منطقهٔ حفاظت شده باشگل

0 254

سیادن که امروزه با نام تاکستان شهرت دارد، دارای تاریخی کهن و سابقه ای درخشان است. سرزمین تاکستان امروزی در زمان استیلای ماد جزء سرزمین های اصلی حکومت و به دلیل نزدیکی با پایتخت هگمتانه از اهمیت زیادی برخوردار بود. شمال و شمال غربی آن کوهستانی است. مهم ترین کوه های آن در شمال و شمال غربی قره قلعه، سلطانلو و در جنوب، کوه تل وزیر خان است. باد شمال یا باد سرد و باد جنوب یا باد گرم در آن می وزد. رود های خررود و ابهر رود اراضی آن را مشروی می کنند و با پیوستن به یکدیگ در جنوب تاکستان، رود شور فشاپویه را تشکیل می دهند. این شهرستان چشمه های دارد، از جمله چشمه آب گرم معدنی در آبادی آبگرم و چشمه آب گرم یله گنبد. آب و هوای این شهرستان در تابستان ها و بهار بسیار مطبوع است و از مناطق طبیعی زیادی برخوردار است. به همین خاطر افراد زیادی برای سفر های طبیعت گردی این منطقه را انتخاب می کنند. یکی از مناطق طبیعی این شهرستان منطقهٔ حفاظت شده باشگل نام دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعات کاملی را برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم.

معرفی منطقهٔ حفاظت شده باشگل

معرفی منطقهٔ حفاظت شده باشگل

منطقه حفاظت شده منطقه ای از خشکی یا آب است که به طور خاص برای حفظ و نگهداری از تنوع زیستی و منابع طبیعی و فرهنگی همراه آن تعیین شده و از طریق قانونی یا شیوه های رایج سنتی حفاظت و مدیریت می شود. این مناطق نشان دهنده با ارزش  ترین گونه های برگزیده و متوعی از تنوع زیستگاه و رویشگاه ها در شرایط طبیعی و به عبارتی جلوه های آفرینش هستند که حفاظت از آنها مرکزیت فعالیت های محیط زیستی را تشکیل می دهد. یکی از این مناطق حفاظت شده در شهرستان تاکستان استان قزوین قرار دارد و با نام منطقهٔ حفاظت شده باشگل شناخته می شود. این منطقه دارای مساحتی برابر با 26000 هکتار است که در هشت کيلومتری شمال غرب شهرستان تاکستان، در محدوده دهستان قاقازان قرار دارد. به دلیل اینکه اکثر روستاهای این منطقه خالی از جمعیت است، این مکان به زیستگاه مناسبی برای زندگی گونه های مختلف جانوری تبدیل شده است. علاوه برای دو اثر تاریخی امامزاده هفت صندق و قز قلعه در اين منطقه قرار دارند. این منطقه در سال 1368 و در پی رو انقراض رفتن جمعیت گوسفند وحشی در آن به منطقه ای محافظت شده تبدیل شد. این منطقه در همسایگی منطقه شکار ممنوع خراسانلو استان زنجان قرار گرفته است. این منطقه از شمال به روستاهای آقبلاغ و تاکند، از جهت غرب به روستاهای مهین و جرندق، از جهت شرق به روستاهای آقچه کند و علنقیه و از جهت جنوب به روستاهای قره باغ و حسین آباد می رسد.

وضعیت جغرافیایی و بخش های مختلف

وضعیت جغرافیایی و بخش های مختلف

وضعیت جغرافیای منطقه حفاظت شده باشگل شامل مناطق کوهستانی، تپه ماهوری و اندکی هم دشتی است که از کوه‌های نیمه مرتفع و تپه ماهورهایی با شیب ملایم تشکیل می شود. در منطق می توانید ۱۳ کوه ا مشاهده کنید، که بخشی از رشته کوه‌های البرز به شمار می روند. کوه بانچال با ارتفاع ۲۱۲۸ متر مرتفع ترین کوه منطقه محسوب می شود. همچنین دره های قلعه سرهنگ (قره داش)، شنین و برخه که از کوه بانچال در بخش شمالی این منطقه ایجاد شده اند و در تمام آنها چشمه ‌های دایمی جریان واقع شده است، دره‌ های اصلی این منطقه را شکل می دهند.

پوشش گیاهی

 این منطقه از گیاهان متنوع و گوناگونی تشکیل می شود که از لحاظ دارویی و تغذیه حیوانات موجود در این منطقه بالایی ارزش بالایی دارند. برخی از این گیاهان شامل علف‌چمن، کنگر، هویج وحشی، گل ماهور، انواع گل گندم، بروموس، فلومیس، آویشن، انواع گل گندم و شیرین بیان می شود. درختان متعددی نیز در این نواحی دیده می شو که از میان آنها می توان به درختان ارس، درختچه‌های بادام کوهی و بنه، انواع گون، شیر خشت، آلو کوهی و … اشاره کرد.

گونه های جانوری

یکی از دلایلی که این منطقه به صورت حفاظت شده در آمد وجود انواع مختلفی از حیوانات در آن بود. تا به امروز ۱۳ گونه پستاندار وابسته به ۶ راسته و ۶ خانواده و ۱۲ جنس در منطقه حفاظت شده باشگل شناسایی شده اند. گوسفند وحشی (قوچ و میش)، آهو، کفتار، گرگ، روباه قرمز، شغال، گراز، خرگوش، تشی و سمور سنگی معمولی از جمله حیوانات موجود در این مکان هستند.

راه های دسترسی منطقهٔ حفاظت شده باشگل

راه های دسترسی منطقهٔ حفاظت شده باشگل

اگر تصمیم دارید زمانی به دیدن این منطقه بروید باید در ابتدا سفر خود را به سمت شهر تاکستان آغاز کنید و سپس از آنجا خود را به این روستای باشگل که در حال متروکه است برسانید. برای سفر به تاکستان می توانید با خرید بلیط اتوبوس به صورت آنلاین اقدام کنید.

بازدید از منطقهٔ حفاظت شده باشگل

دیدن از این مکان رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه بابت این کار ندارید. ولی در زمان تماشای این مکان به هیچ عنوان آسیبی به طبیعت و محیط زیست آن نرسانید و در جهت حفظ و نگهداری از آن کوشا باشید. زمانی که برای دیدار از تمام بخش های این منطقه نیاز دارید، یک صبح تا عصر است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.