منطقه حفاظت شده کوه بیرک

0 250

سراوان یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود که در مرز شرقی ایران قرار دارد و به عنوان شهرستانی مرزی شناخته می شود. مرکز این شهرستان، سهر سراوان نام دارد، که در ابتدا آبادی کوچکی در کنار دزک بود و شراستون، شهستان، شستان، شستون و سرابستان نامیده می شد. شهرستان سراوان واقع در شرقی ترین نقطه ایران و در مرز پاکستان، در منطقه ای کوهستانی قرا دارد و جزء در قسمت های غربی و جنوب غربی آن، که در دشت گشت و مرادآباد واقع شده، فاقد زمین کشاورزی است. شهر سراوان در ارتفاع 1165 متری از سطح دریا قرار دارد. رشته کوه بادامکوه که به طول 105 متر و عرض 5 تا 12 کیلومتر از شرق روستای گشت تا مرز پاکستان امتداد دارد، شمال شرقی و شرق شهرستان را احاطه کرده است. رودهای فراوانی در این شهرستان جاری اند و مهمترین آنها رودخانه ماشکیل نام دارد. دیگر رودهای این شهرستان همچون جالق، پسکوه، کرم بخش، سی میش و شاهی کوار فصلی اند و اغلب در فصل بهار پر آب می شوند. آب وهوای شهرستان، معتدل مایل به گرم و خشک است. بارش سالانه شهر سراوان حدود 258.5 میلی متر، بیشترین دما در تابستان در تابستان 42.8 درجه و کمترین آن رد زمستان 2.8- درجه است. یکی از مناطق طبیعی این شهرستان منطقه حفاظت شده کوه بیرک نام دارد.

معرفی منطقه حفاظت شده کوه بیرک

معرفی منطقه حفاظت شده کوه بیرک

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد منطقه حفاظت شده کوه بیرک اطلاعاتی را برای شمار جمع آوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم. یكی از اشكال مختلف گردشگری، توریسم طبیعی یا گردش در طبیعت است. که به عنوان یكی از شیوه های استفاده و حفاظت از جاذبه های طبیعی و هم راه حلی برای پایداری پتانسیل ها به شمار می آید. در حقیقت، توریسمی بر پایه پایداری محیط زیست با تمرکز اولیه بر تجربه‌ی محیط های طبیعی است. صنعتی که با گسترش قلمروهای خود در قرن گذشته و حال می تواند با وجود پتانسیل های متنوع و جذاب سرزمین ایران از جایگاهی خاص برخوردار گردد. یکی از جاهایی که می تواند به عنوان مقصدی برای گردشگری به شمار آید، منطقه حفاظت شده کوه بیرک در شهرستان سراوان است. این منطقه در محدوده شهرستانهای سراوان، خاش و مهرستان  قرار دارد و ساحتی بیش از 70 هزار هکتار را در بر می گیرد. این محوطه مهمترین زیستگاه پلنگ در بلوچستان است که این‌گونه یکی از بزرگترین نژاد های پلنگ در دنیا نیز به حساب می آید.وزن این نوع پلنگ به حداداً ۹۰ کیلوگرم و طول بدنش به ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و رنگ ‌های سفید، زرد، زرد قرمز یا زرد خاکستری در خاله ای این حیوان دیده می شود. این نوع پلنگ ایرانی اصولاً در نقاط جنگلی و کوهستانی، ارتفاعات بالای سه هزار و ۵۰۰ متر، نواحی پر درخت و صخره‌ای و نزدیک رودخانه زندگی می کند. خوراک اصلی این جانور گوسفند، بز وحشی و گاهی خوک وحشی است و در صورت کمیاب بودن شکار، از پرندگان، چرندگان و حیوانات کوچک دیگر نیز تغذیه می‌کند.

بخش های گوناگون منطقه حفاظت شده

بخش های گوناگون منطقه حفاظت شده

مناطق حفاظت شده اصولا محل زندگی طیف وسیعی از جانداران و گیاهان می شود که برخی از آنها در نوع خود کمیاب و نادر هستند. حدود 80 درصد منطقه را توپوگرافی کوهستانی و مابقی منطقه را تپه ماهورها و نواحی دشتی تشکیل می دهند. در ادامه بخش های مختلفی که این منطقه را تشکیل می دهند به اختصار توضیح می دهیم.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی از مهم ترین قسمت های هر منطقه حفاظت شده به شمار می رود. از مواردی که در این منطقه می توان دید گیاهان دارویی مختلف هستند که قسمت اعظمی از پوشش گیاهی آن را تشکیل می دهند. همچنین پوشش گیاهی این منطقه، جزو فلور ایران – تورانی محسوب می شود و گونه های مهم مراتع استپی از قبیل درمنه، بادام و بنه در این ناحیه، جزء گونه های غالب منطقه به شمار می روند.

گونه های جانوری

شاید مهم ترین دلیلی که منطقه ای در لیست مناطق حفاظت شده قرار می گیرد وجود گونه های جانوری است که برخی از آنها در معرض منقرض شدن قرار دارند. از جمله حیواناتی که در این منطقه دیده می شود، می توان پلنگ، قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی و انواع گربه وحشی را بیان کرد.

گونه های جانوری

طبیعت منطقه

علاوه بر مواردی که در بالا به انها اشاره شد می توان نواحی ای را نام برد که بخشی از طبیعت آن را تشکیل می دهند و بر زیبایی این محل می افزایند. این موارد شامل روستاهای دامنه کوه بیرک، مکان های باستانی و غارهای طویل و سنگ نوشته‌ های تاریخی زیبایی می شود. یکی از این غار ها، غار گواتامک نام دارد که هنوز کسی به انتهای آن نرسیده و دارای انشعابات متعددی است، داخل این غار هم چشمه ‌های زیادی هم وجود دارد.

راه های دسترسی به منطقه حفاظت شده

این منقطه در شهرستان سراوان قرار دارد بنابراین برای دیدار از آن باید راهی این شهرستان شوید. برای رفتن به سراوان می توانید بلیط اتوبوس سراوان را از مستر بلیط به صورت آلاین تهیه کنید و خود را به این منطقه برسانید.

بازدید از منطقه حفاظت شده کوه بیرک

برای بازدید از این منطقه نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی همانطور که می دانید یک اصل مهم در گردش از مناطق طبیعی وجود دارد که رعایت نظافت و همچنین آسیب نرساندن به طبیعت و حیوانات موجود در محوطه است. برای اینکه سفری جذاب و پر خاطره را تجربه کنید بهتر است حتما این نکات را مد نظر داشته باشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.