شهرستان سپيدان (استان فارس) با مرکزيت شهر اردکان در عرض جغرافيایی 30 درجـه و  36 دقيقه شـمالی، و طـول جغرافيـایی 51 درجـه و 45 دقيقـه شـرقی بـا مسـاحت حـدود 2832 کيلومترمربع در شمال غربی شيراز واقع شده است. ايـن شهرسـتان از نظـر تقسـيمات کشـوری دارای سه بخش مرکزی، بيضاء، همايجان است و از هشت دهستان با 2228 آبادی تشکيل شده و دارای 89398 نفر جمعيت است. بخش عمده ای از ايـن شهرسـتان کوهسـتانی و پوشـيده از جنگل و دارای تابستان معتدل و زمستانی سرد و پوشيده از برف است. این شهرستان از نواحی مطرح گردشگری در استان فارس به شمار می آيد که از مهم ترين جاذبه هـای گردشگری آن می توان به آبشار مارگون، پيست اسکی، تنگ غورهدان، تنگ تيزآب، چشمه و برم شش پير و دریاچه برم فیروز اشاره کرد که در فصول مختلف سال توجـه گردشـگران داخلـی و حتی خارجی بی شماری را به سوی خود جلب کـرده اسـت. دی این بخش از مجله مستر بلیط درباره دریاچه برم فیروز که یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می رود اطلاعاتی را با شما به اشتراک می گذاریم. اگر قصد دارید زمانی به ان محوطه سفر کنید این بخش از را به هیچ عنوان از دست ندهید.

معرفی دریاچه برم فیروز

معرفی دریاچه برم فیروز

طبیعت گردی یکی از جذاب ترین شاخه های گردشگری به شمار می رود که در حال حاضر هر روز بر طرفداران آن افزوده می شود. شلوغی شهرها، یکنواختی زندگی، استرس های روزانه و هزاران علت دیگر افراد را به سمت طبیعت و طبیعت گردی می کشاند. یکی از جاذبه های طبیعی ایران دریاچه برم فیروز در استان فارس و شهرستان سپیدان قرار دارد و سالانه افراد زیادی به آنجا می روند. بخشی از رشته کوه زاگرس به نام برم فیروز با 3 هزار و 720 متر ارتفاع به عنوان دومین کوه بلند فارس شناخته می شود، که در دامنه اش دریاچه ای قرار دارد که با همین نام شناخته می شود. ارتفاع زیاد کوه برم باعث بارش فراوان باران و برف می شود که این بارش ها گاهی به هزار میلی لیتر می رسد و در بیشتر روزهای سال، این کوه پوشیده از برف است. در اصل در کنار این دریاچه دو کوه بلند قرار دارد که نام کوه بلندتر، کوه ریز بلند شهرت دارند به ارتفاع ۳۷۲۰ متر که نزد کوهنوردان به قله برم فیروز مشهور شده و دقیقا در شمال دریاچه قرار گرفته است. کوه دیگر کوه قلاگرد نامیده می شود با ارتفاع حدود ۳۶۵۰ متر که به صورت یک کوه جدا قرار گرفته است و کمی از دریاچه فاصله دارد.

ساختار و طبیعت اطراف دریاچه

وجه تسمیه

در واقع کوه برم فیروز اسم خود را از دریاچه گرفته ‌است چرا که در زبان محلی منطقه فارس به برکه‌ها و دریاچه‌ های کوچک کلمه «برم» گفته می‌شود و از آن جا که این دریاچه در زبان محلی «برم فیروز» نام دارد این کوه نیز به همین اسم معروف شده است.

ساختار و طبیعت اطراف دریاچه

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم این دریاچه در دامنه کوه برم فیروز قرار دارد و اطراف آن در بیشت زمان ها پوشیده از برف است. دریاچه برم فیروز در جنوب غرب قله برم فیروز و در ارتفاع ۳۳۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این دریاچه معمولاً تا فروردین‌ ماه پوشیده از برف است و در اردیبهشت دریاچه در اثر آب شدن برف شکل می‌گیرد. در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه اطراف دریاچه سراسر چمنزار و پوشیده از گل‌های وحشی می‌شود اما هم چنان در قسمت غربی دریاچه برف باقی می ماند و همه در کنار هم زیبایی خاصی را به نمایش  می گذرانند.

راه های دسترسی به دریاچه

راه های دسترسی به دریاچه

برای رسیدن به این دریاچه باید خود را به شهرستان سپیدان برسانید و برای این کار می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط بکنید و به شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان بروید. پس از آن با وسایل حمل و نقل عمومی به این محل بروید.

بازدید از دریاچه برم فیروز

برای دیدار از این محل نیازی به پرداخت هزینه ای نیست و می توانید به صورت رایگان به آنجا بروید. لازم به یادآوری است که برای رسیدن به این محوطه باید کوهنوردی انجام دهید پس حتما لباس و وسایل مناسب به همراه داشته باشید و اگر توانایی کوهنوردی ندارید این کار را نکنید. همچنین امکانات رفاهی در این محوطه وجود ندارد پس حتما وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید. بهترین زمان برای سفر به اینجا اواخر اردیبهشت تا اوایل تیر به شمار می رود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *