است از آن برای موزه مردم شناسی، گالری هنری و مراکز تاریخی و فرهنگی استفاده کنند. در مجله مستر بلیط می توانید تمامی اطلاعاتی را در مورد کاخ چایخوران احتیاج دارید مطالعه نمایید.

جاده چالوس

تاریخچه کاخ چایخوران

همان طور که می دانید در زمان حکومت رضا شاه بناهای بی نظیری ساخته شد که یکی از آن ها کاخ چایخوران می باشد. به دلیل این که رضا شاه زمین های زیادی را در شمال کشور  داشت برای استراحت گاه خود دستور ساخت این کاخ را داد، همان طور که از نامش پیداست جایی برای یک استراحت کوتاه مدت بوده است. این عمارت را در جنوب میدان معلم در چالوس و کنار دادگستری ساخته اند.

تاریخچه کاخ چایخوران

نقشه کاخ چایخوران

جاده چالوس پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی بی نظیری است که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. کاخ چایخوران دو قسمت ورودی شرقی و غربی دارد و فضاهای داخلی ساختمان را دو قسمت تالارهای اصلی و بخش های خدماتی تشکیل داده اند. که دارای یک طبقه و در شمال کشور واقع شده است. قسمت اصلی این کاخ را دو تالار مربعی شکل و بالکنی ستون دار تشکیل داده،  همچنین تالار دیگری به شکل مستطیل در جهت های شمالی و جنوبی قرار دارد.

تالار مستطیلی شکل آن را با گچ بری های بی نظیری تزئین نموده اند. با توجه به اینکه فرنگی ها در زمان حکومت پهلویان به ایران رفت و آمد داشتند معماری کشور های فرنگی را به وضوح می توان در آن مشاهده کرد. قسمتی که برای خدمتکاران خود در نظر گرفته بودند دارای دو اتاق خواب و یک آبدارخانه و دو ایوان در قسمت های شرقی و غربی بود.

نمای بیرونی این قسمت را با کاشی کاری های زیبا مزین نموده اند. مصالح عمده ای که برای ساخت این عمارت در نظر گرفته اند شامل، آجر و سنگ می شود و پوشش بام آن را به شکل شیروانی ساخته اند و تراس کاخ را به شکل خاصی نرده چینی کرده اند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف کاخ چایخوران

این عمارت بر خلاف کاخ هایی که در آن زمان ساخته می شد بسیار ساده و بی آلایش بود. با گذشت چند سال از ساخت این بنا به دلیل اینکه توجه ای به آن نداشتند به حالت ویرانه ای در آمد اما در سال 1354 آن را بازسازی و مرمت نمودند. کاخ چایخوران با توجه به این که یک اثر تاریخی محسوب می شود در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شرایط بازدید از کاخ چایخوران

با توجه به توصیفاتی که از کاخ چایخوران شنیده اید شاید بخواهید به بازدید از این کاخ بروید. هنگام بازدید از کاخ احتیاجی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید و به راحتی می توانید از آن در تمامی فصل های سال دیدن نمایید. مراکز خرید مختلفی به این عمارت نزدیک است  که شما می توانید به راحتی وسایلی را که احتیاج دارید در این مراکز خرید تهیه نمایید. اما لازم به ذکر است که بگوییم به دلیل اینکه در حال حاضر این عمارت را برای مزایده قرار داده اند نمی توان از آن بازدید نمود.

از جاذبه های دیگری که در نزدیکی عمار چایخوران قرار دارد می توان پارک جنگلی چالوس را نام برد، همچنین دهکده توریستی نمک آبرود، غار دانیال و دریاچه ولشت همگی در نزدیکی این بنا قرار دارند. اگر می خواهید هنگام سفر به چالوس مسافرتی هیجان انگیز داشته باشید می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس چالوس نمایید و سفر خود را برای بازدید از این مناطق رقم بزنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ساری شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط بازدید از کاخ چایخوران

راه های دسترسی به کاخ چایخوران

برای رسیدن به این کاخ باید در مسیر جاده چالوس قرار داشته باشید. از طریق تاکسی و یا خودرو شخصی می توان به سمت کاخ رفته و از آن بازدید کنید.

آدرس: مازندران، جاده چالوس، میدان معلم
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *