جنگل ها که یکی از منابع طبیعی به شمار می روند امروزه به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری طبیعی نیز شناخته می شوند. در ميان منابع زيست محيطی جنگل و پارک های جنگلی در افزايش رفاه انسان ها نقش حياتی ایفا می کنند. ارزش تفریحی که بخشی از ارزش های مصرفی جنگل ها است، شامل استفاده از پارک برای تفرج، اوقات فراغت و سرگرمی، پياده روی، كوه پيمایی و زيبایی شناختی می شود. جنگل ها، دارایی های با ارزش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هستند و چیزی بیش از مجموعه ای از درختان به شمار می روند و می توانند به عنوان میراث طبیعی نقش مهمی را ایفا کنند. جنگل ها از ارزشمندترین اکوسیستم های خشکی به شمار می روند که کالاها و خدمات متنوعی مانند تولید فرآورده های چوبی و غیر چوبی، حفاظت از منابع آب، خاک، تنوع زیستی، تنظیم گاز و غیره را فراهم می آورند. امروزه علاوه بر مواردی که به آن اشاره شد، جنگل ها به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری هر منطقه به شمار می روند. بیشتر افراد فکر می کنند که در ایران تنها در شمال کشور می توان نمونه ای از جنگل ها را یافت ولی این گونه نیست و در بسیاری از قسمت های کشور جنگل های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها جنگل باغ شادی هرات در شهرستان خاتم به شمار می رود.

معرفی جنگل باغ شادی هرات

معرفی جنگل باغ شادی هرات

شهرستان خاتم در استان یزد قرار دارد و جنوبی ترین شهرستان آن به شمار می رود. شهر هرات، مرکز این شهرستان محسوب می شود که دارای جاذبه های گردشگری مختلفی است. قلعهٔ محمد باقری هرات، نهر مسیح، منطقهٔ شکار ممنوع قره‌تپهٔ هرات، غار چهل در، غار چاه سنجد، غار پوزه سیاه، بقعهٔ سید نورالدین فتح‌آباد، بقعهٔ شیخ کله پریده چاهک، بقعهٔ شریف‌السادات و … برخی از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می روند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد جنگل باغ شادی هرات، که یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی منطقه است، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. جنگل شادی یزد، در فاصله ۲۵ كیلومتری مركز دهستان چاهک و ۳۰ کیلومتری جنوب شهر هرات قرار گرفته است. این جنگل، بزرگ ‌ترین جنگل طبیعی و تنها منطقه جنگلی این استان به شمار می رود. این جنگل از جمله مناطق حفاظت شده استان یزد محسوب می شود ولی افراد زیادی در روزهای تعطیل اجازه گذراندن وقت در این محوطه را دارند. این منطقه یکی از با اهمیت ترین جاذبه های گردشگری یزد به شمار می رود و اهالی منطقه در تعطیلات خود برای پر کردن اوقات فراغتشان به این جنگل زیبا سر می زنند.

ساختار و جاذبه های گردشگری جنگل

ساختار و جاذبه های گردشگری جنگل

این محوطه مساحتی در حدود 11 هزار و 600 هکتار دارد که پوشش آن از نوع جنگل‌های زاگرسی است. درختانی که در این جنگل یافت می شوند شامل پسته وحشی یا  بنه و بادام کوهی یا چنار ناز می شوند. علاوه بر این در این منطقه گیاهانی مانند کیکم، کلاه میرحسین، چوبک، زیره سیاه، عجوه، جاشیر، چرخه، آفتاب‌پرست، گوش بره و آلوچه وحشی نیز می توان یافت. گونه های جانوری مختلفی نیز در این ناحیه زندگی می کنند که خرس قهوه‌ای، گراز، کاراکال، کبک، دارکوب سوری، سنگ چشم، چرخ ریسک و انواع گنجشک‌سانان برخی از آنها به شمار می روند. گوزن زرد ایرانی را می توان گونه جانوری شاخص و با ارزش در این ناحیه دانست که امکان دیدن آنها با کمک گفتن از محیط بانان امکان پذیر  است. اگر تمایل دارید زمانی به این ناحیه سفر کنید می توانید بلیط سفر خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و راهی سفر شوید.

راه های دسترسی به جنگل باغ شادی

راه های دسترسی به جنگل باغ شادی

اگر مشتاق شدید که از این ناحیه دیدن کنید باید در ابتدا راهی شهرستان خاتم شوید که می توانید با خرید بلیط اتوبوس به این ناحیه بروید. پس از اینکه به این شهر هرات، مرکز شهرستان خاتم، رسیدید می توانید با ط کردنی مسافتی در حدود ۶۰ کیلومتر به دهستان چاهک بروید و بعد از عبور از دهستان چاهک به جنگل باغ شادی برسید.

بازدید از جنگل باغ شادی هرات

دیدار از این محل رایگان است ولی به خاطر داشته باشید که این محل از جمله مناطق حفاظت شده ب شمار می رود و هر گونه آسیبی که به آن برسانید با جریمه مواجه خواهید شد. لازم به ذکر است زمانی که به طبیعت پناه می برید به هیچ عنوان آسیبی به اکوسیستم آن نرسانید و در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *