بی بی دن سیرجان

0 312

در استان کرمان و با فاصله 29 کیلومتری از شهر سیرجان، در بخشی نرسیده به خانه های ساکنان روستا، با فاصله 2 کیلومتری از آنجا تپه ای سنگی و به رنگ سفید وجود دارد که بی بی دن نام دارد. در زمان قدیم دارستان حمامی عمومی داشت که مردم خود روستا و ساکنان حومه از آن استفاده می کردند. مردم به زبان فارسی در این روستا صحبت می کنند و ویژگی بارزی که در صحبت روزانه آن ها به چشم می خورد، بیان واژه ها وجملات با سرعتی بالاست. از ویژگی های شیرین زبان فارسی، بهره گیری از ضرب المثل در سخنان روزمره است که مردم دارستان از این شیوه بسیار بهره می گیرند. شمار کثیری از مردم روستا در زمینه کشاورزی که عمدتا به شکل باغداری است، به عنوان مالک عمده یا خرده به تولید پسته مشغول هستند یا با کار کردن در شرکت های سیرجان در تولید محصول پسته شهرستان نقش دارند و در نهایت به تجار جهت صادرات به فروش می رسانند. در این روستا دامداری با شکلی سنتی انجام می گیرد که با پرورش تعدادی گوسفند توسط اکثر اهالی انجام می شود و البته تولیدات آن ها بیشتر جنبه مصرفی دارد. بافت گلیم شریکی پیچ نوع خاصی از گلیم است که در روستای دارستان ترویج یافته است، این گلیم ها توسط بانوان اغلب شهرستان سیرجان و علی الخصوص روستای دارستان تولید شده و به بازار های سراسر جهان روانه می شود. با مجله مستر بلیط تا انتها همراه باشید تا شما را با این جاذبه دیدنی بیشتر آشنا کنیم.

تاریخچه بی بی دن سیرجان

تاریخچه بی بی دن سیرجان

افراد زیادی معتقدند که بی بی دن، بی بی هور و بی بی نور که هر یک تپه های جداگانه ای هستند که در حد فاصل همدیگر قرار گرفته اند، سه دختر از احفاد موسی بن جعفر (ع) هستند که در آن زمان جهت گریز از حاکمان خود که به شیعه کشی می پرداختند به این مکان ها آمده اند. حتی در این ادعا تعدادی از کشاورزان بومی هم شهادت داده اند که در آن شب اطرافات بی بی دن هنگام آبیاری زمین های خود متوجه سه زن با چادر سفید شده اند که با درخشش خاصی به شکل روح یا جسم وارد بی بی دن شده اند و دو نفر دیگر از آنجا خارج و با ادامه دادن مسیر خود به سمت بی بی هور و بی بی نور فعلی رفته اند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

طی خاک برداری هایی که تقریبا در 15 سال گذشته توسط باغداران و مالکان باغ های حومه انجام شد، اسکلت مردگانی را از موقعیت غربی بی بی دن سیرجان خارج کردند. در این سنگ قبر ها و اجساد نکاتی قابل مشاهده بود. در مورد اول که نوشته های روی سنگ قبر ها با خطوط برجسته و تزئین شده با آیات و اسامی دوازده امام  شیعه بود که نشانی از فوت تعداد زیادی از این مردگان در ماه رمضان که به شکل همزمان از دنیا رفته اند، بود. در مورد دوم نشان دهنده شکل خاصی از نوع مرگ به صورت دسته جمعی یا در جنگ و یا با بیماری مسری مثل طاعون بوده است که در زمان به خصوصی اتفاق افتاده بود. معمولا سنگ قبر هایی با ضخامت زیاد حدود 30 سانتی متر به چشم می خورد که این سنگ ها متعلق به کوه های اطراف نبوده است و بسیار سنگین هستند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مورد قابل توجه بعدی این است که در زمان گذشته، ساختن سنگ قبر برای مردگان معمولی چندان متداول نبود. در مورد بعدی می توان به اسکلت سالمی که از دل زمین خارج شده بود، اشاره کرد که فقط حدودا 0/5 متر فاصله از محل دفن تا سطح زمین وجود داشت چرا که آبرفت های موجود در حاشیه بی بی دن از طریق شستن خاک آن را تا این سطح به نزدیک زمین آورده بود. استخوان های فک این فرد به گونه ای بود که دندان های پایینی سوار بر فک خیلی جلوتر از دندان های بالایی قرار گرفته بود که امکان دارد، در زمان حیات خود به دنبال ضربه ای سنگین یا از درد کشیدن یک بیماری اتفاق افتاده باشد. ضمن اینکه علاوه بر موقعیت غربی، در قسمت جنوبی بی بی دن نیز قبر های ضخیم با تعداد بالا وجود داشت که در حال حاضر خبری از آن سنگ ها نیست اما چاله های باقی مانده از قبر ها هنوز دیده می شود.

شرایط بازدید از بی بی دن سیرجان

سیرجان آب و هوایی گرم و موقعیتی نیمه بیابانی دارد که تابستان هایی گرم با شب های سرد دارد و زمستان هایی نسبتا سرد دارد که برای سفر به این شهرستان فصل تابستان آب و هوایی بسیار گرم دارد، بنابراین فصل تابستان گزینه مناسبی برای سفر نیست، اگر هم در این فصل سفر کردید، پیشنهاد مستر بلیط این است که در شب به بازدید از بناهای تاریخی آن بروید.

شرایط بازدید از بی بی دن سیرجان

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

با خرید بلیط اتوبوس سیرجان با سفر به این مقصد، که در 29 کیلومتری شهرستان  سیرجان روستایی با نام دارستان وجود دارد که در فاصله 2 کیلومتری از آن تپه ی سنگی و سفید رنگی با نام بی بی دن وجود دارد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.