بازار رضا مشهد

بازار رضا مشهد؛ تاریخچه + راه های دسترسی

یکی از اصیل ترین و مهم ترین بازارهای ایران بازار رضا مشهد است که از لحاظ اقتصادی بسیار اهمیت دارد. اگر امروزه مشهد به عنوان شهری که مناسب خرید و پاساژها و مراکز خرید متعددی معرفی می شود اما در گذشته اینطور نبود. تنها بازار بزرگ سرپوشیده مشهد  بازار رضا بود  که در جوار حرم امام رضا واقع شده بود و همه زائران را  به سوی خود  جلب می کرد.

مشهد علاوه بر اینکه مکانی جهت زیارت امام رضا است بلکه جاذبه های طبیعی و تفریحی، زیبایی های بسیار و همینطور مرکزی از انواع مختلفی  کالاها جهت خرید کردن است. از جمله مرکز های خرید مشهد بازار رضاست که در کنار حرم واقع و همین موضوع باعث شده است که بازار رضا به عنوان یکی از شلوغ ترین و پر رفت و آمد ترین بازارهای مشهد معرفی شود.

هر زمان که مایل بودید به مشهد سفر کنید حتماً از بازار رضا دیدن کنید و خرید از سوغاتی های بی نظیر آنجا را فراموش نکنید. یکی از مراکز قدیمی کشور ما بازار رضا مشهد است که ما در این مقاله آن را به طور کامل برای تان شرح می دهیم. این بازار معروف و قدیمی به وسیله داریوش بوربور در سال ۱۳۵۵ طراحی شده است.

 این بازار دارای عرض ۳۳ متر و طول ۱۶۰ متر است و دو طبقه بوده و زیربنایی حدود 2۳۶۸ متر دارد که حدود ۱۷۱۱ مغازه در آن جای گرفته است. در طبقه دوم آن مشاغل و کارگاه های کوچکی نظیر طلا کاری، فیروز تراشی، صنایع دستی، گلدوزی و انگشتر سازی فعالیت دارند.

با اینکه حدود ۴۰ سال پس از انقلاب ۱۳۵۷ می گذرد اما این بازار بافت سنتی خود را حفظ کرده است. مجتمع بازار رضا با مغازه های بسیار و ساختاری سنتی در نزدیکی مجموعه اماکن رضوی در قسمت ضلع شرقی خیابان امام رضا است، که محله تجارت زائران و مسافران و خرید و فروش است.

تاریخچه

تاریخچه بازار رضا مشهد

اطلاعات داشتن از تاریخچه بازار رضا مشهد می تواند برای ما بسیار مفید باشد. این بازار در دوره پهلوی و عصر معاصر ساخته شده است. ممکن است اینگونه به نظر برسد که این بازار به عصر کنونی تعلق دارد اما عناصری که در این بازار استفاده شده متعلق به چندین سال قبل است. مدت  زمانی که صرف ساخت این بازار شده حدود ۱۱ ماه است که این خود نشان دهنده سرعت ساخت و ساز در آن زمان و شگفتی آن بود.

 سال ۱۳۵۴ آغاز ساخت بازار رضا بود که یک سال بعد این بازار افتتاح شد. بازار رضا مشهد مطابق  با قوانین دوره پهلوی به دستور محمد رضا شاه و توسط ولیان در سال ۱۳۵۵ ساخته شده است.

هدف از ساخت این بازار این بود که زائرانی که به مشهد سفر می کنند قادر باشند به راحتی در کنار زیارت به خرید سوغاتی بپردازند در حقیقت تا قبل از ساخت و ایجاد این بازار مکانی که مغازه ها به صورت یک جا ساخته شده باشد و به فروش سوغاتی های مشهد بپردازند وجود نداشت، در نهایت یک باب مغازه به هر کسبه در بازار رضا تعلق گرفت.

نقشه و معرفی بخش های مختلف آن

رفتن به این بازار بسیار آسان است ابتدای آن فلکه آب بوده و همینطور ادامه  می یابد و به میدان ۱۷ شهریور ختم می شود.  در نهایت شما قادر خواهید بود در مسیر زیارت و پس از خارج شدن از حرم روبروی  باب الرضا را مشاهده کرده و دقیقا همان مسیر را در پیش بگیرید تا به فلکه آب برسید. خیابان های سلیمان خاطر و شیخ طوسی در دو طرف بازار و دیواره های آن در موازات یک دیگر کشیده شده اند.

هنگامی که به بازار رضا وارد شوید اول ورودی مغازه های جواهرات فروشی و عطر فروشی را مشاهده خواهید کرد. جهت آشنایی بیشتر با این مکان و جاهای دیدنی اطراف می توانید از مجله مستر بلیط استفاده کنید. در میان این مغازه ها اجناس رنگارنگ دیگری از قبیله مهر و سجاده و تسبیح فروشی را مشاهده می کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف آن

 در ادامه مسیر مغازه های مانتو و مقنعه فروشی، انواع گوناگون پوشاک، پارچه فروشی و همینطور مغازه های فروش اسباب بازی وجود دارند. بازار رضا برای علاقه مندان به خرید جواهرات بسیار مناسب است زیرا شامل بسیاری از انواع مختلف انگشتر های طلای عقیق، فیروزه و نقره است.

عالی ترین و بهترین ادویه های خراسان نظیر نبات، زعفران و همینطور بسیاری از ادویه های گوناگون دیگر را  می توانید از این بازار خریداری کنید. این بازار بهترین مکان جهت خرید تسبیح های گوناگون و رنگارنگ برای کسانی که علاقه بسیاری به تسبیح دارند است.

کمتر کسی است که از مغازه های طبقه دوم این بازار دیدن کند اما بهتر است که شما آنجا را هم مشاهده کنید. در طبقه دوم آتلیه های عکاسی هستند که به شیوه قدیمی شما را در صحنه ای از حرم امام رضا قرار داده و عکس های شما را با کیفیت خوبی ارائه می دهند.

این مورد جزو یکی از نوستالژی ترین عکس ها در مشهد است که هم اکنون در بین گردشگران از محبوبیت خاص خودش برخوردار است. معمولاً افراد طوری تصور می کنند که بازار رضا یک بازار یک دست است اما در حقیقت از شش بازار مجزا  درون ساختمان تشکیل شده است.

پس از پایان هر بازار به هشتی می رسید که نیمکت و آبخوری هایی جهت استراحت وجود دارد. هم چنین در کنار هر هشتی مکان هایی واقع شده است که شما را به طبقه دوم وصل خواهد کرد. هم‌ چنین بازار هایی هم در بیرون از ساختمان وجود دارد که اگر از هر ۱۲ ورودی که واقع شده در طول بازار است خارج شوید قادر خواهید بود از آن ها هم دیدن کنید.

سوغات های بازار رضا مشهد

سوغات های بازار رضا مشهد

 از جمله رسوم قدیمی مردم ایران خریدن سوغاتی است. در بازار رضا انواع و اقسام گوناگون سوغاتی های این شهر را می توانید پیدا کنید. از جمله سوغاتی های معروف در این بازار شامل زرشک و نبات و زعفران، نقره جات و سنگ های قیمتی، در انواع مختلف عطر ها، چادر نماز و پارچه ها، جانماز و سجاده و همینطور انواع مختلف مهر و تسبیح است.

درست است که در انواع مختلف بازارهای مجلل و باشکوه مشهد می توانید این اجناس را خریداری کنید اما بازار رضا نسبت به بازارهای دیگر ارجحیت دارد. زیرا در این بازار علاوه بر خرید کردن  می توانید از معماری زیبای آن نیز لذت ببرید که در واقع یک بنای تاریخی به حساب می آید و تماشای آن خالی از لطف نیست.

 یکی از سوغات های مشهور مشهد چادر نماز های دوخته است که در بازار بسیار وجود دارد و با میل و سلیقه خود می توانید انواع مدل و رنگ آن را انتخاب کنید. از نمونه سنگ های گران بها عقیق یا آگات است و گران بها ترین عقیق ها، عقیق یمن نام دارد. می توانید عقیق اصیل را از بازار رضا مشهد پیدا کنید.

همچنین با توجه به سلیقه خود می توانید از هنرمندان خبره بازار تقاضا کنید که عقیقی را که انتخاب کرده اید در قالب گردنبند یا انگشتر قرار دهند. از جمله سنگ های زینتی پرطرفدار دیگر که معدن آن در نیشابور قرار دارد سنگ فیروزه است. که خوشبختانه در بازار رضا مشهد بسیار وجود دارد.

اگر که می خواهید یک سوغاتی خاص برای عزیزان تان انتخاب کنید بهترین گزینه فیروزه است که در انواع مختلف گردنبند، انگشتر و دستبند وجود دارد و در عین حالی که بسیار زیباست از سنگ های مهم و ویژه هم به حساب می آید. در ضمن توجه داشته باشید که با توجه به خواست شما می تواند خوش نویسی بر روی سنگی که انتخاب کرده اید توسط استادان صورت گیرد. افراد ماهر با خطی خوش روی سنگ های زینتی عبارت مورد نظر شما که می تواند انوع مختلف اسم ها یا آیه باشد را حکاکی می کنند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از بازار رضا مشهد ازشرایط  ویژه ای برخوردار نیست و شما در هر وقت و فصولی می توانید از آن به صورت رایگان بازدید کنید. دارای محدوده قیمتی ارزان و اقتصادی است. ساعات کاری آن به گونه ای است که مغازه های آن از ساعت 9 صبح تا 10 شب فعالیت دارند.

اگر که مایل بودید قبل از سفر بلیط خود را خریداری کنید دقت داشته باشید که حتما از مراجع و سایت های قابل اطمینان این کار را انجام دهید. از جمله سایت های معتبر رزرو بلیط، مستر بلیط است که در همه زمان ها و در هر ساعاتی آماده خدمات رسانی است.

راه های دسترسی به بازار رضا مشهد

بازار رضا از حرم امام رضا (ع) فاصله بسیار کمی دارد به همین دلیل دسترسی به آن هم بسیار راحت می باشد. شما قادرید با کمک خطوط اتوبوس یا مترو به حرم بروید. در واقع حرم امام رضا نقطه مرکزی شهر به حساب می آید. سپس باید به ضلع جنوبی غربی حرم یا همان باب الرضا بروید. از باب الرضا تا بازار رضا به صورت پیاده حدود 300 متر راه است. بهتر است برای سفر راحت تر به مشهد، بلیط هواپیما مشهد را تهیه کرده و راحتی و در کم ترین زمان سفر کنید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *