پل نالکیاشر

0 279

پل تاریخی و با قدمت نالکیاشر، یکی از دیدنی ترین جاذبه ‌های تاریخی استان گیلان در مسیر روستای لیالستان به نالکیاشر است که عمری بسیار طولانی دارد. روستای نالکیاشر از جمله روستاهای معروف مرکزی بخش لنگرود، در شهرستان لاهیجان است که در 6 کیلومتری شرق لنگرود دیده می شود. مسیر دسترسی به روستای نالکیاشر از کنار رودخانه‌ ای می گذرد که عمقی زیاد دارد و گاهی در فصل های مختلف، حجم آب آن تغییر می ‌کند. همین رودخانه بسیار جذاب موجب شده است زیبایی آن منطقه دو چندان شود و پل نالکیاشر به وجود آید. افرادی که می خواهند به دیدن این پل تاریخی بروند؛ بهتر است مجله مستر بلیط را دنبال کنند تا به خوبی با تمام ویژگی های آن آشنا شوند.

تاریخچه

با توجه به برخی شواهد و آثار به جا مانده می توان گفت، پل نالکیاشر، در دوره قاجار به دست حاج یحیی ساخته شده است و در آن زمان ها مردم این پل را به نام پل یحیی می شناختند. البته در بیشتر مقاله ها و کتاب های تاریخی، این پل را با نام روستای نالکیاشر معرفی کرده اند. معماری پل، بیشتر شبیه به معماری دوره صفوی است و در زمانی که مسیر شاه عباسی در شمال ایران رونق داشت، بیشتر رفت و آمد ها از طریق این پل قدیمی صورت می گرفت. در واقع می توان گفت که این پل برای مسیر شاه عباسی بنا شده بود تا مردم بتوانند به راحتی از مسیر رودخانه‌ های پرآب آن جا عبور کنند. قابل ذکر است که پل نالکیاشر، در طی سال های متعدد به دلیل رشد کردن درختچه و خزه های اطرافش بسیار آسیب دید و پایه های آن تخریب شدند. اما میراث فرهنگی گیلان اقدام به مرمت و بازسازی آن کرد و سر انجام در سال ۱۳۷۵ این پل به شماره ۱۷۸۳ در فهرست آثار و بناهای تاریخی کشور به ثبت رسید.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پل‌ نالکیاشر لنگرود، معماری بسیار جذاب و در عین سادگی، اهمیت بالایی دارد زیرا در سال ها پیش جزء مهم ‌ترین راه های ارتباطی در ایران بوده است و هم اکنون شما می توانید با خرید بلیط اتوبوس لنگرود، به دیدن آن بروید. این پل خشتی زیبا هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند و مردم از دیدن آن لذت می برند. جالب است بدانید، تا پیش از ساخت پل آهنی در بین روستاهای سیاه کلده و نالکیاشر، این پل اصلی ترین راه رفت و آمد اهالی روستا محسوب می شد. پل نالکیاشر دارای دو طاق کوچک در کناره ها و یک طاق بزرگ در مرکز خود است که پایه های اصلی آن بر روی موج برگردان‌ ها ساخته شده اند. در اطراف پل، شیب های تندی دیده می شوند که با خلاقیت خاصی آن ها را ساخته اند و این امر هنر معمار در گذشته را نمایان می کند. سطح پیاده رو آن نیز با استفاده از سنگ های صیقلی رودخانه پوشیده شده و راه رفتن بر روی آن بسیار لذت بخش است. برای ساخت پل نالکیاشر از مصالحی همچون ساروج، خشت و آجر استفاده کرده اند و به همین علت مقاومت بالایی دارد. در اطراف پل، درختان تبریزی سر به فلک کشیده زیادی به چشم می خورند که در کنار رودخانه و دیگر فضاهای سبز، فضایی رویایی و بی نظیر فراهم کرده اند و افراد گردشگر می توانند در این مکان باصفا، ساعت ها قدم بزنند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از این پل خشتی، کاملا رایگان است و مسافران از سراسر جهان می توانند با مراجعه به سایت رسمی مستر بلیط، به راحتی بلیط های خود را خریداری کنند و به آن جا بروند.

آدرس و نحوه دسترسی

پل نالکیاشر در استان گیلان، شهرستان لنگرود، بین روستای لیالستان و نالکیاشر قرار دارد و افراد علاقمند به گردشگری و مسافرت می توانند، با استفاده از هر گونه وسیله نقلیه و مسافربری که دوست دارند، راهی این شهر خوش آب و هوا شوند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.