بوستان آهوان کیش

0 232

کیش یکی از زیباترین جزایر ایران است که علاوه بر مراکز تفریحی و سواحل زیبایی که دارد، به علت وجود جاذبه های طبیعی هم مورد استقبال بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. هرساله گردشگران خارجی و داخلی زیادی برای تفریح روانه این جزیره می شوند. یکی از دیدنی های این جزیره بوستان آهوان کیش ، که در خیابان فردوسی قرار گرفته، است. در مجله مستر بلیط به بحث در مورد این باغ وحش زیبا خواهیم پرداخت.

تاریخچه

در سال 1363 یعنی تقریبا 34 سال گذشته که جزیره کیش به منطقه آزاد تجاری و تفریحی تبدیل شد برای نگهداری از آهوهای ایرانی و حفظ نسل آن ها 30 آهوی ایرانی را از جزیره خارک به کیش بردند و تعدادی از این آهو ها به صورت گله های بزرگ و کوچک در جنوب و شرق جزیره زندگی می کردند و زیبایی جزیره را دو برابر کرده بودند به نحوی که بازدید از آهوهای موجود در جزیره به یکی از ویژگی های منحصر به فرد کیش تبدیل شده بود. به دلیل عدم توجه رانندگان و تصادفاتی که ایجاد می شد تعدادی از آهوها جان خود را از دست دادند به همین علت در سال1380 محوطه ای را به صورت پارک برای آن ها احداث کردند که همراه آهوهای ایرانی حیوانات دیگری را هم در این بوستان قرار دادند، البته ناگفته نماند که همچنان گردشگران می توانستند از آن ها دیدن نمایند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بوستان آهوان کیش یا همان باغ وحش در زمینی به مساحت 2 هکتار ایجاد شده است. این بوستان بر خلاف اسمی که دارد تنها محل زندگی آهوان نیست بلکه گونه های مختلف حیوانات مثل روباه، میمون، گوزن، شیر، شغال و پرندگان و … در آن بوستان زندگی می کنند. در این باغ وحش 17 قفس برای نگهداری از برخی از حیوانات وجود دارد که آهو ها هم جز این حیوانات هستند. علت نام گذاری این بوستان وجود آهوان بسیار زیبای موجود در آن جا است. یک قطار کوچک داخل محوطه بوستان قرار گرفته است که گردشگران را می چرخاند تا تمامی آن منطقه را از نزدیک ببینند، همچنین محلی را برای بازی کودکان در این باغ وحش قرار داده اند تا در طول گردش بتوانند لحظات شادی را برای آن ها فراهم نمایند. این پارک زیبا دارای 200 درخت از گونه های مختلف است و فضای دلچسبی را برای گشت و گذار به وجود آورده اند. افرای که به بازدید از باغ وحش علاقه دارند می توانند از طریق سایت مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نیاز خود نمایند و سفر خود به کیش را آغاز نمایند.

 این باغ وحش متاسفانه در سال 1390 تخریب شد و مجتمع ای را با نام میکا مال به جای آن ساخته اند و یکی از بهترین مرکز های خرید کیش خواهد بود. هر کدام از آهوهای ایرانی حدود 11 سال عمر خواهند کرد و 6 ماه طول می کشد که یک آهو فارغ شود. آهوان ایرانی تنها در بخش های مثل جنوب غربی پاکستان و صحرای گبی مشاهده می شوند. به دلیل محافظت هایی که از آهو ها صورت می گرفت حدود 800 راس آهو در این بوستان مشغول زندگی بودند. همان طور که گفته شد بعد از مدتی این بوستان را تخریب نمودند که علت آن هم مسائل بهداشتی و نارضایتی ساکنین آن جا اعلام نمودند. البته در همان سال تصمیم بر آن شد که محلی جدید را برای آهو ها در نظر بگیرند و همان پوشش گیاهی را برای آهو ها و دیگر حیوانات به وجود آورند. بعضی از حیوانات موجود در بوستان آهوان به پارک دلفین ها و برخی دیگر به جزیره فارو منتقل شده اند. در منطقه جدیدی که برای آهوها در نظر گرفته اند مراحل پایانی را پشت سر می گذارند که دارای 240 هکتار زمین است. این منطقه دارای 12 آبشخور است که به زیستگاه اصلی آهوان تبدیل خواهد شد.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بوستان آهوان همان طور که گفته شد یکی از زیبا ترین جاذبه ها گردشگری کیش به شمار می رفت  که برای وارد شدن به آن جا احتیاج به پرداخت هیچ گونه هزینه ای نبود، بنابراین زمانی که به این بوستان وارد می شدید می توانستید از نزدیک با آهوهای ایرانی ارتباط برقرار نمایید.

آدرس  مسیر دسترسی با وسایل مختلف

بوستان آهوان در انتهای خیابان فردوسی قرار گرفته است و زمانی که شما وارد جزیره کیش می شوید می توانید با پیدا کردن خیابان فردوسی به بازدید از آن جا بپردازید. برای رفتن به کیش قادر خواهید بود با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط هواپیما کیش نمایید و سفری لذت بخش را برای خود رقم بزنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.