بش قارداش؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 547

بش قارداش کجاست؟ شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی یکی از مهم ترین مناطق ایران از لحاظ تعداد جاذبه های تاریخی و طبیعی است. آب و هوای کوهستانی و خنک به همراه آثار تاریخی کم نظیر موجب شده تا هر ساله گردشگران بسیاری به این شهر سفر کنند.

نوع خاص معماری که با توجه به اقلیم و شرایط محیطی شکل گرفته ؛ بنا ها و عمارت هایی را تقدیم فهرست مقاصد توریستی ایران کرده که هر یک، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند. در این بین یکی از چشم نواز ترین اماکن و مناظری که می توان در آن جا دید؛ بش قارداش است. در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط همراه ما باشید تا بیشتر این مکان را بشناسید.

تاریخچه

تاریخچه بش قارداش

بر اساس یافته ها و تخمین های باستان شناسان قدمت این محل به دوره قبل از اسلام و حکومت های اشکانی و ساسانی بر می گردد. در عصر ساسانیان این اطراف مکانی برای عبادت بود و تعدادی کنیسه و آتشکده در آن وجود داشت که مردم برای اعمال دینی خود به آن رجوع می کردند. در گویش محلی بش قارداش به معنای پنج برادر است و دلیل این نام گذاری جالب طبق گواهی اسناد شفاهی و افسانه ها یا داستان های بومی از پنج برادر حکایت می کند.

برادرانی که در زمان های قدیم برای فراراز جور و ستم حاکم وقت به این کوه پناه آوردند و از خداوند خواستند تا از دست ماموران نجات پیدا کنند؛ در این حین با اراده خداوند در دامنه کوه پنج حفره به شکل غاری کوچک ایجاد شد و برادران نجات پیدا کردند. از حفره ها نیز آب جریان پیدا کرد و بنابر گفته های شاهدین تا همین چند سال گذشته همه آن ها پر آب و بسیار گوارا بودند.

همچنین روایات دیگری هم از علت نام گذاری محل وجود دارد که چندان با تایید مردم بجنورد و خراسان شمالی همراه نیست. به هر صورت در حال حاضر این افسانه بیشتر مورد توجه و قبول افراد است. یک نکته قابل توجه دیگری که ممکن است به چشم بیاید سنگ نوشته ای با مضمون پندار نیک، رفتار نیک، کردار نیک حکاکی شده اثر دست استاد نقاش، خطاط و سنگ تراش اسماعیل جزمی ست؛ این یادبود در اثنای سال 1300 کنده کاری شده است.

بش قارداش با وجود اینکه عمری طولانی دارد اما در دوره قاجار و علی الخصوص عصر ناصری بیشتر مورد لطف و توجه واقع شد. بانی این امر نیز یار محمد خان شادلو، یکی از رجال با نفوذ آن زمان بود. در نهایت در تاریخ 11 دی 1380 این محل در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بجنورد و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “بجنورد” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این مجموعه عظیم در کل یک فضای گردشگری سر باز است که در قسمتی از آن می توانید به دیدن پنج چشمه معروفش در دامنه کوه بپردازید و همچنین در هوای دلچسب و مطلوب آن قدم بزنید. در بخش چپ کوه هم سازه ای به چشم میخورد که با دستور ناصرالدین شاه بنا شده است. این عمارت در حال حاضر نیز سر پا و سالم است و در سال های اخیر چند تن از دودمان شادلو های بجنورد در آن به خاک سپرده شدند.

جاذبه هایی این چنینی که در بطن طبیعت قرار گرفته اند و در آغاز بدون دخالت و حضور انسان به وجود آمدند؛ همان جزئیات و ریزه کاری های بناها و سازه های تاریخی و باستانی را ندارند؛ اما این موضوع درباره بش قارداش طوریست که محیط پیرامونی آن را به گونه ای شکل داده اند تا گردشگران در رفاه بیشتری باشند و زمان طولانی تری را به دور از خستگی و بی حوصلگی در آن سپری کنند.

شروع برنامه های تغییر و تحول و ساخت و ساز در این محل از دوره قاجار شروع شد و در سال 1382 نیز مرمتی کلی بر روی آن اعمال گردید. در ادامه و در راستای تحقق هدف جلب توریست های بیشتر، به مرور زمان سه استخر بزرگ برای شنا در محوطه تعبیه شده که دو مورد از آن ها برای توریست ها و بازدید کنندگان طراحی شده اند

استخر مختص خانم ها نیز در حال گذر از مراحل پایانی است. در روبه روی استخر اصلی یا حوض بسیار بزرگی که بسیار جلب توجه می کند؛ یک دروازه حدودا 200 ساله خیره کننده وجود دارد. همچنین در محوطه نماز خانه، سوپر مارکت، پارکیگ اختصاصی و… وجود دارد تا شرایط بازدید برای مردم تسهیل شود.

آب معدنی بش قارداش

خواص درمانی و پزشکی آب این پنج چشمه بسیاری ازافراد را مجاب کرده تا به این مکان سفر کرده و از خاصیت التیام بخشی آن بهره ببرند. نتایج اقدامات و آزمایش های پژوهشگران نشان داده که بش قارداش صاحب یکی از گوارا ترین سر چشمه هاست و سرشار از کلسیم، سولفات، سیلیس و آهن است. سازمان بهداشت محیط شهر بجنورد اظهار داشته که این آب معدنی مشکلات مربوط به دستگاه گوارش، لوزالمعده و بلع و هضم را بهبود می بخشد.

علاوه بر این اثر قابل ملاحظه ای بر روی کنترل اسید اوریک و کلسترول مضر بد خوهد داشت. تسکین دهندگی این آب بر روی درد های معده، کیسه صفرا، مجاری ادراری و کبد نیز کاملا به اثبات رسیده است.

شرایط و بهترین زمان برای بازدید

شرایط و بهترین زمان برای بازدید

مستر بلیط پیشنهاد می کند با در نظر داشتن شرایط جوی و خنک بودن هوا، ماه های گرم تر سال را برای سفر به شهر بجنورد و دیدن کردن از بش قارداش انتخاب کنید. تعطیلات نوروز و تابستان هر دو پیشنهاد های خیلی خوبی به حساب می آیند.

در فصل بهار طبیعت سرسبز و کوه پایه ای فضا بیش از هر زمان دیگری چشم نواز و خیره کننده است. در ضمن صرف زمانی به اندازه یک نیم روز یا پنج شش ساعت، برای استفاده کامل و لذت بردن از دیدنی ها و امکانات مجموعه کافی خواهد بود.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بجنورد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به بش قارداش

این جاذبه طبیعی در استان خراسان شمالی و شرق کشور قرار دارد و به طور دقیق تر، در هفت کیلومتری بجنورد، ابتدای جاده بجنورد به اسفراین می توانید به سمت آن حرکت کنید. این امکان برای شما فراهم است تا با خودروی شخصی خودتان به خراسان سفر کنید که البته این گزینه زمان بیشتری را طلب می کند. بنابر مبدا، پیشنهاد دیگری هم که وجود دارد خرید بلیط اتوبوس بجنورد است که به نسبت هزینه کمتری هم به دنبال خواهد داشت.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.